1980 – 1989

| 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1985 | 1984 | 1983 | 1982 | 1981 | 1980 |

1989

1. – 31.12.1989
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOT
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely, vieraana viisi graafikkoa Gävlestä, Maarianhaminasta ja Tallinnasta

26.11. – 26.12.1989
ELINA SALO: 75-VUOTISJUHLANÄYTTELY

27.10. – 19.11.1989
ALIONA FRANKL, LASZLO LUGOSI-LUGO, ZSUZSA STUIBER, LENKE SZILÁJYI
Valokuvia ja grafiikkaa Unkarista

20.10. – 19.11.1989
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 44. VUOSINÄYTTELY
Merja Ala-Olla, Juha Forsström, Eila Grundberg, Saija Hairo, Anneli Hilli, Kerttu Horila, Mika Kavasto, Risto Keinonen, Kaisu Koivisto, Kalevi Malmivuori, Henry Merimaa, Eila Minkkinen, Irene Nyholm, Tom Osmonen, Sinikka Palonen, Veijo Setälä, Minna Soraluoma, Sirpa-Helena Viljanen
Vierailevana taiteilijana graafikko Outi Heiskanen

29.9. – 22.10.1989
IRENE NYHOLM: ”HÄN SANOO PAHOITELLEN, ETTEI OSAA VASTATA”

22.9. – 15.10.1989
RAIMO AARRAS, SIMO HELENIUS, JARKKO ROTH, MARJA SAARTO JA JUHANI VIKAINEN

11.8. – 17.9.1988
WÄINÖ AALTONEN VÄREISSÄ: MAALAUKSIA JA PIIRUSTUKSIA
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

3.8. – 17.9.1989
VALOKUVIA LATVIASTA: INTA RUKA JA ANDREJS GRANTS
Suomen valokuvataiteen museon kokoama näyttely

10.6. – 31.7.1989
SUOMALAISTA NYKYTAIDETTA HARKONMÄKI-KOKOELMASTA

5. – 28.5.1989
MAGNUS ENCKELL 1870–1925
Tampereen taidemuseon – Pirkanmaan aluetaidemuseon kiertonäyttelyyn perustuva näyttely, mukana lisäksi joitakin lainatöitä Turun ja Porin taidemuseoista

5. – 28.5.1989
HETKIÄ YÖSSÄ: VALOKUVANÄYTTELY
Jukka Salonen

7. – 30.4.1989
PRINTS, GRAFIIKKAA LAHDESTA
Outi Kirves, Matti Koskela, Pasi Kutvonen, Jukka Lehtinen, Eija Markkanen, Reijo Mörö, Kari Tervo, Antti Ukkonen
Lahden Taidegraafikoiden vierailunäyttely

7. – 30.4.1989
TÄHTIPURJEHDUS
Sinikka Palonen

10.3. – 2.4.1989
ARS RAUMA -89
Alvar Cawén, Gabriel Engberg, Antti Favén, Pekka Halonen, Väinö Hervo, Karl Ingelius, Eero Järnefelt, Unto Kaipainen, Väinö Kamppuri, Matti Karppanen, Osmo Laine, Berndt Lindholm, Elias Muukka, Eemu Myntti, Eero Nelimarkka, Folke Nieminen, Onni Oja, Jalmari Ruokokoski, Santeri Salokivi, Armas Vainio, Reino Viirilä, Veikko Vionoja
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely, kutsuttuna taiteilijana Folke Nieminen

17.2. – 5.3.1989
METKA: 10-VUOTISNÄYTTELY
Metka-ryhmä (Mirjam Kivinen, Mirja Luukko, Marja-Liisa Reponen-Boman, Aune Saarnisto-Juvonen, Aila Salo, Ulla Stenback)
Rauman Karjalaiset ry:n yhteydessä toimiva, Rauman Taiteilijaseuraan kuuluvien karjalaisten taiteilijoiden ryhmä

10.2. – 5.3.1989
VICTOR BARSOKEVITSCH
Victor Barsokevitsch -valokuvakeskuksen kiertonäyttely, valokuvia vuosilta 1887–1927

7. – 12.2.1989
INFERMENTAL VI, 1987
Kansainvälisen videotaiteen kooste

14.1. – 5.2.1989
AAMUPESULLA: TAITEILIJASEURA NYTE
Veijo Setälä, Esko Railo, Saija Hairo, Olli Summanen, Kaisu Koivisto, Henry Merimaa, Inga Ahtola-Helin, Eija Kantola, Jouni Lehtinen, Minna Soraluoma, Sinikka Santikko

4.1. – 5.2.1989
HANNES SIIVOSEN LAHJOITUSKOKOELMA
Näyttelyssä lisäksi valikoima teoksia taidemuseon omista kokoelmista sekä talletetuista teoksista

1988

9. – 31.12.1988
WLADIMIR GOICHMAN

4. – 31.12.1988
AHVENANMAAN TAIDEYHDISTYS
John Bergström, Vivianne Borenius, Bror-Erik Elfsberg, Gunhild Gustafsson, Margit Holmberg, Isa Hällström, Ingela Lönngren, Helen Marlow, Nanna Sjöström
Ålands Konstförening Rauman taidemuseossa Rauman Taidegraafikoiden vieraana

11. – 27.11.1988
SATAKUNNAN OPISTOPIIRI
Merja Ala-Oula, Tuula Solin, Ulla-Maija Vaittinen, Ari Virtanen, Kari Virtanen
Satakunnan Opistopiirin päätoimisten kuvataideopettajien näyttely

4. – 27.11.1988
HANNU ARTINAHO

1. – 30.11.1988
KUUKAUDEN TAITEILIJA: UNTO KASKI

21.10. – 6.11.1988
RAUMAN KAUPUNGIN UUSIA TAIDEHANKINTOJA
Rauman kaupungin kulttuurilautakunta

7. – 30.10.1988
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 43. VUOSINÄYTTELY
Ilkka Aronen, Juha Forsström, Eila Grundberg, Saija Hairo, Pirjo Hamm-Hakamäki, Anneli Hiili, Hannu Huovila, Rakel Härmälä, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Kaisu Koivisto, Olli Kuusinen, Veli Kuusinen, Juhani Kääriälä, Aila Lahti, Keijo Liimatainen, Eila Minkkinen, Arja Nummi, Tom Osmonen, Pirjo-Annika Pirske, Pia Puisto, Matti Salmiola, Veijo Setälä, Minna Soraluoma, Eija Suneli, Eeva Trygg, Pekka Urponen, Ulla-Maija Vaittinen, Lemmikki Vihavainen, Sirpa-Helena Viljanen, Helena Vuorinen

