Menneet näyttelyt

2019

8.6. – 15.9.2019
RAUMA TRIENNALE 2019 – RAKAS TYLSYYS / IN PRAISE OF BOREDOM
Nabil Boutros, Emma Jääskeläinen, Hertta Kiiski, Maija Luutonen, Paulien Oltheten, Sari Palosaari, Martha Rosler, Jaan Toomik, Elina Vainio

13.4. – 12.5.2019
VÄISTIÄINEN – taidekasvatusnäyttely
Turun yliopiston Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden osallistava taidekasvatusnäyttely

16.2. – 12.5.2019
TOISAALLA
Tapio Haapala, Mollu Heino, Arja-Riitta Ihalainen, Kirsi Jaakkola, Samu Raatikainen

2018

13.12.2018 – 13.1.2019
JOULUA
Maija Esko, Siri Ylinen
Rauman taidemuseon piharakennus

6.10.2018 – 27.1.2019
JALMARI KARHULAN RAUMA
Jalmari Karhulan akvarelleja Vanhan Rauman rakennuksista

6.10.2018 – 27.1.2019
KRRR
Ulla Karsikas, Hannele Rosenbröijer, Petri Rummukainen, Heli Ryhänen

20.6. – 9.9.2018
ERKKI PAASIKIVEN VEISTOKSIA
Rauman taidemuseon piha-alue

15.6. – 2.9.2018
TOOLI – Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely
Ilkka Aho, Merja Ala-Olla, Kirsi Backman, Pirjo Hamm-Hakamäki, Maija Kantanen, Riitta Lehto-Toivanen, Hulda Leifsdottir, Taina Levonen-Leino, Marko Mertala, Taru-Taina Nora, Arja Nummi, Tommi-Wihtori Roström, Sanna Saarinen, Teuvo Salminen, Tuula Solin, Ulla Stenback, Eija Suneli, Tuulikki Tukiainen, Jenny Vuorela, Heli Väisänen
Rauman taidemuseon piharakennus

9.6. – 16.9.2018
KOIVU JA TÄHTI IDÄN VALOSSA
Teoksia J. O. Mallanderin taidekokoelmasta
Maija Albrecht, Mirja Airas, Carolus Enckell, Inari Krohn, Kristian Krokfors, Jarmo Kukkonen, Harri Larjosto, Olli Lyytikäinen, J. O. Mallander, Pekka Nevalainen, Heli Penttinen, Eva Olsoni, Erkki Pirtola, Leo Ruuskanen, Tuomo Saali, Kalevi Seilonen, Carl-Erik Ström, Risto Suomi, Jan Kenneth Weckman, Ilkka Väätti, Jouko Vatanen, Ö-ryhmä

20.4. – 13.5.2018
SUHTEESSA – taidekasvatusnäyttely
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden näyttely

17.3. – 20.5.2018
MYYTTINEN MATKA
Heikki Willamo

2017

2.12.2017 – 25.2.2018
LASSE KEMPAS
Lasse Kempaksen retrospektiivinen näyttely

30.9. – 12.11.2017
KORKEEMMAN KAIUN SAA
Valtakunnallinen nykytaidenäyttely kansallisuutemme symboleista ja niiden muuttuvista merkityksistä
Kaisu Häkkänen, Henri Ijäs, Tekla Inari, Galleria Jänis, Mari Keto, Jenni Kokkomäki, Tuomas Koskialho, Mauri Kosonen, Marko Lampisuo, Laura Lilja, Carl Sebastian Lindberg, Ville Mäkikoskela, Työryhmä NAPS, Suvi Nurmi, Pilvi Ojala, Sakari Peltola, Sirpa Päivinen, Minna Rainio & Mark Roberts, Teemu Saukkonen, Sampsa Sarparanta, Veijo Setälä, Anu Suhonen, Timo Takala, Jenni Uusitalo, Timo Wright

5.9. – 24.9.2017
TOIPILAS
Helene Schjerfbeck

6.7. – 10.9.2017
METSÄPOLULLA
Kuvataidetta ja runoutta yhdistävä ääni–tilataidenäyttely
Kirsi Backman (teokset), Nina Rintala (runot), Heikki Vastiala (äänet)
Rauman taidemuseon piharakennus

10.6. – 10.9.2017
Ars Rauma 2017 – MINÄ JA TORAKKA
Hannu Artinahon retrospektiivinen näyttely

21.4. – 21.5.2017
PAUHU
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden taidekasvatusnäyttely

11.2. – 21.5.2017
AARREKAMMION AVAINKAAPPI
Avauksia Rauman taidemuseon kokoelmista
Raimo Aarras, Merja Ala-Olla, Antti Arkoma, Mari-Kaarina Arvinen, Magnus Enckell, Ester Helenius, Arvo Iissalo, Elis Ismari, Alpo Jaakola, Alice Kaira, Arja Karppinen, Unto Kaski, Arvi A. Koskinen, Kosti Koskinen, Mirja Luukko, Jarmo Mäkilä, Kirsi Neuvonen, Jaakko Niemelä, Jari Nordman, Reima Nurmikko, Frans Nyberg, Sinikka Palonen, Reino Partanen, Paavo Paunu, Hannu Peltoniemi, Erkki Pirtola, Väinö Rouvinen, Venny Soldan-Brofeldt, Jozsef Szurcsik, Kaarlo Trogen, Esa Urhonen, Sirpa-Helena Viljanen, Vihtori Ylinen