1990 – 1999

| 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 |

1999

10.12.1999 – 27.2.2000
EIJA SUNELI: SALAINEN PUUTARHA
Luonnonmateriaaleista tehty tilateos lapsille

10.12.1999 – 13.2.2000
TUULA NIKULAINEN: IKIHUOPA
Huovutettuja teoksia vuosilta 1985–99

9.10. – 5.12.1999
KANGASTUS: HOLOGRAFIATAITEEN NÄYTTELY – MIRAGE: EXHIBITION OF HOLOGRAPHIC ART
Setsuko Ishii (Japani), Dieter Jung (Saksa), Eduardo Kac (Brasilia / USA), Shu-Min Lin (Kiina / USA), Reima Nurmikko (Suomi)
Näyttelyssä esitellään erilaisia holografian ilmaisutapoja yksittäisestä liikkumattomasta kuvasta liikkuvaan kuvaan ja installaatioihin sekä holografian tekniikkaa. Näyttelyssä nähdään myös yhden holografian keksijän, unkarilaisen fyysikon Dennis Gaborin (1900–1979) varhaisia hologrammeja

3.9. – 3.10.1999
KERAMOS RY: YHDESSÄ JA ERIKSEEN, 10-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Raumalaisten keramiikan harrastajien yhdistyksen juhlanäyttely

3.9. – 3.10.1999
SHAHRZAD HAZRATI
Turun Taiteilijaseuraan kuuluvan iranilaissyntyisen taiteilijan maalauksia

3.9. – 3.10.1999
MATTI ALAPOTI
Rauman Taiteilijaseuraan kuuluvan tamperelaistaiteilijan maalauksia

13. – 14.8.1999
VANHAN RAUMAN VIINIKULTTUURITAPAHTUMA
Kirsti Akolahti
Öljyvärimaalauksia Bordeaux’n viinialueilta
Rauman taidemuseon piharakennus

3.7. – 29.8.1999
PITSIÄ JA ROMANTIIKKAA: VALTAKUNNALLINEN NYPLÄTTYJEN PITSIEN NÄYTTELY JA KANSAINVÄLISEN PITSIKILPAILUN SATOA
Näyttelyn ensimmäisen osan muodostaa suomalaisten nyplääjien romanttisista pitseistä koottu valtakunnallinen näyttely, ja toisessa osassa esitellään kansainvälisen suunnittelukilpailun satoa

14.5. – 24.6.1999
HUOMINEN ON EILIEN: KOLME PERSPEKTIIVIÄ TÄHTIEN TAKAISEEN BIOLOGIAAN
Kari Korhonen, Ilkka Kukko, Toni Tirri
Huominen on eilien viittaa tieteiskirjallisuuden ja -elokuvan hahmottelemaan tuntemattomaan huomiseen

14.5. – 24.6.1999
AIKAKÄSITYKSIÄ KEVÄÄSSÄ: HANNU PELTONIEMEN ÖLJYVÄRIMAALAUKSIA JA SARJAKUVAORIGINAALEJA
Maalauksia yhdistää neljä teemaa: vesi, avaruus, ilma ja tuli

9.4. – 9.5.1999
ARS RAUMA 99: ARS ANIMALIS
Ernst Billgren, Juhani Harri, Jaakko Niemelä, Osmo Rauhala, Anna Retula, Pasi Tammi, Nina Terno, Heikki Willamo
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttelyssä eläin- ja luontoaiheisia teoksia

5.3. – 5.4.1999
INSPIRA RY:N 20-VUOTISNÄYTTELY
Vuonna 1979 perustetun Rauman harrastajataiteilijoiden yhdistyksen juhlanäyttely

22.1. – 28.2.1999
SYYNI
Merja Ala-Olla, Matti Alapoti, Ilkka Aronen, Mari Aspola, Kirsi Backman, Eila Grundberg, Janne Honkasalo, Maija Kantanen, Keijo Liimatainen, Sinikka Majama, Pirkko Mäki-Vaurio, Arja Nummi, Irene Nyholm, Tom Osmonen, Meri Pauniaho, Hiltu Sallinen, Tiina Salo, Eeva Trygg, Irma Tyllilä, Valto Vaalikivi, Anja Wikki
Rauman Taidegraafikoiden ja Rauman Taiteilijaseuran toinen yhteinen vuosinäyttely

1998

11.12.1998 – 28.2.1999
TOSIUNI
Taiteilijaryhmä LIITE (Else Joutsi, Taina Levonen-Leino, Taru-Taina Nora, Kaija Ruoste, Tiina Salo, Leena Uusitalo, Merja Valkoja)
Lastennäyttelyn aiheena unet ja unimaailma – milloin näet tosiunia?

