Arja Nummi

*Turku 11.12.1937

Mäntytie 3, 27100 EURAJOKI
p: 02-868 0190, gsm: 040-543 2437

Työhuone
Kauppakatu 15, sisäpiha, 26100 RAUMA

Opinnot
Turun Musiikkiopisto, konservatorilinja
Helsingin Yliopisto, musiikkitieteen, kotimaisen kirjallisuuden ja suomenkielen opintoja
Maalausta, opettajana taidemaalari Reijo Saarelainen, Helsinki
Lisäksi: Pertti Summa, Eila Ekman-Björkman, Vieno Orre, Petr Rehor ja Tiit Pääsuke
1986 Lino ja puupiirros, Margareta Liljeblad, Hyvinkää
1987 Serigrafia, opettajana Antti Ukkonen, Rauma
1988 Litografia, Tuomo Saali, Helsinki
1989 Litografia, Kirsi Tiittanen, Rauma
1989 Serigrafia jatkokurssi, opettajana Antti Ukkonen, Helsinki
1990 Paperin valmistuksen kurssi, opettajana Reijo Saarelainen, Helsinki
1990 Paperin valmistuksen kurssi, opettajana Olavi Mäkelä, Turku
1990 Paperin valmistuksen jatkokurssi, opettajana Olavi Mäkelä, Turku
1991 Hahmotaide - terapiakurssi, opettajana kuvataiteilija Michiel Dzn. Dhont, Amsterdam
1992 Vesiliukoisten serivärien kurssi, Suomen Taidegraafikot, Helsinki
1992 Taiteellinen ilmaisu ja elämänhallinta, Turun Yliopisto
1993 Paperiseminaari, luennoitsijoina paperin valmistajia ja paperitaiteilijoita, Helsinki
1994 Grafiikan vedostuskurssi, opettajana ammattivedostaja Siku Leinonen, Rauma
1995 Paperitaiteen kurssi, opettajana Väiski Putkonen, Porvoo
1995 Naamioita Agostino Dessin tekniikalla, opettajana Eija Keskinen
2001 Kirjansidontakurssi, opettajana Ivi Laas, Kankaanpää
2001 Kirjansidontakurssi, opettajana Ivi Laas, Tallinnan Taideakatemia, Tallinna
2002 Uusiopaperin valmistus
2004 Fotopolymeerigrafiikka, opettajana ammattivedostaja Siku Leinonen, Rauma
2004 Koptisidos ja muita historiallisia sidoksia, Kankaanpää
2005 Linopiirroskurssi, opettajana Inga Darguzyte
2008 Kartonkigrafiikka, Rauman taidegraafikot

Jäsenyys
Rauman Taiteilijaseura ry
hallituksen jäsen 1992- , varapuheenjohtaja 1998-2000
Rauman Taidegraafikot ry
hallituksen jäsen 1994-2006, varapuheenjohtaja 2002-2004
Vakka-Suomen Taideyhdistys
Jäsen 1989-1997 Eurajoen Taide- ja Kulttuuriyhdistys Voltti ry varapuheenjohtaja 2005-, näyttelyvastaava Exlibris Aboensis, taiteilijajäsen

Toimiala: Maalaus, grafiikka, paperinvalmistus ja paperiteokset, kirjansidonta, naamioita Agostino Dessin tekniikalla.

