Kerttu Horila

Kuvanveistäjä

Länsikatu 7
26100 RAUMA
puh: 02 - 822 4606
GSM: 0500-994686
kerttu.horila@pp.inet.fi
www.kerttuhorila.com

TAIDEOPINNOT
Taideteollinen oppilaitos, Helsinki 1968-72
Taideteollinen ammattikoulu, Helsinki 1965-68
Vapaa taidekoulu, Helsinki 1965

KUULUMINEN TAITELIJAJÄRJESTÖIHIN
Suomen kuvanveistäjäliitto
Arte ry
Kuoroyhdistys Häplänperän valittajat

YKSITYISNÄYTTELY
2004 Galleria Bakeliittibambi, Helsinki
2002 Galleria Bakeliittibambi, Helsinki
2001 Galleria K, Huittinen
2000 Veturitalli, Salon taidemuseo, Salo
2000 Helsingin Taidehalli, Studio, Helsinki
1997 Galeria Pelin, Helsinki
1996 Ars Libera, Kuopio
1996 Rauman taidemuseo
1994 Keski-Suomen museo, Jyväskylä
1994 Rauman taidemuseo
1993 Joulukuun taiteilija, Lönnströmin taidemuseo, Rauma
1993 Naisia, Rauman kaupungintalon vitriini, Rauma
1992 Galleria Bronda, Helsinki
1991 Modern Art Collection MAC, Tampere
1991 Bellarte, Turku
1991 Taidesalonki Bellarte, Helsinki
1989 Taidesalonki Bellarte, Helsinki
1987 Galleria Marius, Kööpenhamina, Tanska
1985 Galleria Strindberg, Helsinki
1985 Wäinö Aaltosen museo, Turku
1983 Galleria Strindberg, Helsinki
1981 Galleria Saskia, Tampere
1980 Galleria Bronda, Helsinki
1975 Rauman taidemuseo
1974 Galleria Forum, Tampere
1973 Taidesalonki, Helsinki