11.12.1998 – 17.1.1999
EEVA SARAVA: MUISTONÄYTTELY
Järjestäjä Eeva ja Alpo Saravan rahasto

11.12.1998 – 17.1.1999
UNTO KASKI (1913–1986): TESTAMENTTILAHJOITUS
Valikoima taiteilijan leskeltä testamenttilahjoituksena saatuja teoksia

6.11. – 5.12.1998
METKA-RYHMÄN 20-VUOTISNÄYTTELY: TAITEILIJAKUVIA
Metka-ryhmä (Kirsi Backman, Mirjam Kivinen, Mirja Luukko, Marja-Liisa Reponen-Boman, Aune Saarnisto-Juvonen, Aila Salo, Ulla Stenback)

6.11. – 5.12.1998
KOULU ADOPTOI MONUMENTIN
Koululaisten Vanha Rauma -projektiin liittyviä töitä

2.10. – 1.11.1998
TIINA LAASONEN: OHUTTA ILMAA
Veistoksia

2.10. – 1.11.1998
ARS ASSICURATA
Taidetta vakuutusyhtiö Sampo Oyj:n taidekokoelmasta

15.8. – 27.9.1998
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1998 WHERE ARE YOU FROM?
Peeter Allik, Tomasz Bajer, Jolanta Bielanska, Izolde Cesniece, Teuri Haarla, Rune Fjord Jensen, Peter Johansson, Kai Kaljo, Gintaras Makarevicius, Andrey Popov, Roland Schefferski, Matthias K Wagner
Ajankohtaista taidetta kaikista Itämerta ympäröivistä maista, kuraattorina Aneta Szylak Puolasta

4.7. – 9.8.1998
TIRKISTYS
Hämeen ammattikorkeakoulun tekstiiliopiskelijoiden näyttely

4.7. – 2.8.1998
PITSIÄ, LACE, DENTELLE
Nyplättyjä pitsejä kaikkialta Suomesta

1.7. – 2.8.1998
HUUMORI JA HULLUUS: MINIATYYRINÄYTTELY
Järjestäjinä Rauman Taiteilijaseura ja Rauman Taidegraafikot
Rauman taidemuseon piharakennus

15.5. – 28.6.1998
MIRJA LUUKKO
Raumalaisen taiteilijan 30-vuotistaiteilijajuhlanäyttely

15.5. – 28.6.1998
RYTMI JA NORMI
Rytmi ja normi (Ritmo y norma) -ryhmä (Miguel Alberquilla, Carlos Cruz de Castro, Carlos Evangelista, Anton Maura, Totte Mannes)
Espanjalais-suomalaisen monitaiteellisen taiteilijaryhmän näyttely

27.3. – 10.5.1998
ARS RAUMA -98
Jalmari Karhula, Frans Nyberg
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

30.1. – 22.3.1998
KERMAVAAHTO
Turun ja Porin läänin, Ahvenanmaan ja Tukholman saariston kuvataiteen, muotoilun ja taidekäsityön aluenäyttely
Rauman taidemuseo ja Lönnströmin taidemuseo

1997

12.12.1997 – 25.1.1998
KITTA SARA: LUMOTTU VINTTI
Lastennäyttely

12.12.1997 – 25.1.1998
SYYNI – RAUMALAISEN KUVATAITEEN VUOSIKATSAUS
Ilkka Aronen, Mari Aspola, Pirjo Hamm-Hakamäki, Risto Keinonen, Sinikka Majama, Arja Nummi, Irene Nyholm, Veli-Matti Selin, Eija Suneli, Irma Tyllilä, Valto Vaalikivi ym.
Rauman Taidegraafikoiden ja Rauman Taiteilijaseuran yhteinen vuosinäyttely

7.11. – 7.12.1997
MATKAKUMPPANEITA – LASSE KEMPAS JA HÄNEN TAITEILIJAYSTÄVIÄNSÄ MATKAN VARRELTA
Felix Droese, Mayumi Handa, Lasse Kempas, Jürgen Partenheimer, Kimmo Pyykkö, Shozo Shimamoto, Yasuo Sumi, Ilkka-Juhani Takalo-Eskola
Raumalaistaiteilijan 50-vuotisjuhlanäyttely