OSALLISTUNUT NÄYTTELYIHIN 1978 ALKAEN

Yksityisnäyttelyt
1984 Hotelli Cumulus, Rauma
1984 Keilahalli, Rauma
1990 Serigrafianäyttely, Rauman Taidegraafikkojen työhuone, Lyseokatu 7, Rauma
1991 Minerva Lääkärikeskus, Kalliokatu, Rauma
1992 Rauman Taidegraafikkojen työhuone, Lyseokatu 7, Rauma
1992 Lauantainäyttely 21.3.1992, Rauman Taidegraafikkojen työhuone
1992 Ikkunanäyttely, Galleria Wanha Tasala, Rauma
1993 "Ajatusleikkejä", paperiveistoksia, Rauman kaupungintalon vitriini, Rauma
1993 "Tule sisälle siniseen taloon" (Isopoikkikatu 16), työhuonenäyttely, Rauma
1993 Käsinsidotut kirjat, Eurajoen kirjasto
1994 Kesänäyttely työhuoneella (Isopoikkikatu 16), Rauma
1995 Pitsiviikon näyttely työhuoneella (Isopoikkikatu 16), Rauma
1995 "Kahden naisen leiri" (avec Mari Aspola), Villa Mäntylä, Eura
1996 "Grafiikkaa ja paperiteoksia", Erikoislääkärikeskus, Valtakatu, Rauma
1996 "Kasvot meressä", kesänäyttely työhuoneella (Kauppakatu 21 as 4), Rauma
1996 "Moninainen kuva" (avec Mari Aspola), Galleria Wanha Tasala, Rauma
1997 "Värigrafiikaa, gramiikkaa ja paperitaidetta" (avec Mari Aspola), Café Wanha Rauma
1997 Kesänäyttely työhuoneella (Isopoikkikatu 16), Rauma
1998 Pitsiviikon näyttely työhuoneella (Kauppakatu 15), Rauma
1999 Kesänäyttely, (Kauppakatu 15), Rauma
2000 Grafiikan näyttely, (Kauppakatu 15), Rauma
2000 "Maalauksia ja grafiikkaa", Saga Seniorikeskus, Rauma
2001 Maalausnäyttely työhuoneella, (Kauppakatu 15), Rauma
2002 "Rauma - kotikaupunkini", (Kauppakatu 15), Rauma
2003 Oma Pitsiviikon näyttelyni, (Kauppakatu 15), Rauma
2003 Monotypioita, Kahvila Tullin Kaffe, Rauma
2004 "Tutustu työhuoneeseeni", kesänäyttely, Rauma
2005 "Katson maalaismaisemaa"
2006 "Paperipuisto", paperiteoksia, Rauma
2007 "Maalta ja kaupungista", Rauma
2008 "Neito tornissa", Taidekahvila Torni, Rauma
2008 "Paperista", Voltti-Talo, Eurajoki
2008 "Unikkomatto, aarremalja ja muuta satumaanomistusta", Rauma
2008 "Vintissä rapisee", paperiteoksia, Vuojoen kartano, Eurajoki