1. – 31.10.1988
KUUKAUDEN TAITEILIJA: IMMO TUOMINEN

23.9. – 27.11.1988
TOM OSMONEN

23.9. – 16.10.1988
GRAFIIKKAA IRLANNISTA
Andrew Gérard Folan, Sara Horgan, Peter Jones, Marie-Louise Martin, James McCready, Gwen O’Dowd, Jacqueline Stanley, Ian Sutherland

9.9. – 2.10.1988
SPOR – JÄLKI
Ken Denning, Jes Fomsgaard, Uno Jøfqvist, Finn Richardt Jørgensen

26.8. – 18.9.1988
ERKKI PAASIKIVI
Veistoksia

8. – 21.8.1988
JALMARI KARHULAN AKVARELLEJA

5.8. – 4.9.1988
UUTTA RANSKALAISTA VALOKUVAUSTA
Daniel Boudinet, Alain Fleischer, Anne Garde, Christian Lebrat, Gudrun von Maltzan, Philippe Oudard, Krzysztof Pruszkowski, Cuchi White
Suomen valokuvataiteen museon kiertonäyttely

17.6. – 21.8.1988
TURUN JA PORIN LÄÄNIN NUORTEN TAIDENÄYTTELY

20.5. – 5.6.1988
PORIN TAIDEKOULUN JATKOKOULUTUSRYHMÄ
Jorma Lahti, Arja Lehtinen, Liisa Lindqvist, Markku Mäkelä, Terttu Suominen

7. – 15.5.1988
RAUMAN LASTEN JA NUORTEN KUVATAIDEKOULU

6.5. – 5.6.1988
ARVID LILJELUND 1844–1899 JA ARJEN ONNI
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

8. – 30.4.1988
NUORTEN KUVATAITEILIJOIDEN STUDIO, BUDAPEST
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen kokoama, 11 taiteilijan töitä esittelevä näyttely

8. – 30.4.1988
ALVARO CARMENES – GRAFIIKKAA URUGUAYSTA

8. – 30.4.1988
ASPEKTI, NUORTEN KUVAT II
Suomen valokuvataiteen museon kokoama nuorten valokuvaajien näyttely, jossa on mukana kymmenen nuoren valokuvaajan töitä

11.3. – 3.4.1988
ARS RAUMA -88: SATAKUNTALAISUUS EILEN JA TÄNÄÄN
Anja Karkku-Hohti, Into Linturi, Pertti Mäkinen
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

19.2. – 6.3.1988
BERENIKEN HIUKSET
Merja Ala-Olla, Sirpa-Helena Viljanen

12.2. – 6.3.1988
PORIN TAITEILIJASEURA
Seppo Anttila, Aarne Elomaa, Leena Harhaluoma, Onni Kerola, Mikko Kättylä, Jorma Lahti, Anja Levoranta, Liisa Lindqvist, Pekka Mattila, Markku Mäkelä, Lea Mäkilä, Soili Pitkälä, Armas Rintala, Eira Ruottunen, Erik Sermala, Tuula Solin, Simo Suominen, Ari Virtanen

28.1. – 14.2.1988
RAIMO SUNDELIN: RAUMANMERTA ETSIMÄSSÄ
Luontokuvia

15.1. – 17.2.1988
TAULU JA PATSAS -RYHMÄ
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Arja Karppinen, Eila Minkkinen, Jaakko Niemelä, Sinikka Palonen

8. – 24.1.1988
RISTO KEINONEN: MAALAUKSIA

1987

26.12.1987 – 10.1.1988
OMIA KOKOELMIA JA TALLETUKSIA

4. – 20.12.1987
MATTI AIRISTO & PERTTI MALKKI
Maalauksia ja piirustuksia

27.11. – 13.12.1987
GÄVLEN TAIDEGRAAFIKOT RAUMALLA
Gävle Grafiker Rauman taidemuseossa Rauman Taidegraafikoiden vieraana

13. – 30.11.1987
EIJA SUNELI: PIIRUSTUKSIA, MAALAUKSIA JA INSTALLAATIOITA

6. – 22.11.1987
SLOVAKIALAISTA TAIDEGRAFIIKKAA
Suomi-Tšekkoslovakia-seuran Rauman osaston ja Rauman taidemuseon järjestämä, slovakialaista grafiikkaa esittelevä näyttely

23.10. – 8.11.1987
SOILE YLI-MÄYRY: POLTETTU HORISONTTI
Lahtelaisen taiteilijan öljyvärimaalauksia

3. – 18.10.1987
ULLA STENBACK: UUSI TUULI
Raumalaisen taiteilijan grafiikkaa

2. – 18.10.1987
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 42. VUOSINÄYTTELY
Mukana myös porilaisia nuoria taiteilijoita

4.7. – 27.9.1987
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1987
Kjeld Riff Andersen, Minna Andersen, Gudrun Arnold, Hans-Dieter Bartel, Bertil Berntsson, Maija Voldemarovna Dragune, Wolfgang Eckardt, Lars Givell, Roland Haeberlain, Jaana Hytönen, Kazimierz Kalkowski, Arja Karppinen, Birthe Kronkvist, Berndt Kumlin, Jorma Kuula, Heiner Kühn, Jouni Lehtinen, Allan Lindqvist, Edvards Malinauskas, Pekka Ilmari Mattila, Galina Molchanova, Eva Myrhage, Jaakko Niemelä, Torfrid Olsson, Sinikka Palonen, Cezary Paszkowski, Ivanovich Penushkin, Juri Juris Petrashkevich ym.
Taidetta Itämeren rannikkokaupungeista

29.5. – 14.6.1987
TOM OSMONEN
Raumalaisen taiteilijan grafiikkaa

8.5. – 24.5.1987
NUORTEN KUVAT
Pekka Antikainen, Tone Arstila, Veli Granö, Kimmo Koskela, Kirsi Laurinolli, Riitta Malve, Ari Putkonen
Suomen valokuvataiteen museon kokoama nuorten valokuvaajien näyttely

8. – 24.5.1987
TURUN TAITEILIJASEURA
Ilpo Heikuri, Jorma Jaakkola, Ulla-Maija Kallinen, Juha Leino, Sinikka Mäki-Lertola, Maarit Nissilä, Kimmo Ojaniemi, Eija Ruoho, Tanja Ubaleht, Raimo Äijälä

10.4. – 2.5.1987
REINO KOIVULA: SONETTEJA LAURALLE
Tilateos

10.4. – 3.5.1987
JAN-ERIK ANDERSSON, SUSSI HENRIKSSON, ANN SUNDHOLM: KÄSINOJA ON KÄSINOJA ON KÄSINOJA
Installaatio

13.3. – 5.4.1987
ARS RAUMA -87: JAAKKO HOSIA, JUHA SAITAJOKI, ANNELI SIPILÄINEN
Järjestäjänä Rauman Taideyhdistys, näyttely Rauman taidemuseon alakerrassa