3.10. – 2.11.1997
EINO RUUTSALO: LETTERISMIÄ / MANIPULOINTIA
Suomalaisen kokeellisen taiteen pioneerin näyttelyssä esillä mm. kuvarunoja, kirjainkuvia, teksti- ja kuvakollaaseja sekä manipuloiduista elokuvaruuduista otettuja valokuvia

26.9. – 2.11.1997
RAUMLAISSI POTRETEI JA MUATOKUVI
Hannu Artinaho, Esa Bragge, Petri Haapalainen, Martta Helminen, Janne Honkasalo, Kerttu Horila, Jalmari Karhula, Lasse Kempas, Pentti Kolehmainen, Atte Laitila, Arvid Liljelund, Eila Minkkinen, Vivi Munsterhjelm, Mikko Paakkola, Sinikka Palonen, Emil Rautala, Kauko Räike, Pentti M. Valmunen, Vihtori Ylinen ym.
Raumalaiskasvoja menneiltä ja nykyisiltä ajoilta

9.8. – 21.9.1997
MUOTOILU 97 – RAUMALAISTA OSAAMISTA
Raumalaista muotoilua ja osaamista noin pariltakymmeneltä paikalliselta yritykseltä

5.7. – 3.8.1997
RUHTINAALLISIA PITSEJÄ
Valtakunnallinen nyplättyjen pitsien näyttely

25.5. – 29.6.1997
AURINKO – AURINKOTAITEEN NÄYTTELY / SUN – EXHIBITION OF SOLAR ART
Jens Brand, Jürgen Claus, Flash Light, Jim Gasperi, Allan Giddy, Lisa Johnston, Susan Kaprov, Andromahi Kefalos, Jun Kojima, Taina Kuusikoski, Olli Kuusisto, Richard Lerman, Antti Maasalo, Jeffrey Murray, Bernadette Olson, Ron Olson, Sinikka Palonen, Cynthia Pannucci, Jorma Ponkala, Pentti Raiski, Helinä Rautavaara, Katariina Rautiala, Leni Schwendinger, Madanjeet Singh, Tamiko Thiel, Antero Toikka, Jacob Tue Larsen, Joan Webster, Jason White, Karin Widahl, James W. Williams, Richard Wright
Rauman taidemuseon Sähköinen taide -näyttelysarjaan kuuluva näyttely auringosta ja aurinkoenergiasta

25.4. – 18.5.1997
MARJO HEINO: MAALAUKSIA

27.3. – 20.4.1997
HANNA VAHVASELKÄ
Kuvataideakatemiassa kuvanveistoa opiskelevan taiteilijan merihenkinen teoskokonaisuus

27.3. – 20.4.1997
KUVATAIDEAKATEMIAN KUVANVEISTON OPISKELIJOIDEN VEISTOKSIA
Terhi Heino, Mirka Hämäläinen, Salla Järvinen, Tapani Kokko, Markus Kåhre, Pasi Mann, Juha Menna, Tea Mäkipää, Inka Nieminen, Åsa Riippa, Elina Strander, Heli Tiitinen

21.2. – 23.3.1997
ARS RAUMA -97
Annikki Luukela, Thomas Nyqvist, Marja Strömmer, Pasi Tammi
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

10.1. – 16.2.1997
L-G NORDSTRÖM: AIKA 1946–1996
Pro Artibus -säätiön tuottama näyttely suomalaisen konkretismin uranuurtajan Lars-Gunnar Nordströmin tuotannosta

1996

29.11.1996 – 2.2.1997
LEIKKIKAVERIT
Lasten näyttely ja työpaja

22.11.1996 – 5.1.1997
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN 20-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Vieraana 10 graafikkoa Gävlestä ja Maarianhaminasta

4.10. – 24.11.1996
NIKOLAI LEHTO 1905–1994: MAALAUKSIA
Turun Taidemuseon kokoama näyttely

4.10. – 17.11.1996
ITÄÄN JA ETELÄÄN – LÄHETYSSAARNAAJAT VALOKUVAAJINA 1890–1930
Lähetyssaarnaajien valokuvia Afrikasta ja Kiinasta

23.8. – 29.9.1996
KUUTAMOLOIKKA – RAUMAN TAITEILIJASEURAN AVOIN VUOSINÄYTTELY

23.8. – 29.9.1996
PÄÄMÄÄRÄNÄ VÄLIMERI – MATTI MÖNKÄREEN LAIVAPROJEKTISTA, TAITEESTA JA MERESTÄ

27.7. – 11.8.1996
SADUN MAAILMA
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Satakunnan piirin alueella toimivien kuvataidekerhojen yhteisnäyttely
Rauman taidemuseon piharakennus