KOTIMAISET KUTSU-JA RYHMÄNÄYTTELYT
2004 Ceramega-04. Voipaala Valkeakoski
2004 Suvi- Pinx, Sysmä
2004 Keramiikka 2004, Fiskars
2004 Ars Rauma, Rauman taidemuseo
2003 Upottajat, tilatyöryhmä. Rauman taidemuseo
2003 Hehku, tiili ja keramiikka kaupunkikuvassa. Kankaanpää
2003 Art Ilmajoki
2003 3N. Galleria 5 , Oulu
2003 Suomalaisen keramiikan vuosisata-A.W.Finchin jälkeläiset
2002 Galleria Bronda , keramiikkakesänäyttely
2002 Miniatyyrinäyttely, Galleria K, Huittinen
2002 Miniatyyrinäyttely, Ars Nova, Turku
2001 "Kylpijät", Tikanojan Taidekoti, Vaasa
2000 Varkauden taidemuseo
2000 Seinäjoen Taidehalli
1999 "Indoors Outdoors", Lönnströmin taidemuseo, Rauma
1998 Turku Biennale, Ars Nova, Turku
1998 Taiko 15 vuotta, Mältinranta, Tampere
1997 Taiteiden yö Vaasassa, Tikanojan Taidekoti, Vaasa
1995 Kutsunäyttely, Lönnströmin taidemuseo, Rauma
1995 Kutsunäyttely, Taidekeskus Pyrri, Savonlinna
1995 "Arteologiset löydökset", Arten 30-v.juhlanäyttely, Ars Nova, Turku
1995 "Arteologiset löydökset", Arten 30-v.juhlanäyttely, Galleria Augusta, Suomenlinna, Helsinki
1995 "Satakuntalaista taidetta", kutsunäyttely, Ars karhulinna, Pori
1990 Nokian kuvataideviikot
1990 "Chagallin perilliset", Rettigin palatsi, Turku
1990 "Varastettu suudelma", Rauman taidemuseo
1990 Tiilitapahtuma, Kankaanpään kaupungintalo
1990 "Upottajat", tilatyö, Rauman kaupunginteatteri
1990 Rauman taidemuseon 20-v.juhlanäyttely, Rauman taidemuseo
1989 Maila Talvio -salonki, Hartola
1989 "Rauman Taulu ja patsas", kiertonäyttely, Rauman taidemuseo, Seinäjoen taidehalli ja Hyvinkään taidemuseo
1989 Kutsunäyttely, Hämenlinnan lastentapahtuma
1987 Art Minor, kutsunäyttely, Naantali
1987 Kuvanveistäjien pienoisveistoksia, kutsunäyttely, Galleria Kolibri, Helsinki
1986 Turun ja Porin läänin aluenäyttely
1986 Työryhmä "Upottajat", tilateos, Kluuvin Galleria, Helsinki
1986 Arte ry, Jyväskylän taitielijaseuran galleria
1986 Pyhäniemen kartano, kutsunäyttely
1986 Rauman Taiteilijaseura, Mältinranta, Tampere
1985 "Pidot Hyvinkäällä", kutsunäyttely, Hyvinkään taidemuseo
1985 "Kuvataide Rock", kutsunäyttely Helsingin juhlaviikot, Kluuvin Galleria, Helsinki
1985 Art Aulanko, kutsunäyttely, Hämeenlinna
1985 "Uutta satoa", Porin taidemuseo
1983 Turun ja Porin läänin aluenäyttely
1983 Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton vuosinäyttely
1983 Pohjanlahden Biennale Bottniska viken, kutsunäyttely, Rauman taidemuseo
1982 Suomen Taiteilijaseuran vuosinäyttely, Helsinki
1982 Työryhmä "Upottajat", tilateos, Rauman taidemuseo
1981 Turun ja Porin läänin aluenäyttely
1980 Suomi muotoilee, Taideteollisuusmuseo, Helsinki
1980 Ars Rauma, kuvanveiston kutsunäyttely, Rauman taidemuseo
1980 Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton vuosinäyttely
1979 World Crafts Council, Suomen osasto, Helsinki
1979 Galleria Brondan kesänäyttely, Helsinki
1979 Satakunnan rahaston juhlanäyttely, Pori
1979 Suomi muotoilee, Taideteollisuusmuseo, Helsinki
1978 Galleria Brondan kesänäyttely, Helsinki
1978 Artisaani Kluuvin Galleriassa, Helsinki
1977 Suvi-Pinx, Sysmä

YHTEISNÄYTTELYT ULKOMAILLA
2003-04 Scotlandin taiteilijaseuran vuosinäyttely, Edinburh,Scotland
2003 MiniAtures, The Line Gallery. Linlithgow. Scotland
1981 Oslo, Norja
1979 München, Bundesrepublik Deutschland
1977-80 World Crafts Council, kansainvälinen kiertonäyttely
1974 Saabs Konstförening, Linköping, Ruotsi

JULKISET TEOKSET
2003 "Olipa kerran" keramiikkareliefi , Värtön koulu. Oulu
1999 Kolme sulotarta, Rauman kanaali ja Rauman Uimahalli, Rauma
1999 ABC Koululaisveistos, Rauma
1995 Keramiikkareliefi, Rauman seurakunta, Uotilan palvelukeskus, Rauma
1994 Jättö, Rauman keilahalli
1993 Jääkiekkoveistosryhmä, Rauman jäähalli
1991 Seinäreliefi, Säkylän kirjastotalo
1991 Keraaminen ulkoseinäreliefi, Rauman kansanterveystyön kuintainliitto
v 1991 Keraaminen ulkoseinäreliefi, Salon Seudun Sanomat
1989 Seinäreliefi, Laitilan kaupungintalo
1988 Urheiluveistos, Raision kaupunki
1987 Keramiikareliefi, Merikarvian kunnantalo
1986 Kanisjärven vanhainkoti, Rauma
1985 Keramiikkareliefi, Rauman kauppaoppilaitos
1981 Keramiikkareliefi, Sampolan palvelukeskus, Pori

