Else Joutsi

*1952
Valtakatu 4 A 5 26100 Rauma
Puh. 02 8224936, 050 5753043
Päivitetty 22.12 2004

Opinnot
Pulkkilan lukio, ylioppilas 1974
Kuopion käsi-ja taideteollisuusoppilaitos 1974-77
Tampereen yliopisto, avoin opetus, Aikuiskasvatuksen approbatur 1990
Kuopion käsi-ja taideteollisuusakatemia, Taiteen perusopetuksen ohjaajakoulutus 1994-95
International educational center of touch modelling Tsekin tasavalta, 2002-03
Lyhytkursseja mm. Taideteollisessa korkeakoulussa ja Pohjois-Satakunnan kansanopistossa.

Taiteilijayhdistykset ja ammattiliitot
Rauman taiteilijaseura ry
Taiteilijaryhmä LIITE

Toimiala: Keraamikko / Kuvataide

OSALLISTUNUT NÄYTTELYIHIN 1983 ALKAEN

Yksityisnäyttelyt
1983 Suontaustan museo, Eura
1989 Vati ja vaasi. Rauma
1990 Vahakuvioin, Rauma
1991 Savikuvia, Eura
1994 ” Säilytä, kätke, piilota ”, Rauma
1995 Ikkunanäyttely, Rauma
1997-98 ” No onkos tullut kesä ”, Rauma
2002 Esittäytyminen, Kustaa Hiekan lukutupa, Laitila
2002 Heinäenkelit ja muita tyyppejä, Taidetalo Väinölä, Oulainen
2003 Heinäenkelit, tilateos, Rauman taidemuseo, Rauma

Kutsunäyttelyt
1990 Satakunnan kotiteollisuusyhdistys 60-vuotis juhlanäyttely, Rauma
1992 Satakunnan kotiteollisuusyhdistyksen kesänäyttely, Rauma
1996 ” Tikapuita pitkin taivaaseen”, Lönnströmin Taidemuseo, Rauma
1997 ” Vihreää”, Taiteilija koulussa, Pyynpään koulun taidekasvatusprojekti, Rauma
2000 Rauman kaupungin lasten- ja nuorten kuvataidekoulun 20-vuotis juhlanäyttely

Ryhmänäyttelyt
1991 Portteja, Galleria Wanha Tasala, Tiina Salon kanssa, Rauma
1992 Portteja, Poriginal Galleria, Tiina Salon kanssa, Pori
1993 Taivaan merkkejä, Nokian Taidetalo, Tiina Salon kanssa, Nokia
1993 Taivaan merkkejä, Tiina Salon kanssa, Kotka
1994 From the sky, Rauman taidemuseo, Tiina Salon kanssa, Rauma
2004 Mythology portraits, Brno Tsekin Tasavalta, Petra Voglovan kanssa

Liite
Perustajajäsen
Osallistunut 49: ään Liite-ryhmän produktioon vuodesta 1991 lähtien

Yhteisnäyttelyt
1983 Finnish Design Center, Helsinki
1987 Turun ja Porin läänin käsi-ja taideteollisuusalan neuvottelukunnan näyttely, Salo
1989 Kätsä ry:n lvv-taidetta, Tampere
1989 Matka päivästä yöhön, Yölento taidetapahtuma, Rauma
1990 Vakka-Suomen taideyhdistyksen 14. Vuosinäyttely, Uusikaupunki
1991 Ornamon jyryttämä näyttely, Posio
1992 Rauman taiteilijaseura, Seinäjoki
1992 Aarrekammio, Rauman taiteilijaseura, Rauma
1992 Rauman taiteilijaseura, Rauma
1992 Efran 10-vuotisnäyttely, Eura
1993 Rauman taiteilijaseura, Uusikaupunki
1994 The name of the game, Budapest, Unkari
1994 Taideleirin päätösnäyttely, Jaszbereny, Unkari
1995 Rauman taiteilijaseura, Harjavalta
1995 Porin taiteilijaseura, Pori
1996 Rauman taiteilijaseura, 50-vuotis juhlanäyttely, Rauma
1997 Rauman kulttuuritoimen kokoama näyttely, Rauma
1999 Rauman taiteilijaseura, Rauma
2000 Satakunnan taidetoimikunnan tuliveistostapahtuma, Pori
2001 Rauman taiteilijaseura, Rauma
2002 Rauman taiteilijaseura, Kouvola
2002 Kansainvälinen yhteisnäyttely, Reykjavik, Islanti
2002 Kansainvälinen yhteisnäyttely, Olafsvik, Islanti
2002 Rauman taiteilijaseura, Rauma
2003 Rauman taiteilijaseura, Pori
2003 Kansainvälinen yhteisnäyttely, Islanti
2003 Rauman taiteilijaseura, Rauma