19.7. – 18.8.1996
SPINDELI
Suomalaista nyplättyä pitsiä Rauman pitsiviikkoon liittyvässä näyttelyssä

11.5. – 14.7.1996
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1996 SURVIVAL – SELVIYTYMINEN
Per Bak Jensen, Kerstin Bergendal, Bigert & Bergström, Eriks Bozis, Alexander Florenski, Olga Florenski, Eglé Gineityte, Jaakko Heikkilä, Jussi Heikkilä, Sibylle Hofter, Grzegorz Klaman, Jørgen Carlo Larsen, Mikael Lundberg, Peeter Mudist, Armins Ozolins, Reijo Paavilainen, Audrone Petrasiunaite, Cai Ulrich von Platen, Tyyne Claudia Pollmann, Juha Suonpää, Jaan Toomik
Nykytaidetta Itämeren rannikkovaltioista

29.4. – 5.5.1996
VAPPU-ERIKA KOSKINEN
Raumalaisen kulttuuripersoonan tuotantoa ja henkilöhistoriaa

25.4. – 5.5.1996
LUOVUUDEN LÄHTEET
Taidepiiri Lähde
Laitilan-Pyhärannan kansalaisopiston ja Santtio-seuran yhteydessä toimivien taidepiiriläisten näyttely
Rauman taidemuseon piharakennus

29.3. – 21.4.1996
RISTO KEINONEN: MAALAUKSIA

29.3. – 28.4.1996
HANNUN HYVEET JA KERTUN KIUSAUKSET
Hannu Artinaho, Kerttu Horila

23.2. – 24.3.1996
ARS RAUMA -96
Susanne Gottberg, Kristina lsaksson, Hannele Kumpulainen, Marjaana Rantama
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

26.1. – 18.2.1996
OMIA KOKOELMIA JA TALLETUKSIA
Valikoima Rauman taidemuseon omista kokoelmista sekä taidemuseolle talletetuista teoksista

1995

12.12.1995 – 21.1.1996
LENNÄ LELU LENNÄ
Rauman OKL:n teknisen työn aineenopettajakoulutusohjelman ja Turun AKK:n yhteistyöhankkeena toteutetun lelukurssin lelunäyttely

10.12.1995 – 21.1.1996
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 50-VUOTISJUHLANÄYTTELY

8.12.1995 – 21.1.1996
PIKKU KAKKOSEN JUHLANÄYTTELY
Juhlanäyttelyssä mukana mm. karvakuonot, Pelle Hermanni ja hirmuinen Rölli

3.11. – 3.12.1995
JACQUES COELHO: NIHILUM

3.11. – 3.12.1995
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN VUOSINÄYTTELY

29.9. – 29.10.1995
MINNA RISSANEN JA JARI VILJANEN: ”IN MY HEART IT WAS SO REAL”

29.9. – 29.10.1995
MONA LISA MUUTTUU MUUKSI: MARKIISITAR LISA DE GIOCONDAN METAMORFOOSIT
Anna-Maija Aarras, Ajatusmailma Oy (ryhmä), Jan-Erik Andersson, Marcel Duchamp, Eina Hillgren, Karl Hillgren, Vesa Hiltunen, Ismo Kajander, Manno Kalliomäki, Jouni Kesti, Hilkka Könönen, Kuutti Lavonen, Museokomppania (Kuopion taidemuseo), Elisa Oesch, Kimmo Ojaniemi, Erkki Pirtola, Riitta Rönkkö, Ann Sundholm, Jussi Taipaleenmäki, Sole Tuohino, Antti Juhani Tuominen, Vaahtopäät (ryhmä)
Kuopion taidemuseon kokoama näyttely

25.8. – 24.9.1995
EUGÈNE DE BIE 1914–1983
Belgialaisen klassistin tussi- ja lyijykynäpiirroksia sekä vesivärimaalauksia

18.8. – 24.9.1995
RAIMO AARRAS
Kalantilaisen taiteilijan retrospektiivinen näyttely

4.8. – 3.9.1995
MARKKU KOSONEN: MAALAUKSIA
Turun Taidemuseon – Varsinais-Suomen aluetaidemuseon kokoama näyttely
Rauman taidemuseon piharakennus