Yhteisnäyttelyt
1980 Rauman Taiteilijaseuran 35. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1981 Turun ja Porin aluenäyttely, Rauman taidemuseo
1981 Rauman Taiteilijaseuran 36. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1983 Rauman Taiteilijaseuran 38. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1983 Rauman Taiteilijaseura, Kauppaoppilaitos, Uusikaupunki
1984 Rauman Taiteilijaseuran 39. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1987 Rauman Taiteilijaseuran 42. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1988 Rauman Taiteilijaseuran 43. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1988 Vakka-Suomen Taiteilijayhdistys, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1988 Eroottisen taiteen näyttely, Villa Mäntylä, Eura
1989 Vakka-Suomen Taiteilijayhdistys, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1989 Rauman Taiteilijaseuran kesägalleria, Rauman Kuvataidekoulu, Rauma
1989 Rauman Taidegraafikot ry:n vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1990 Rauman Taiteilijaseura, Emil Cedercreutzin museo, Harjavalta
1990 "Yökköjen Yö", Raumalaisten taiteilijoiden kesänäyttely, Rauman taidemuseo
1990 "Yökköjen Yö", Rauman Taidegraafikot ry:n työryhmä, Rauman taidemuseo
1990 "Värigrafiikkaa ja paperiteoksia", Galleria Wanha Tasala, Rauma1
1990 Rauman Taidegraafikot ry:n vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1991 Galleria Wanha Tasala, (Aspola, Luukko, Nummi, Selin, Stenback) kesänäyttely, Rauma
1991 Rauman Taiteilijaseura ry, kesänäyttely, Kuvataidekoulu, Rauma
1991 Rauman Taiteilijaseura, Imatran taidemuseo
1991 Rauman Taiteilijaseura ry, Galleria Marian Portti, Lahti
1991 Rauman Taidegraafikot ry, kutsunäyttely, Gävle
1991 Vakka-Suomen Taideyhdistys, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1991 Rauman Taiteilijaseuran 46. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1991 "Painajan maailmaa", Rauman Taidegraafikkojen vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1991 Myyntinäyttely, järj. Rauman Taiteilijaseura ry, Rauman Taidegraafikot ry, Rauman kaupungin kulttuuritoimisto ja Lions Club Rauma Reimari, Poselli, Rauma
1992 "Kasvunnaiset", Galleria Pikasso, Helsinki
1992 Rauman Taiteilijaseura ry, Seinäjoen Taidehalli, Seinäjoki
1992 "Rauma ja meri", Rauman Taidegraafikot ry, Galleria Wanha Tasala, Rauma
1992 "Aarrekammio", Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely, Jussinkuja, Rauma
1992 "Kaupunki", Rauman Taiteilijaseuran 47. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1992 Vakka-Suomen Taideyhdistys, vuosinäyttely, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1993 Rauman Taidegraafikot ry, Raahe
1993 Rauman Taidegraafikot ry, Joella Galleria, Turku
1993 Kirjansidontanäyttely, Porin kirjasto
1993 Kirjansidontanäyttely, Euran kirjasto
1993 "The Name of the Game", Rauman Taiteilijaseuran ja unkarilaisen MAMÜ-ryhmän yhteistyöprojekti "Eleven hal uszkal viz alatt", Galleria Wanha Tasala, Rauma
1993 Rauman Taiteilijaseura ry, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1993 Vakka-Suomen Taideyhdistys, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1993 Rauman Taiteilijaseuran 48. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1993 Grapho, Grafiikkaa Gävlestä ja Raumalta, Rauman taidemuseo
1994 Eloonjäämisnäyttely, Rauman Taidegraafikot ry, liiketila, Rauma
1994 Rauman Taidegraafikot ry, Rauman kaupunginkirjasto
1994 Rauman Taiteilijaseuran 49. vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1994 Grapho II, Rauman Taidegraafikkojen vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1995 Rauman Taiteilijaseura, Emil Cedercreutzin museo, Harjavalta
1995 Rauman Taidegraafikkojen työhuoneen avajaisnäyttely, Galleria Wanha Tasala, Rauma
1995 "Taidekartta", Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely
1995 Vakka-Suomen taideyhdistyksen vuosinäyttely, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1995 Avoin näyttely, Porin Taiteilijaseuran Galleria, Pori
1995 "Horisontti", Rauman Taidegraafikkojen vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1995 Rauman Taiteilijaseuran 50.-v.juhlanäyttely, Rauman taidemuseo
1996 Rauman Taidegraafikkojen kesänäyttely, Galleria Wanha Tasala, Rauma
1996 "Sadun maailma", Galleria Wanha Tasala, Rauma
1996 Vakka-Suomen Taideyhdistyksen vuosinäyttely, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1996 "Yhteishyppy" (Aspola, Hamm-Hakamäki, Hovi, Luukko, Nummi, Suneli), Galleria Wanha Tasala, Rauma
1996 "Syrjähyppy", Rauman Taiteilijaseura, Kulttuurikeskus, Vanha Raatihuone, Turku