13.3. – 5.4.1987
ARS RAUMA -87: MERIMAALAUKSIA TURUN TAIDEMUSEON KOKOELMISTA
Marcus Collin, Oscar Kleineh, Berndt Lindholm, Hjalmar Munsterhjelm, Elias Muukka, Jalmari Ruokokoski, Santeri Salokivi, Ragnar Ungern, Thorsten Vaenerberg, Victor Westerholm, Edvard Westman, Maria Wiik
Järjestäjänä Rauman Taideyhdistys, Turun Taidemuseon – Varsinais-Suomen aluetaidemuseon kokoama kiertonäyttely, näyttely Rauman taidemuseon yläkerrassa

6. – 22.3.1987
BOEKIE WOEKIE
Henriette van Egten, Pétur Magnússon, Rúna Þorkelsdóttir, Kees Visser, Jan Voss, Saskia de Vriendt
Islantilais-hollantilainen taiteilijaryhmä

Tammikuu 1987
RAUMAN TAIDEMUSEON UUSHANKINNAT 1984–86

9.1. – 1.2.1987
KUUSI SUOMALAISTA KÖÖPENHAMINASTA
Heikki Finne, Pia Graae, Sirkka Lehtonen-Kiviranta, Raimo Pelkonen, Iija Salmela, Annikki Tiirikkala
Kuuden Tanskassa asuvan suomalaissyntyisen taiteilijan näyttely

1986

18.11.1986 – 11.1.1987
HAP GRIESHABER 1909–81
Saksalaisen graafikon väripuupiirroksia

28.11. – 14.12.1986
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN 10-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Merja Ala-Olla, Hannu Artinaho, Liisa Heino, Unto Kaski (muistoryhmä), Seija Koivumäki, Unto Laine, Mirja Luukko, Annikki Mattila, Jaakko Niemelä, Tom Osmonen, Erika Raitanen, Jari Sallinen, Matti Salmiola, Elina Salo, Eeva Sarava, Sirpa-Helena Viljanen
Kutsuttuina taiteilijoina Erkki Hervo ja Pentti Kaskipuro

14. – 30.11.1986
PIRJO HAMM-HAKAMÄKI: ILLUSIONI RINASCIMENTALI E BAROCCHI
Maalauksia, piirroksia ja installaatioita

11. – 23.11.1986
PAULIAUKUSTI HAAPANEN: AKVARELLEJA

24.10. – 9.11.1986
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 41. VUOSINÄYTTELY
Kerttu Horila, Arja Karppinen, Unto Kaski (muistoryhmä), Risto Keinonen, Keijo Liimatainen, Eila Minkkinen, Jaakko Niemelä, Tom Osmonen, Sinikka Palonen, Matti Salmiola, Eija Suneli, Eeva Trygg, Valto Vaalikivi, Anja Wikki
Kutsuttuina taiteilijoina Osmo Juvonen ja Markku Kivinen

9. – 19.10.1986
LASSE KEMPAS: RANNALLA: AKVARELLEJA JA GUASSEJA

26.9. – 12.10.1986
EERO KARJALAINEN: LUONTO – LAPSET – NUORET: AKVARELLEJA

21.9. – 5.10.1986
”SYYNÄTÄST GRAFIIKKA JA SEN TEKEMIST”
Hannu Artinaho, Veikko Lehtovaara, Pentti Lumikangas, Mirja Luukko, Aune Mikkonen, Jaakko Niemelä, Esa Riippa, Elina Salo, Eeva Sarava, Ulla Stenback
Järjestäjänä Rauman Seudun Porvarillinen Kulttuuriyhdistys ja Rauman Taidegraafikot

29.8. – 14.9.1986
SUOMEN KUVATAIDEJÄRJESTÖJEN LIITON 48. VUOSINÄYTTELY

4. – 24.8.1986
NUORISON VALTAKUNNALLINEN TAIDETAPAHTUMA 1986

26.7. – 3.8.1986
RAUMAN PITSIVIIKKO

18.7. – 3.8.1986
KRISTIINA NYRHINEN: ”MUISTOJA JA KIRJEITÄ”
Taidetekstiilinäyttely

18.7. – 3.8.1986
IKKUNAT AUKI MAAILMAAN
Valtakunnallisen nyplättyjen pitsien suunnittelukilpailun töiden näyttely

26.6. – 13.7.1986
PENTTI M. VALMUNEN: TELAKKAGALLERIA
Raumalaisen valokuvaajan taiteellinen näkemys laivanrakennuksesta

6. – 22.6.1986
ARJA KARPPINEN: MAALAUKSIA

30.5. – 13.7.1986
UPOTTAJAT
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Hannu Raevuori

1.6. – 13.7.1986
TURUN JA PORIN LÄÄNIN NUORTEN KUVATAIDENÄYTTELY

16.5. – 1.6.1986
ÅKE LYRHOLM
Ruotsalainen taidegraafikko

9. – 25.5.1986
RAUMAN KAUPUNGIN LASTEN KUVATAIDEKOULU

25.4. – 11.5.1986
TAIDEGRAFIIKKAA EESTISTÄ
Juri Arrak, Leonhard Lapin, Kaisa Puustak, Vive Tolli, Marje Uksine, Mare Vint, Tonis Vint

4. – 20.4.1986
ARS SATA
Tuula Juti, Anja Karkku-Hohti, Lasse Kempas, Esko Koivukari, Anja Levonranta, Pertti Mäkinen, Olli-Pekka Riihikoski, Pekka Solin, Tuula Solin, Juhani Tarna, Immo Tuominen (muistoryhmä), Ari Virtanen
Satakuntalaisten taiteilijoiden ARS Sata -ryhmä

14. – 30.3.1986
ARS RAUMA -86
Hilkka Könönen, Annikki Poijärvi, Nina Terno, Voitto Vorna
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

17.2. – 9.3.1986
KOKOELMIA

9.2. – 2.3.1986
KASKISAVUN KANSAA: KANSANKUVAUSTA SUOMEN MAALAUSTAITEESSA 1800-LUVUN JÄLKIPUOLISKOLLA
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

31.1. – 16.2.1986
SAULI ISO-LÄHTEENMÄKI, ARI KIISKILÄ, KARI KOKKONEN, JAAKKO NIEMELÄ, KAI RENNES

13.1. – 7.2.1986
JALMARI KARHULAN TALVIMAISEMIA

5. – 26.1.1986
RYHMÄ 100
Aarne Elomaa, Olavi Jalkanen (muistoryhmä), Kosti Koskinen (muistoryhmä), Ensio Lamberg, Mirja Luukko, Pekka Mattila, Kauko Räike, Sinikka Räike, Alpo Sarava (muistoryhmä), Eeva Sarava
Kutsuttuna taiteilijana Taisto Toivonen