22. – 30.7.1995
TUULA NIKULAINEN JA J.K. IHALAINEN: RUNOJURTTA
Rauman taidemuseon piha

15. – 23.7.1995
JAZZ.BIT 95
Internet-yhteys Jazz.Bit 95 -tietokonetaiteen tapahtumaan

11.6. – 30.7.1995
JARI SALLINEN: VIIVOJA KUPARILLA – RAUMA-KUVIA
Rauman taidemuseon piharakennus

17.6. – 20.8.1995
ASUMISEN JÄLJET JA UNELMIEN HEHKU: TURUN JA PORIN LÄÄNIN NUORTEN TAITEILIJOIDEN NÄYTTELY
Kutsuttu taiteilija sekä avoin jurytetty näyttely

19.5. – 11.6.1995
ELÄINTARHA
Ulla Karsikas, Harro Koskinen, Viljo Mäkinen, Kaj Stenvall, Heikki Virolainen
Sikaperheen idylliä, ankan elämää ja muita eläintarinoita

21.4. – 14.5.1995
LIISA SILTANEN: IHMISIÄ ETSIMESSÄ
Valokuvamuotokuvia

21.4. – 4.5.1995
PEKKA MATTILA: MUISTONÄYTTELY
Kankaanpään taidekoulun ja Porin taidemuseon tuottama näyttely

10.3. – 17.4.1995
ARS RAUMA -95
Åke Mattas, Kalervo Palsa, Henrik Tikkanen
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

4.2. – 5.3.1995
SÄHKÖINEN TAIDE 95
Simo Alitalo, Cute-museo, Eduardo Kac, Matti Keränen, Erkki Kurenniemi, Esa Laurema, Annikki Luukela, Mika Niiniranta, Reima Nurmikko, Kimmo Ojaniemi, Eino Ruutsalo, Jill Scott
Takaumia taiteen ja teknologian kohtaamisista. Tietokonetaidetta, installaatioita, tietokonepelejä, hologrammeja, kolmiulotteisen kuvan historiaa. Luentoja

1994

9.12.1994 – 29.1.1995
GRAPHO II – RAUMAN TAIDEGRAAFIKOT RY:N VUOSINÄYTTELY JA ELINA SALON JUHLANÄYTTELY
Merja Ala-Olla, Mari Aspola, Riitta Lehto-Toivanen, Mirja Luukko, Arja Nummi, Irene Nyholm, Jari Sallinen, Elina Salo, Ola Tukiainen

9.12.1994 – 22.1.1995
TOSI-VÄRI-LEIKKI
Työryhmä Blue Lotus Team
Kuopiolais-jyväskyläläisen työryhmän toteuttama taidekasvatusnäyttely

11.11. – 4.12.1994
FROM THE SKY: TIINA SALO – TEKSTIILITEOKSIA, ELSE JOUTSI – VEISTOKSIA

11.11. – 4.12.1994
EXIT
Taru Blomstedt, Tuomas Jääskeläinen, Jaana Kautto, Juha Laakkonen, Kai Lainkari, Pia Lindman, Johanna Mannila, Ryhmä 4, Magnus Scharmanoff
Suomen valokuvataiteen museon tuottama nuoren suomalaisen valokuvauksen näyttely

14.10. – 6.11.1994
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 49. VUOSINÄYTTELY
Ilkka Aronen, Aulis Harmaala, Antti Holma, Mika Kavasto, Karoliina Niemelä, Arja Nummi, Jaakko Pernu, Tiina Salo, Simo Silvennoinen, Kari Tervo
Vieraana Oulun Taiteilijaseuran taiteilijoita

14.10. – 6.11.1994
SIRKKU PEIPPO: GRAFIIKKAA

16.9. – 9.10.1994
PÄIVI JOKINEN: MAALAUKSIA

9.9. – 9.10.1994
KIMMO ALA-OJALA, TERO RAJALA: PIMEYS – MATKA TÄHÄN PÄIVÄÄN
Tilateos

27. – 31.7.1994
SEILO RISTIMÄKI: VESI, EUROOPPAA YKSIN SILMIN
Kahden valokuvanäyttelyn kokonaisuus
Rauman taidemuseon piharakennus