1996 "Rauman Taidegraafikot melkein 20 vuotta", kaupungintalon vitriini, Rauma
1996 Rauman Taidegraafikkojen 20-v.juhlanäyttely, Rauman taidemuseo
1996 "Raumalaisten sivuraide", Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
1997 "Paperitaidetta" (Kauko Nissilä, Arja Nummi, Eila Minkkinen, Riitta Tuokko), Ateljeetalo Efra ja Euran kirjasto, Eura
1997 Rauman Taidegraafikot ry, Euran kirjasto
1997 Grafiikan kesänäyttely, Wanha Tasala, Rauma
1997 Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely, Vesitorni, Rauma
1997 "Syyni - Raumalaisen kuvataiteen vuosikatselmus", Rauman Taiteilijaseura ry:n ja Rauman Taidegraafikot ry:n yhteinen vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1998 Rauman Taidegraafikot ry, Poriginal Galleria, Pori
1998 Rauman Taiteilijaseura, Vaasan Taidehalli
1998 Rauman Taiteilijaseura, Seinäjoen Taidehalli
1998 "Huumori ja Hulluus", Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikkojen miniatyyri-kesänäyttely, piharakennus, Rauman taidemuseo
1999 "Syyni - Raumalaisen kuvataiteen vuosikatselmus", Rauman Taiteilijaseura ry:n ja Rauman Taidegraafikot ry:n yhteinen vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
1999 "Monet Kasvot", Rauman Taiteilijaseura ry, Savonlinnan taidemuseo
1999 "Ihana Elämä", Raiman Taiteilijaseeuran ja Rauman Taidegraafikkojen yhteinen kesänäyttely, piharakennus, Rauman taidemuseo
1999 Myyntinäyttely, Rauman Taidegraafikot ry, Ajangon talo, Kauppakatu, Rauma
2000 "Syyni", Rauman taiteilijaseura ry:n ja Rauman taidegraafikot ry:n yhteinen vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
2000 "Kasvu", Rauman Taidegraafikot ry, Rauman taidemuseon 30-v.juhlan kunniaksi, Verstas, Rauman taidemuseo
2000 "Horisontin takaa", Rauman Taiteilijaseura ry, Prykin vintti, Uusikaupunki
2000 Taidegrafiikkaa Rauman Taidegraafikot ry:stä. Kontion kahvilan pihatalo, Mari Aspola, Mirja Luukko, Arja Nummi, Meri Pauniaho, Ulla Stenback.
2000 Kirjan kasvot, Rauman kaupungin kirjaston juhlanäyttely, Rauman kaupungintalo
2001 "Rauman taiteilijaseuran kesä", Einola, Rauman taidemuseo
2001 "Neljän tuulen tiellä", Rauman Taiteilijaseura ry, Veturitalli, Salon taidemuseo
2001 Rauman Taiteilijaseuran vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
2001 "Pylväs" - Rauman Taidegraafikkojen 25-v.juhlanäyttely, Rauman taidemuseo
2001 "Länsituulen tie", Rauman Taiteilijaseura, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
2002 "Puhallus tuuleen", Rauman Taiteilijaseura, Kouvolan taidemuseo
2002 "Heikklän piha", Rauman Taidegraafikot ry, Tammelan korjausrakentamiskeskus, Rauma
2002 Rauman Taidegraafikot ry, Galleria 5, Oulu
2002 Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikkojen vuosinäyttely, Rauman taidemuseo (21.9.-20.10.2002)
2003 Rauman Taiteilijaseuran talvi, Poriginal Galleria, Pori
2003 Taidevälityspäivät, Porin Puuvillatehdas
2003 Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely, Rauman kaupungintalo
2003 "Merikuvia majakalla", Rauman Taidegraafikoiden kesänäyttely, Kylmäpihlajan majakka
2003 Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
2004 Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely, Vanha Kansalaisopisto, Rauma
2004 "Merikuvia majakalla", Rauman Taidegraafikoiden kesänäyttely, Kylmäpihlajan majakka
2004 Rauman Taiteilijaseuran vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
2004 Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely, Raunan Taidemuseo
2005 "Suvikuvia", Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely
2005 "Merikuvia Majakalla", Rauman Taidegraafikoiden kesänäyttely
2005 "Tässä ja nyt", Rauman Taiteilijaseuran 60-v. juhlanäyttely, Rauman taidemuseo
2005 Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely, Rauman taidemuseo
2006 "Tässä ja nyt", Rauman Taiteilijaseura, Cedercreuzin museo, Harjavalta
2006 "Suvikuvia", Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely, Vanha Kansalaisopisto
2006 "Juhlapöytä", Rauman Taidegraafikoiden näyttely, Rauman taidemuseo
2006 "Sivullisia", Rauman Taiteilijaseuran näyttely, Rauman taidemuseo
2007 "Suvikuvia", Rauman Taiteilijaseuran näyttely, Vanha opisto
2007 "Yhdessä yksin", Rauman Taidegraafikoiden näyttely, Rauman taidemuseo
2008 "Aarre", Rauman Kaupunginkirjaston Taidelainaamo, vitriininäyttely
2008 "Rannalta rannalle", Rauman Taiteilijaseura, Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
2008 "Suvikuvia", Rauman Taiteilijaseuran näyttely, Rauma
2008 Rauman Taidegraafikoiden kesänäyttely, Taidekahvila Tomi, Rauma
2008 "Talvikuvia", Rauman Taiteilijaseura, Hauenguano, Rauma
2008 "Onnen päivät", Rauman Taidegraafikot, Rauma