1985

20.12.1985 – 12.1.1986
LIISA MÄKELÄ: IKONINÄYTTELY

20. – 29.12.1985
TAIDEMUSEON OMIA KOKOELMIA

29.11. – 15.12.1985
RAUMAN TAIDEGRAAFIKKOJEN JOULUNÄYTTELY
Hannu Artinaho, Unto Kaski, Lasse Kempas, Mirjam Kivinen, Mirja Luukko, Annikki Mattila, Jaakko Niemelä, Elina Salo, Eeva Sarava, Ulla Stenback, Immo Tuominen (muistoryhmä)
Kutsuttuina taiteilijoina gävleläiset Hjördis Johansson ja Jan Annerborn sekä ahvenanmaalainen Bror-Erik Elfsberg

29.11. – 15.12.1985
PROFESSORI ALPO JAAKOLAN TAITEEN NÄYTTELY
Järjestäjä Rauman kaupungin kulttuurilautakunta

1. – 24.11.1985
GRAFIIKKAA TŠEKKOSLOVAKIASTA
Albín Brunovský, Jiří Anderle

1. – 24.11.1985
RAIMO AARRAS: MAALAUKSIA

6. – 27.10.1985
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 40-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Kutsuttuina taiteilijoina TuuIa Lehtinen, Annikki Luukela ja Pauno PohjoIainen

6.7. – 29.9.1985
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1985
Barbara Argasinska-Lozinska, Jordi Arkö, Rudolf Austen, Kristian Begtorp, Riitta Berczeli, Uwe Boschen, Jordi Bota, Arto Dahlbo, Wieslaw Demski, Reinhard Dietrich, Nikolai Nikolajevich Dulov, Martin Erdmann, Aleksandr Vladimirovich Faldin, Vladimir Nikitovich Faldin, Svetlana Jakovlevna Faldina, Aston Forsberg, Anna Gwiazda, Ingegerd Hadarsson-Lindholm, Juhani Hakalahti, Helena Heinrihsone, Fritz Jakobsson, Mogens Jensen, Lasse Kempas, Lauri Laine, Kari Laitinen, Kauko Lehtinen, Malle Leis, Silvi Liiva, Bengt Lindström ym.

14. – 30.6.1985
KOLME SOUTAJAA: PEKKA HEPOLUHTA – MAALAUKSIA, JARMO KNUUTILA – VALOKUVIA, ANNELI SAINIO – KERAMIIKKAA

31.5. – 9.6.1985
RAUMAN KAUPUNGIN LASTEN KUVATAIDEKOULU

24.5. – 16.6.1985
KUVANTEKIJÄT / SKATO RY
Turkulaisen taiteilijaryhmän Kuvantekijät / Suomen Kuvataiteilijoiden Ammattiyhdistyksen Turun Osasto (SKATO) ry:n näyttely

10. – 26.5.1985
MIKKO PAAKKOLA

5. – 19.5.1985
SKIMA-RYHMÄ: ANNA ALAPURO, MARRA LAMPI, PÄIVI MERILÄINEN, ILKKA VÄÄTTI

12. – 28.4.1985
HELMUT TRAUZETTEL: KUVIA SUOMEN MATKALTA
DDR-Kulturzentrumin järjestämä näyttely

6. – 28.4.1985
SINIKKA PALONEN, HASAN FUAT SARI

2. – 4.4.1985
KÄSPAIKKA – LIINATIE
Rauman Rajakarjalaisten kerhon järjestämä rajakarjalaisten kudonnaisten näyttely

15. – 31.3.1985
ARS RAUMA -85
Gustaf Ahlgren, Lauri Leppänen, Frans Nyberg, Urho Oinila
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

22.2. – 10.3.1985
PIRKKA-HÄMEEN KUVATAITEILIJAT RY

12. – 17.2.1985
KOULUN SUURJUHLIEN PIIRUSTUSNÄYTTELY

25.1. – 17.2.1985
POLIITTISIA KARIKATYYREJÄ

11.1. – 10.2.1985
TAPIO TAPIOVAARA

1984

21.12.1984 – 6.1.1985
LEO RANNIKKO
Helsinkiläistaiteilijan grafiikkaa, piirustuksia ja maalauksia

14.12.1984 – 6.1.1985
RAUMAN KAUPUNGIN TAIDEHANKINTOJA VUOSILTA 1981–1984
Rauman kaupungin kulttuurilautakunta

30.11. – 16.12.1984
MÄKI-TUURI, RIIKONEN, TAROS: MAALAUKSIA, GRAFIIKKAA JA KUVANVEISTOA
Heikki Mäki-Tuuri, Hannu Riikonen, Hannu Taros

2. – 25.11.1984
ALPO SARAVA 1920–1984: IN MEMORIAM
Alpo Saravan tuotantoa laajasti esittelevä muistonäyttely, esillä tuotoksia maalauksista painotuotteisiin

6. – 28.10.1984
GÄVLE GRAFIKER
Jan Annebovn, Jordi Bota, Stina Carlbom, Björn Forsman, Karl-Gustav Holmqvist, Hjördis Johansson, Peter Kautsky, Tord Larsson, Jens Salauder, Mona Söderberg, Johan Thunberg
Rauman ruotsalaisesta ystävyyskaupungista kotoisin olevan Gävle Grafiker -taiteilijaryhmän grafiikkaa

6. – 28.10.1984
BIRGER FORSBERG
Ruotsalaisen taiteilijan maalauksia, kuvakudoksia, veistoksia ja esineitä, akvarelleja ja guasseja sekä grafiikkaa

7. – 23.9.1984
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 39. VUOSINÄYTTELY
Vierailijoina Pohjalainen Taiteilijaliitto ja Vaasan Taiteilijaseura

17.8. – 2.9.1984
EERO TOIVONEN: KUKKIA JA MAISEMIA
Porilaisen taiteilijan kahdestoista yksityisnäyttely

10.8. – 2.9.1984
RAUMALAISIA VALOKUVIA
Kai Jalonen, Pekka Lehmuskallio, Esa Urhonen
Raumalaiselämää lehtivalokuvaajan silmin

