Muut Biennalet

RBB 1990-2000

RBB 2002 Basic Elements

RBB 2004 Talking to me?

RBB 2006 Wake Up

RBB 2008 Flower Power

RBB 2010 Mitämeri

RBB 2012 Human Nature

RBB 2014 Crime Scene

RBB 2016 Vulnerability

Rauma Biennale Balticum 1990-2000

Rauma Biennale Balticum 1990 Välimatkoja

Kuraattori: Maaretta Jaukkuri
Taiteilijat: Krzysztof M. Bednarski, Andris Breze, Else Gabriel, BKH Gutmann, Kristaps Gelzis, Roman Klimavicius, Leonhard Lapin, Eva Löfdahl, Vladimir Mironenko, Terese Murak, Urmas Muru, Kestutis Musteikis, Pekka Nevalainen, Jürgen Partenheimer, Raul Rajangu, Mari Rantanen, Gerhard Richter, Elmer, Morten Skriver, Wolfgang Smy, Mindaugas Snipas, Otto Bernt Steffen, Larissa Swesdotschotowa, Leon Tarasewicz, Olegs Tillbergs, Sergej Voronzov, Marko Vuokola, Troels Wörsel, Petter Zennström.
Julkaisua saatavana museokaupasta.

Rauma Biennale Balticum 1992 Kollektiivinen muisti, historiallinen tietoisuus ja kansallinen kulttuuriperintö

Kuraattori: Barbara Straka
Taiteilijat: Siim-Tanel Annus, Kari Cavén, Georgij Gurjanov, Katharina Karrenberg, Zofia Kulik, Vladimir Kuprianov, Leonards Laganovskis, Hardijs Ledins, Jaroslaw Modzelewski, Raffael Rheinsberg, Ane Mette Ruge, Paavo Räbinä, Sarunas Sauka, Maria Serebrjakova, Lisa Schmitz, Gediminas Urbonas, Marianna Uutinen, Anders Widoff, Fredrik Wretman.
Julkaisua saatavana museokaupasta.

Rauma Biennale Balticum 1994 Kesäyön unelma

Kuraattori: Helena Demakova
Taiteilijat: Marek Chlanda, Maya Eizin, Thomas Eller, Ieva Iltnere, Svetlana Kopystiansky, Olli Lyytikäinen, Mindaugas Navakas, Bjørn Nørgaard, Outi Markkanen, Ojars Petersons, Jorma Puranen, Toivo Raidmets, Lembit Sarapuu, Jan Svenungsson, Kirsi Tapper, Gintautas Trimakas, Dan Wolgers.
Julkaisua saatavana museokaupasta.

Rauma Biennale Balticum 1996 Survival

Kuraattorit: Janne Koski, Heli Pirkkalainen, Riitta Säteri
Taiteilijat: Mats Bigert and Lars Bergström, Eriks Bozis, Olga Florenskaja ja Aleksander Florenski, Egle Gineityte, Jaakko Heikkilä, Jussi Heikkilä, Sibylle Hofter, Per Bak Jensen, Grzegorz Klaman, Mikael Lundberg, Peeter Mudist, Armins Ozolins, Reijo Paavilainen, Audrone Petrasiunaite, Tyyne Claudia Polmann, Juha Suonpää, TAPKO (Kerstin Bergendal, Jørgen Carlo Larsen, Cai Ulrich von Platen), Jaan Toomik.
Julkaisua saatavana museokaupasta.

Rauma Biennale Balticum 1998 Where are you from?

Kuraattori: Aneta Szylak.
Taiteilijat: Peeter Allik, Tomasz Bajer & Jolanta Bielanska, Izolde Cesnience, Teuri Haarla, Rene Fjord Jensen, Peter Johansson, Kai Kaljo, Gintaras Makarevicius, Andrey Popov, Roland Schefferski, Matthias Wagner K.
Julkaisua saatavana museokaupasta.

Rauma Biennale Balticum 2000 Tulevaisuuden jäljillä

1990-luvulla biennaaleihin osallistuneet taiteilijat saivat tehdä ehdotuksia vuoden 2000 osallistujista, ehdotuksista taidemuseon työryhmä valitsi osallistujat.
Taiteilijat: Kestutis Andrasiunas, Christina Thomas Dahlberg, Tom Engblom, Gerhard Fuchs, Christian Hasucha, Jaroslaw Kozakiewicz, Katrin von Maltzahn, Kaido Ole, Sakari Peltola, Peeter Pere, Peter Rostovsky, Lars Siltberg, Ineta Sipunova, Lene Staehr, Erik Steffensen.
Julkaisua saatavana museokaupasta.

© Rauman taidemuseo 2011 
Tekijänoikeudet | Yhteystiedot