Näyttelyt ulkomailla
1987 Rauman Taidegraafikot ry, vierailunäyttely, Gävle, Ruotsi
1991 Rauman Taidegraafikot ry, vierailunäyttely, Gävle, Ruotsi
1994 Rauman Taidegraafikot ry, vierailunäyttely, Gävle, Ruotsi
1994 "The Name of the Game", Vízivárosi-Galéria, Budapest, Unkari
1997 "Carnival Miniature" Szin Folt Galleria, Kaposvar, Unkari

Apurahat ja stipendit
1995 Eeva ja Alpo Saravan Rahaston tunnustusstipendi
2005 Kulttuurin Tunnustuspalkinto, Eurajoen kunta

Muuta
1995 Rauman Taiteilijaseuran 50-vuotisjuhlakirjan sidonta
1996 "Grafiikan salkku", Rauman Taidegraafikot ry:n juhlavuoden grafiikansalkku
1998 "Viestintuoja", Rauman Taidegraafikot ry:n Vuoden Vedos
1999 "Salkku 2000", Rauman Taidegraafikot ry
2005 "Sammakkoprinssi", Rauman Taidegraafikot, salkkuvedos
2005 Eurajoen Taide- ja Kulttuuriyhdistys Voltti ry, näyttelyvastaava perustamisesta lähtien
2006 Toukokuun taiteilija, Rauman Taidelainaamo, Rauman Kaupunginkirjasto

Teoksia kokoelmassa
Rauman taidemuseo
Rauman kaupunki
Rauman Taiteilijaseuran 50-vuotisjuhlakirja
Ruissalo Säätiö
Emil Cedercreuzin museo, Harjavalta
Eurajoen kunta
Saga Seniorikeskus, Rauma

Opetustyö
1983-2002 Kuvataideopettaja, kirjansidonta, paperitaide, Rauman kaupungin Kansalaisopisto
1984 Maalauskurssi, Irjanne, Eurajoki
1985 Maisemamaalauskurssi, Vuojoki, Eurajoki
1985 Nuorten maalauskurssi, Eurajoki
1986 Maalauskurssi, Eurajoki
1988 Maisemamaalauskurssi, Huhdankylä, Eurajoki
1989 Maisemamaalauskurssi, Lappi Tl.
1989 Maisemamaalaus, kesäkurssi, Eurajoen Kristillinen opisto (sekä kesäkurssi vuonna 1990, 1991, 1992, 1993, 1994 ja 1995)
1992 Työttömien kuvataideleiri, Rauma
1995 "Paperikokeita - koepapereita", Rauma
1998 Paperimassakurssi, Inspira ry, Rauma
1999 Paperin valmistuskurssi, Vantti-projekti, Rauma
2000 "Ilon ja valon Satakunta", grafiikanohjausta, Rauman Taidegraafikkojen työhuone, Hauenguano, Rauma
2001 Paperiveistoskurssi koululaisille, Voiluodon koulu
2006 "Ilon ja valon Satakunta", Vesiliukoisten värien esittely, Voltti-Talo
2007 "Satulinna", Lasten kuvataidekurssi, Eurajoki
2007 Kuvataidepaja, Rauman Kansalaisopisto, Voltti-Talo, Eurajoki
2008 Kuvataidepaja, Rauman Kansalaisopisto, Voltti-Talo, Eurajoki
2008 "Minimaakarit", lasten paperiveistoskurssi, Voltti-Talo, Eurajoki
2009 Kuvataidepaja, Rauman Kansalaisopisto, Voltti-Talo, Eurajoki


© Rauman taidemuseo 2011 
Tekijänoikeudet | Yhteystiedot