28.7. – 5.8.1984
RAUMAN PITSIVIIKKO
Pitsinäyttely, esillä nyplättyä raumanpitsiä

28.7. – 12.8.1984
FESTIVO -84, RAUMAN MUSIIKKIVIIKKO
Mauno Hartman, Reino Hietanen, Raimo Kanerva, Lasse Kempas, Kauko Lehtinen, Kimmo Pyykkö, Kain Tapper
Rauman musiikkiviikon näyttelyssä esillä veistoksia, maalauksia ja grafiikkaa

6. – 22.7.1984
ARJA PUNKARI, RAIJA EKLUND: MAALAUKSIA JA AKVARELLEJA

20.6. – 22.7.1984
ALLENDE-MUSEON KOKOELMAT
Kokoelmanäyttelyssä 53 suomalaistaiteilijan Chilen Allende-museolle lahjoittamia töitä

8.6. – 1.7.1984
POHJOISTA SAARIGRAFIIKKAA
Jóhanna Boga, Bror Erik Elfsberg, Guy Frisk, Trygve Lund Guttormsen, Einar Heilmann, Richard Valtingojer Johansson, Samo Kajussen, Fredrik Kristensen, Jessie Kristensen, Ingberg Magnusson, Hans Ragnar Mathisen, Emil Rosing, Asdis Sigurthorsdottir, Hildur Stenbäck
Pohjoismaisen Taidekeskuksen välittämä, alun perin ahvenanmaalaisen taiteilijan Guy Friskin kokoama pohjoismaisen grafiikan näyttely

8. – 17.6.1984
CHARGESHEIMER (1924–1972): SAKSALAINEN VALOKUVAAJA
Karl-Heinz Hargesheimer

4.5. – 5.6.1984
KOSTI KOSKINEN 1905–83: MUISTONÄYTTELY

27.4. – 13.5.1984
ANNIKKI LINTURI: TEKSTIILEJÄ

6. – 23.4.1984
HOLLMINGIN KUVANTEKIJÄT
19 harrastajataiteilijan näyttelyssä esillä Hollming Oy:n työntekijöiden töitä, näyttelyn kokoajina taiteilijat Mirjam Kivinen ja Mirja Luukko ja järjestäjänä Hollmingi Flikkatte Seor

16.3. – 1.4.1984
ARS RAUMA -84
Eila Ekman-Björkman, Eero Hiironen, Lasse Kempas, Pekka Pitkänen, Juha Soisalo
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

17.2. – 11.3.1984
IMMO TUOMINEN
Raumalaisen taiteilijan 50-vuotisprofiilinäyttely

3.2. – 11.3.1984
ARKKITEHTUURINÄYTTELY ”VESINIITTU”
Esillä Rauman Vesiniitun asuntoalueen asemakaavaluonnos ja arkkitehtuurisuunnitelma

6. – 29.1.1984
KUPARITAITEILIJA ADOLF HARTMANIN MUISTONÄYTTELY
Raumalla vuodesta 1960 asuneen saksalaissyntyisen taiteilijan Adolf Hartmanin (1906–1982) kuparipakotustöiden näyttely

1983

9. – 31.12.1983
SEPPO TAMMINEN
Metallitaiteilijan kurkistuskaappeja

2. – 31.12.1983
TURUN TAIDEGRAAFIKOIDEN 50-VUOTISNAYTTELY
Martin Ahlström, Hilkka Alajoki, Toivo Anttila, AIku Avanto, Yrjänä Ermala, Matti Helenius, Hannu Hämäläinen, Manno Kalliomäki, Aki Koivisto, Reijo Koskela, Pia Laurila, Kalle Lehmussaari, Veikko Lehtovaara, Einari Levo, Väinö Merilä, Eila-Maria Salo, Hildur Stenbäck, Hannu Vaisto, Juhani Vikainen, Voitto Vikainen, Raimo Walo
Turun Taidegraafikot ry 1933–1983

17.11 – 4.12.1983
VEIKKO KOSKINEN: MAALAUKSIA

11. – 27.11.1983
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 38. VUOSINÄYTTELY
Kaija Aaltonen, Ilkka Aronen, Hannu Artinaho, Eila Grundberg, Kerttu Horila, Rakel Härmälä, Eeva-Liisa Jansson, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Mirjam Kivinen, Pirta Lamminen, Matti Lind, Eila Minkkinen, Jaakko Niemelä, Arja Nummi, Toini Oiwo, Mikko Paakkola, Pekka Pohjamo, Pekka Pohjanvalta, Arja Punkari, Lauri Räike, Aune Saarnisto-Juvonen, Jari Sallinen, Ulla Stenback, Eija Suneli, Sinikka Suneli, Eeva Trygg, Martti Tuominen, Valto Vaalikivi, Tarmo Vainio, Lemmikki Vihavainen, Anja Wikki

14.10 – 6.11.1983
KUVANVEISTÄJÄN LUONA: VEISTOKSIA JA PIIRUSTUKSIA
Raimo Heino, Tapio Junno, Heikki Konttinen, Carl-Gustaf Lilius, Antti Louhisto, Viljo Mäkinen, Heikki Nieminen, Pirkko Nukari, Helena Pylkkänen, Eino Ruutsalo, Kain Tapper, Nina Terno
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

14.10 – 6.11.1983
TUULA JA TUULI MUKKA: SYNKKÄ YKSINPUHELU

30.9 – 9.10.1983
RAUMAN KAUPUNGIN JA JOENSUUN LASTEN JA NUORTEN KUVATAIDEKOULUJEN NÄYTTELY

9. – 25.9.1983
RAUMAN TAIDEMUSEON KOKOELMIA

9. – 25.9.1983
OSSI TEERIMÄKI: MAALAUKSIA

11.8. – 4.9.1983
RAUMAN TAIDEMUSEON UUSHANKINNAT JA DEPONOINNIT 1981–1983

22.7. – 7.8.1983
EGYPTIN HARRANIAN KYLÄN JA RUOTSIN HEDESUNDAN (GÄVLE) KUVAKUDOKSIA

22. – 31.7.1983
RAUMAN PITSIVIIKKO
Pitsinäyttely, esillä nyplättyä raumanpitsiä

21.5. – 17.7.1983
POHJANLAHDEN IV BIENNALE BOTTNISKA VIKEN
Raimo Aarras, Martin Ahlström, Tuiri Aho-Widlöf, Seppo Anttila, Jorma Haavisto, Tea Helenelund, Riitta Helevä, Kerttu Horila, Veijo Hukka, Jorma Jaakkola, Karin Klåvus, Erik Knif, Ari Koch, Annie Krokfors, Matti Lampi, Antti Lampisuo, Kalle Lehmussaari, Tauno Leppänen, Anja Levoranta, Kaj Lindström, Mirja Luukko, Terttu Mällinen, Jari Nordman, Vieno Orre, Aino-Kaarina Pajari, Arto Penttinen, Ilmo Pihkala, Tellervo Qvisén, Birgitta Recksén, Jarkko Roth, Matti Saarnio, Jarmo Sarlin, Veli-Matti Selin, Pekka Solin, Erkki Soukka ym.
Rauman taidemuseon järjestämä ruotsalais-suomalainen näyttely, joka esittelee Pohjanlahden rannikkokaupunkien taidetta