TEOKSIA KOKOELMISSA
Valtion taidekokoelma
Kiasman kokoelma
Taideteollisuusmuseo
Nykytaiteen museo, Tampere
Modern Art Collection MAC, Tampere
Oulun kaupungin taidemuseo
Rauman taidemuseo
Posion keramiikkamuseo
Wäinö Aaltosen museo, Turku
Teresia ja Rafael Lönnströmin säätiö
Yrjö Jäntin kokoelmat
Zonta Unitem donation fund.
KAUPUNGIT JA KUNNAT:
Helsingin kaupunki ; Tampereen kaupunki ; Turun kaupunki ; Hyvinkään kaupunki ; Nokian kaupunki ; Porin kaupunki ; Rauman kaupunki ; Salon kaupunki ; Seinäjoen kaupunki ; Vaasan kaupunki ; Kaarinan kunta ; Tuusulan kunta ; Lappeenrannan kaupunginteatteri. PANKIT JA TEOLLISUUS: UPK Kymmene ; Lohjan paperi ; Rauman Seudun Osuuspankki ; Satakunnan Säästöpankki ; Teollisuuden Voima Oy. Noiron tehtaat Espoo ULKOMAILLA: Saabs Konstförening, Linköping, Ruotsi ; Muzeum Kaszubskie, Puola.

PALKINNOT JA STIPENDIT
1987 Länsi-Suomi taiteen mitali
1986 Raision urheiluveistoskilpailu, 1. palkinto
1983 Pohjanlahden Biennale Bottniska viken, 3. palkinto
1979 Galleria-stipendi, Porin Saskiat
1975 Teollisuustaiteen Liitto Ornamon stipendi

APURAHAT
Valtion kohdeapuraha 2002, 1998, 1992, 1989, 1980, 1978
Suomen Kulttuurirahasto ,vuosiapuraha 2002,2003
Satakunnan läänin taidetoimikunta 2001
Näyttökorvausapuraha 1999
Suomen Kulttuurirahasto 1998, 1986
Valtion 3-vuotinen taiteilija-apuraha 1995-97, 1980-82
v Turun ja Porin läänin taidetoimikunta, ½-vuotinen työskentelyapuraha 1993
Satakunnan Kulttuurirahasto 1989, 1983, 1975
Turun ja Porin läänin taidetoimikunta, vuosiapuraha 1988, 1985, 1980, 1978, 1974
Suomalais-Tanskalainen Kulttuurirahasto 1987
Rauman kaupungin apuraha 1983
Valtion ½-vuotinen taiteilija-apuraha 1973

MUU TOIMINTA
1995 Outpost Biennale, käytnikorttitapahtuma, Venetsia, Italia

LAVASTUSTYÖT
1990 "Laivan rakentaja", Rauman kaupunginteatteri
2003 "Pahvilaatikkojen maa" Rauman kaupunginteatteri

OPETUSTEHTÄVÄT
1998 Piirustuskurssi, Turun Yliopisto, Rauman opettajankoulutuslaitos, Rauma
1995 Lyhyt kurssi, Turun Piirustuskoulu, Turku
1994 Piirustuskurssi, Turun Yliopisto, Rauman opettajankoulutuslaitos, Rauma
1991 alkaen: Keraaminen kuvanveisto, lyhyt kurssi, Kankaanpään taidekoulu, Kankaanpää
1974-88 Tuntiopettaja, Rauman Kansalaisopisto, Rauma
1974-75 Tuntiopettaja, Turun yliopisto, Rauman opettajankoulutuslaitos, Rauma
1971-72 Tuntiopettaja, Taideteollinen oppilaitos, Helsinki

LUOTTAMUSTOIMET
SKL hallituksen varajäsen 1998-2000
SKL näyttelytoimikunta 1991-93
Arte ry hallituksen jäsen 1990
Gerda ja Salomo Wuorion hallituksen jäsen 1991

HARRASTUKSET
Kuoroyhdistys Häpplänperän Valittajat - häikäisevää kuorolausuntaa kuviolausuen
Puutarhanhoito


© Rauman taidemuseo 2011 
Tekijänoikeudet | Yhteystiedot