Julkisia teoksia
1992 Rauman kaupunki- ja maaseurakunta, Kaaron seurakuntakeskus
1999 Euran seurakuntayhtymä, Hinnerjoen kirkko

Palkinnot
1988 Dreijauksen SM-kilpailut, Posio ,1.sija esteettisessä sarjassa, 3.sija teknisessä sarjassa
1989 Dreijauksen SM-kilpailut, Posio,2.sija esteettisessä sarjassa
1990 Dreijauksen SM-kilpailut, Posio, 3. sija esteettisessä- ja teknisessä sarjassa
1991 Dreijauksen SM-kilpailut, Posio 1. sija teknisessä sarjassa, 2. sija esteettisessä sarjassa
1997 Nakkilan kuntatuote suunnittelukilpailu 3. sija.
2000 Dreijauksen SM-kilpailut, Helsinki, 2.sija esteettisessä sarjassa 3. sija teknisessä sarjassa
2001 Dreijauksen SM-kilpailut, Tampere, 3. sija teknisessä sarjassa
2001 Parhaan teoksen palkinto Rauman taiteilijaseuran vuosinäyttelyssä

Apurahat
1988 Rauman kaupungin kulttuuriapuraha
1991 Rauman kaupungin kulttuuriapuraha
1992 Kordelinin Säätiön apuraha
1996 Suomen kulttuurirahaston, Satakunnan rahaston apuraha
2001 Satakunnan taidetoimikunnan apuraha
2001 Rauman kaupungin kulttuuriapuraha
2003 Satakunnan taidetoimikunnan kohdeapuraha
2003 Rauman kaupungin kulttuuriapuraha
2004 Kordelinin Säätiön apuraha

Opetustyö
1980- Rauman ja Euran kansalaisopistot, tuntiopettaja
1994- Rauman kaupungin lasten- ja nuorten kuvataidekoulu, tuntiopettaja
1995- Laitilan Nuorisoverstas ry , keramiikkapaja
1994 Kuopion käsi-ja taideteollisuusakatemia, aikuiskoulutusosasto
1995 Kuopion käsi-ja taideteollisuusakatemia, aikuiskoulutusosasto
2000 Raahen ammatillinen aikuiskoulutuskeskus
2003 Länsi-Suomen kesäyliopisto, Taidekasvatus TAIK

Opintomatkat
1984 Englanti, Stoke-On-Trent, Lontoo
1991 Ruotsi, Lidköping
1994 Unkari, Jaszbereny, budapest
1999 Tanska, Kööpenhamina, Korsor, Nykoeping, Haslev
2000 Tanska, Kööpenhamina, Holbaek, Haslev
2000 Tsekki, Praha, Brno
2001 Islanti, Reykjavik, Olafsvik, Stukkisholmur
2002 Tsekki, Praha, Tasov
2003 Tsekki, Tasov, Brno
2004 Latvia, Tervete, Sigulda
2000 Latvia, Tervete, Riika
2004 Tsekki, Praha, Brno
2004 Tsekki, Praha, Brno
2004 Latvia, Riika, Tervete, Penkulle


© Rauman taidemuseo 2011 
Tekijänoikeudet | Yhteystiedot