29.4. – 15.5.1983
UNTO KASKI: 70-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Raumalaisen taidemaalarin ja graafikon retrospektiivinen näyttely

10. – 24.4.1983
RAUMAN TAIDEMUSEON KOKOELMIA

10. – 24.4.1983
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOT
Unto Kaski, Mirjam Kivinen, Mirja Luukko, Annikki Mattila, Marjaliisa Reponen-Boman, Elina Salo, Eeva Sarava, Veli-Matti Selin, Ulla Stenback, lmmo Tuominen
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely

18.3. – 4.4.1983
KOTIEN KÄTKÖISTÄ: RAUMAN TAIDEYHDISTYKSEN NÄYTTELY
Rauman Taideyhdistyksen jäsenten ”kotien kätköistä” koottu, yhdistyksen 20-vuotisjuhlien tapahtumiin kuuluva näyttely, jossa esillä 301 Suomen Taiteilijaseuran jäsenten tekemää työtä

10. – 13.3.1983
OILI MÄKI: TAIDETEKSTIILEJÄ

25.2. – 13.3.1983
PIRKKO TANTTU: AITO ASIA – VALOKUVIA AMERIKASTA

11.2. – 6.3.1983
HENRIK TIKKANEN: MINUN MAAILMANI
Piirrosnäyttely

14.1. – 6.2.1983
TEODOR SCHALIN 1882–1960: SATAVUOTISNÄYTTELY
Turun Taidemuseon tuottama muistonäyttely

7.1. – 20.2.1983
RAUMAN TAIDEMUSEON KOKOELMIA

1982

10.12.1982 – 2.1.1983
PIRKKO JOHANSSON: POSLIINIMAALAUKSIA
Raumalaisen posliinimaalarin ja posliinimaalauksen opettajan retrospektiivinen näyttely

10.12.1982 – 2.1.1983
ÅLANDSKONST I RAUMO – AHVENANMAAN TAIDETTA RAUMALLA
Ahvenanmaan taideyhdistyksen (Ålands Konstförening) näyttely, järjestäjänä Rauman Taidegraafikot

19.11. – 6.12.1982
TYÖRYHMÄ ”UPOTTAJAT”
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Immo Tuominen
Kolmen raumalaisen taiteilijan kokeellinen ryhmätyö

19.11. – 6.12.1982
RAUMAN TAITEILIJASEURAN XXXVII VUOSINÄYTTELY
Kaija Aaltonen, Aino Ahtola-Helin, Ilkka Aronen, Arja Eklund, Eila Grundberg, Taru Haimila, Anita Hoppendorff, Rakel Härmälä, Eeva-Liisa Jahnsson, Unto Kaski, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Mirjam Kivinen, Toini Oiwo, Mikko Paakkola, Pekka Pohjamo, Aune Saarnisto-Juvonen, Jari Sallinen, Aulis Sumeri, Eeva Trygg, Immo Tuominen, Pauno Tuominen, Valto Vaalikivi, Tarmo Vainio, Tarmo Varho, Lemmikki Vihavainen, Anja Wikki
Kutsuttuna taiteilijana Juhani Harri

30.10. – 14.11.1982
SATAKUNNAN KUVATAITEEN NÄYTTELY 1982
Ilkka Aronen, Kerttu Horila, Sauli Iso-Lähteenmäki, Tuula Juti, Kari Aarne Jylhä, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Onni Kerola, Ari Kiiskilä, Mirjam Kivinen, Jorma Lahti, Anja Levoranta, Mirja Luukko, Kajsa Malmström, Henry Merimaa, Eila Minkkinen, Markku Mäkelä, Irmeli Mäkilä, Lea Mäkilä, Heikki Mäkinen, Pertti Mäkinen, Tom Osmonen, Armas Rintala, Arja Räikkälä, Eeva Sarava, Veli-Matti Selin, Heimo Siirto, Aulis Sumeri, Tauno Söderberg, Juhani Tarna, Olavi Vaahtera, Raimo Viitala, Ari Juhani Virtanen
Suomen Kulttuurirahaston Satakunnan rahaston järjestämä näyttely

29.10. – 14.11.1982
KAUKO LEHTINEN: KOIVUSAAREN ERKKI & KAISLOJA POIMIVA NAINEN
Taiteilija Kauko Lehtisen kahden piirustusteeman muunnelmia esittelevä näyttely kertoo, miten figuratiivisesta aiheesta siirrytään asteittain abstraktioon

8. – 24.10.1982
EEVA SARAVA: MAALAUKSIA – GRAFIIKKAA

8. – 24.10.1982
LIISA SILTANEN: VALOKUVANÄYTTELY

8. – 24.10.1982
LOUIS SPARREN SUOMEA: AKVARELLEJA JA PIIRUSTUKSIA
Suomen Taideakatemian kiertonäyttelyssä ruotsalaisen kreivin Louis Sparren (1863–1964) Suomessa tekemiä piirustuksia ja akvarelleja vuosisadan vaihteen kansallisromanttiselta ajalta

28. – 29.9.1982
NEOVIUKSEN RYIJYNÄYTTELY

10.9. – 3.10.1982
WIHURIN RAHASTON TAIDEKOKOELMA
Valtakunnallisen kiertonäyttelyn Rauman osuus

6.8. – 5.9.1982
RAUMAN TAIDEMUSEON KOKOELMIA

6.8. – 5.9.1982
TEUVO SALMINEN: MAALAUKSIA, PIIRROKSIA JA GRAFIIKKAA
Raumalaissyntyisen taiteilijan yksityisnäyttely

24.7. – 1.8.1982
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan, Nypläyksen Harrastajat ry:n ja taidemuseon järjestämä perinteinen käsityönäyttely erilaisine kulttuuritilaisuuksineen ja raumalaisruokineen

4.6. – 1.8.1982
RAUMAN 540-JUHLAVUODEN TAIDENÄYTTELY
Rauman juhlavuoteen liittyvä, vanhempaa Rauma-aiheista taidetta sekä Raumalla toimivien tai raumalaissyntyisten nykytaiteilijoiden tuotantoa esittelevä näyttely

13. – 23.5.1982
RAUMAN LASTEN KUVATAIDEKOULUN KEVÄTNÄYTTELY

29.4. – 30.5.1982
ERIC VASSTRÖM: TAIDENÄYTTELY
Taidemaalarina ja -graafikkona sekä piirtäjänä tunnetun Eric Vasströmin (1887–1958) retrospektiivinen näyttely

15.4. – 9.5.1982
RAUMAN 540-VUOTISJUHLIEN TAIDENÄYTTELY
Olavi Ahlgren, Karl Ingelius, Eelis Ismari, Jalmari Karhula, Kosti Koskinen, Reino Partanen, Väinö Tiger, Kaarlo Trogen, Eric Vasström, Vihtori Ylinen
Rauman juhlavuoteen liittyvä raumalaista kuvataidetta esittelevä näyttely, jonka työt on koottu Eevi ja Jalmari Karhulan rahaston, Rauman kaupungin ja Rauman taidemuseon kokoelmista

7. – 25.4.1982
AARNE ELOMAA
Porilaisen taiteilijan yksityisnäyttely

1. – 12.4.1982
EMILIO GRECO
Italialaisen kuvanveistäjän, piirtäjän ja graafikon näyttely

6. – 28.3.1982
ARS RAUMA -82
Antero Kare, Onni Yrjönpoika Kosonen, Kristian Krokfors, Katriina Salo, Juhani Tarna
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttelyssä ajankohtaista abstraktia maalaustaidetta

11. – 28.2.1982
IRTOLEHTIÄ: PIENOISNÄYTTELY GÖSTA SERLACHIUKSEN TAIDESÄÄTIÖN KOKOELMISTA
Albert Edelfelt, Akseli Gallen-Kallela
Luonnoksista koottu pienoisnäyttely

11. – 28.2.1982
RAUNI ARJAS – EEVA KAUPPINEN – ELINA KOKKO
Tamperelaistaiteilijoiden yhteisnäyttely

28.1. – 7.2.1982
TUOMO HURME: KOSKELJÄRVI – PYHÄJÄRVI: VALOKUVANÄYTTELY

7. – 24.1.1982
HENRY ERICSSONIN PIIRUSTUKSIA JA GRAFIIKKAA
Taidemaalari ja graafikko Henry Ericssonin (1898–1933) 72 työstä koottu näyttely

7. – 24.1.1982
MERIGRAFIIKKAA
Turun Taiteilijaseuran välittämä puolalais-suomalaisen grafiikan näyttely

1981

12. – 27.12.1981
RAUMAN HARRASTAJATAITEILIJAT RY
Raumalaisten harrastajataiteilijoiden töitä esittelevä näyttely

19.11. – 6.12.1981
KOLPINOLAISTEN TAITEILIJOIDEN NÄYTTELY
Rauman neuvostoliittolaisen ystävyyskaupungin Kolpinon taiteilijoiden töitä esittelevä näyttely

29.10. – 15.11.1981
VEIKKO VIONOJA
Maalauksia ja piirustuksia

29.10. – 15.11.1981
MARINO HAUPT
Roomassa asuvan suomalaissyntyisen kuvanveistäjän veistoksia ja piirustuksia

1. – 25.10.1981
SUOMEN MITALITAITEEN KILTA: MITALINÄYTTELY
Näyttelyssä esillä mitaleita Suomen Mitalitaiteen Killan omista kokoelmista ja raumalaisen kuvanveistäjän Aila Salon mitaleita sekä merikapteeni Pentti Winterin meriaiheinen kokoelma

1. – 25.10.1981
IMMO TUOMINEN
Raumalaistaiteilijan yksityisnäyttely

5. – 27.9.1981
TURUN JA PORIN LÄÄNIN ALUENÄYTTELY
Joka toinen vuosi pidettävä Turun ja Porin läänin aluenäyttely Rauman taidemuseossa taidemuseon ja Rauman Taiteilijaseuran järjestämänä

13. – 30.8.1981
ILJA REPIN 1844–1930
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely, joka pohjautuu Ateneumin taidemuseon näyttelyyn Ilja Repin 1844–1930, 7.11. – 14.12.1980

24.7. – 9.8.1981
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 36. VUOSINÄYTTELY
Olli Aalto, Eila Grundberg, Taru Haimila, Pirkko Johansson, Kaarina Jäntti, Pirjo Hamm-Hakamäki, Unto Kaski, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Onni Kerola, Helena Kleemola, Mirjam Kivinen, Anne Laine, Pertti Laine, Eero Lehto, Keijo Liimatainen, Mirja Luukko, Annikki Mattila, Eila Minkkinen, Arja Nummi, Aulikki Paavola, Hilkka Pohjala, Pekka Pohjamo, Maria Puukka, Lauri Räike, Aune Saarnisto-Juvonen, Raili Salo, Hannu Sillanpää, Sinikka Suneli, Toini Suoja, Tauno Söderberg, Immo Tuominen, Pauno Tuominen, Valto Vaalikivi ym.

24.7. – 2.8.1981
RAUMAN PITSIVIIKKO
Raumalaisten nyplääjien perinteinen käsityönäyttely kulttuuritilaisuuksineen ja raumalaisruokineen

23.5. – 19.7.1981
POHJANLAHDEN III BIENNALE BOTTNISKA VIKEN
Brita Asplund, Kurt Björk, Henry Dravantti, Olavi Ermala, Kalle Eskola, Guy Frisk, Robert Hancock, Erkki Sakari Heinonen, Runar Helander, Eero Hiironen, Antti Holma, Jouko Härö, Bo Högnes, Tuula Juti, Sanna Koivisto, Hannu Konola, Olavi Korolainen, Esa Leskelä, Assi Madekivi, Matti Mikkola, Kirsti Muinonen, Pertti Mäkinen, Reino Niemelä, Erkki Nurmela, Tauno Ohenoja, Seppo Prepula, Päiviö Pyöttilä, Jorma Qvist, Reijo Raekallio, Lauri Rankka, Sinikka Räike, Soile Saine, Aila Salo, Elina Salo, Tauno Suvanto, Tapani Tammenpää ym.
Rauman taidemuseon järjestämä III ruotsalais-suomalainen näyttely, mukana taiteilijoita Pohjanlahden rannikkokaupungeista

5. – 17.5.1981
RAUMAN KAUPUNGIN LASTEN KUVATAIDEKOULUN KEVÄTNÄYTTELY

9. – 26.4.1981
RAUMAN SEUDUN OSUUSPANKIN 60-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Rauman Seudun Osuuspankin juhlavuoden näyttelyssä esillä pankin kokoelmat ja lasten piirustuskilpailun työt

21.3. – 5.4.1981
ARS RAUMA -81
Anna-Maija Aarras, Impi Alanko, Tuula Auermaa, Pirkko Hammarberg, Heikki Kallio, Elis Kauppi, Eeva-Liisa Kitunen, Maila Klemettinen, Markku Kosonen, Maija Lavonen, Hannu Matilainen, Mikko Merikallio, Eila Minkkinen, Kauko Moisio, Seija Palonen, Milvi Pesari, Airi Salosmaa, Harri Syrjänen, Olli Tamminen, Solveig Thun-Wilén, Maisa Tikkanen, Ritva Tulonen, Eeva Turunen, Tiina Vesamaa, Suvi Ylinen
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisen taidekäsityön tekijöille

26.2. – 15.3.1981
RAIMO AARRAS: TAKAUTUVA NÄYTTELY ”MAALAUKSIA 1951–1981”
Läänintaiteilija Raimo Aarraksen retrospektiivinen yksityisnäyttely

16. – 25.2.1981
PITSIKILPAILUN TYÖT

5. – 6.2.1981
NEOVIUKSEN RYIJYNÄYTTELY

15.1. – 14.2.1981
MAILA SALO: MAALAUKSIA JA GRAFIIKKAA

1980

18.12.1980 – 22.2.1981
RAUMAN TAIDEMUSEON KOKOELMAHANKINNAT 1979 JA 1980
Vuosina 1979–1980 Rauman taidemuseon kokoelmiin lahjoituksin, ostoin ja tallennuksin liitettyjen taideteosten näyttely

4.12.1980 – 4.1.1981
LAPSI: GRAFIIKKAA JA VEISTOKSIA
Ina Colliander, Marjatta Hanhijoki, Outi Heiskanen, Leila Hietala-Hämäläinen, Raimo Kanerva, Erkki Kannosto, Juho Karjalainen, Helmi Kuusi, Margareetta Liljeblad, Maija Nuotio, Helge Riskula, Kaisa Saikkonen, Terho Sakki, Heli Salonen, Anneli Sipiläinen, Meeri Torvinen
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

4.12.1980 – 4.1.1981
GRAFIIKKAA GÄVLESTÄ
Bertil Bertell, Jordi Bota, Stina Carlbom, Ejva Damm, Marianne Eriksson, Björn Forsman, Ulla Helenius-Reit, Karl-Gustav Holmqvist, Peter Kautsky, Tord Larsson, Hans-Erik Persson, Maija Ponsi-Pettinen, Mona Söderberg, Rune Törnemo, Ester Zetterberg
Rauman ruotsalaisesta ystävyyskaupungista kotoisin olevan Gävle Grafiker -taiteilijaryhmän grafiikkaa

15. – 30.11.1980
ALPO SARAVA: NÄYTTELY 1950–80
Raumalaisen taidemaalarin retrospektiivinen yksityisnäyttely

23.10. – 9.11.1980
LASSE KEMPAS
Raumalaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

16.10. – 9.11.1980
EIJA SUNELI
Raumalaissyntyisen taidemaalarin yksityisnäyttely

25.9. – 12.10.1980
KEIJO LIIMATAINEN
Uusikaupunkilaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

4. – 21.9.1980
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 35. VUOSINÄYTTELY
Olli Aalto, Ilkka Aronen, Tuula Eskola, Taru Haimila, Pirjo Hamm-Hakamäki, Vieno Haukkala, Unto Kaski, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Elli Kirmanen, Mirjam Kivinen, Aino Leikari, Mirja Luukko, Annikki Mattila, Arja Nummi, Pekka Pohjamo, Esa Putkonen, Marjaliisa Reponen-Boman, Sinikka Räike, Aune Saarnisto-Juvonen, Aila Salo, Maila Salo, Veli-Matti Selin, Sinikka Suneli, Toini Suoja, Ossi Teerimäki, Eeva Trygg, Pauno Tuominen, Valto Vaalikivi, Tarmo Vainio, Kirsi-Marja Valtonen, Lemmikki Vihavainen, Anja Wikki

14. – 31.8.1980
UNTO ELORANTA
Haaparantalaisen taiteilijan yksityisnäyttely

26.7. – 3.8.1980
RAUMAN PITSIVIIKKO
Raumalaisten nyplääjien 10. käsityönäyttely kulttuuritilaisuuksineen ja raumalaisruokineen

24.7. – 10.8.1980
RAIMO SUNDELIN: KUVIA RAUMAN SAARISTOSTA
Raumalaisen rakennusarkkitehdin valokuvanäyttely

3.7. – 31.8.1980
RAUMAN NYKYTAIDETTA
Eila Grundberg, Unto Kaski, Lasse Kempas, Mirjam Kivinen, Aino Leikari, Aune Saarnisto-Juvonen, Maila Salo, Eeva Sarava, Eija Suneli, Ossi Teerimäki, Eeva Trygg, Immo Tuominen, Pauno Tuominen, Tarmo Vainio, Lemmikki Vihavainen
Rauman Taiteilijaseuran kesänäyttely
Rauman taidemuseon piha (kahvipaviljonki)

13.6. – 10.8.1980
NORTAMO-SEOR
Raumalainen kulttuurihistoriallinen näyttely järjestäjinään 50-vuotias Nortamo-Seor, Rauman taidemuseo ja Rauman museo

22.5. – 8.6.1980
PISARA VERTA
Raimo Heimonen, Reijo Lievonen
Luontoaiheinen valokuvanäyttely

7. – 25.5.1980
TEUVO KOSKINEN
Tamperelaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

23.4. – 4.5.1980
KANSAINVÄLINEN LASTEN PIIRUSTUSKILPAILU
Hyvinkään kaupungin järjestämä kiertonäyttely

2. – 27.4.1980
ARS RAUMA -80
Martti Aiha, Kerttu Horila, Marjo Lahtinen, Antti Maasalo, Assi Madekivi, Seppo Manninen, Helena Pylkkänen, Kimmo Pyykkö, Anneli Sipiläinen, Sinikka Räike, Aimo Talvela, Osmo Valtonen, Marjatta Weckström
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille kuvanveistäjille

15. – 30.3.1980
GRETA SCHALIN
Turkulaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

23.2. – 9.3.1980
KOLME KOMELJANTTARIA
Ragni Malmsten, Pirjo Pasanen, Simo Salminen
Maalauksia, lasikipsisommitelmia, veistoksia ym. ohjelmaa

2. – 17.2.1980
HARRI SJÖSTRÖM: PERSPEKTIIVI
Valokuvanäyttely

31.1. – 17.2.1980
MÄKILÄ – NÄSÄNEN – VILJANEN
Jarmo Mäkilä, Perttu Näsänen, Reijo Viljanen

5.– 27.1.1980
MERIGRAFIIKKAA
Turun Taitelijaseuran välittämä III puolalais-suomalainen merigrafiikkanäyttely