17.6. – 4.9.1994
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1994 KESÄYÖN UNELMA – A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM
Marek Chlanda, Maya Eizin, Thomas Eller, Ieva Iltnere, Svetlana Kopystiansky, Olli Lyytikäinen, Mindaugas Navakas, Bjørn Nørgaard, Outi Markkanen, Ojars Petersons, Jorma Puranen, Toivo Raidmets, Lembit Sarapuu, Jan Svenungsson, Kirsi Tapper, Gintautas Trimakas, Dan Wolgers
Nykytaidetta Itämeren rannikkovaltioista

14.5. – 5.6.1994
KANKAANPÄÄN TAIDEKOULU: AUF WIEDERSEHEN
Anna Hilska, Rami Järvinen, Veiko Kespersaks, Maria Lankoski, Sirkku Peippo, Ossi Ryhänen, Timo Väntsi, Tiina Laasonen, Petri Ala-Maunus, Päivi Anttila, Aulis Harmaala, Ulla Hassinen, Jari Järvelä, Leena Marjamäki, Pasi Ojajärvi, Paula Rauhala, Harri Rauhaniemi, Maunu Tarkkanen, Sari Vasarainen
Kankaanpään taidekoulun opiskelijoiden lopputyönäyttely

8.4. – 8.5.1994
ARS RAUMA -94
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

11.3. – 4.4.1994
RAUMAN KAUPUNGIN LASTEN JA NUORTEN KUVATAIDEKOULU: AAVAN MEREN TUOLLA…
Kevätnäyttely

4.3. – 4.4.1994
AFRICA, KILA, KITU: NYKYTAIDETTA TANSANIASTA JA ZIMBABWESTA – CONTEMPORARY ART FROM TANZANIA AND ZIMBABWE
Dominic Benhura, Berry Bickle, Stanford Derere, Jeremiah Emanuel, Tapfuma Gutsa, Godfrey Innimbo, Richard Jack, Elias Jengo, Rashid Jogee, Daniel Karavina, Colleen Madamombe, Peter Martin, John Masanja, Kessy Matata, Rashid Mbago, Juliana Mkulugute, Daminia Msagula, David Ndlovu, Dumisani Ngwenya, Zenous I. Njoka, Agnes Nyanhongo, Micky E. Redhood, Voti Thebe, Zephania Tshuma, Stephen Williams, Robert Yakobo, Poni Yengi, Edinah Zichawo
Järjestäjä Suomen Taiteilijaseura

2. – 27.2.1994
SÄHKÖINEN TAIDE
Installaatioita, tietokoneteoksia, videoita, suomalaista ja kansainvälistä
Järjestäjinä Rauman taidemuseo ja Turun Taidemuseo

6. – 30.1.1994
KERTTU HORILA
Veistoksia, piirustuksia ja maalauksia

1993

10.12.1993 – 30.1.1994
LUMIUKKO
Näyttely ja karnevaali lapsille ja lapsenmielisille

3.12.1993 – 6.1.1994
GRAPHO -93
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely, vieraana 11 graafikkoa Gävlestä

19.11. – 2.12.1993
PEKKA LEHMUSKALLIO: JAMALIN NENETSIEN ELÄMÄÄ
Raumalaisen valokuvaajan kuvia Luoteis-Siperiassa Jamalin niemimaalla asuvien nenetsien elämästä

5. – 28.11.1993
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 48. VUOSINÄYTTELY

22.10. – 14.11.1993
MAYUMI HANDA: HAIR ART NETWORKING
Japanilaisen hiustaiteilijan näyttely

1. – 31.10.1993
EIJA SUNELI: PINNALASSA PINNALLA JA PINNAN ALLA
Tilataideteos

24.8. – 19.9.1993
ULLA STENBACK: PYSÄKKEJÄ

20.8. – 19.9.1993
VEIJO SETÄLÄ JA OLLI SUMMANEN: TAIDENÄYTTELY
Veijo Setälän teräsveistoksia ja Olli Summasen maalauksia

20.8. – 19.9.1993
JARI NORDMAN: MAALAUKSIA NYT

17.7. – 15.8.1993
ELÄVÄ KALA UISKENTELEE VEDEN ALLA – ELEVEN HAL ÚSZKÁL A VÍZ ALATT
Taiteilijaryhmä MAMÜ
Unkarilais-transilvanialaisen taiteilijaryhmän näyttely

16.7. – 15.8.1993
SUVI SUIKKI JA RIITTA TUOKKO: SILTA
Suvi Suikin tekstiilikollaaseja ja Riitta Tuokon tekstiiliveistoksia

11.6. – 11.7.1993
FAST FORWARD (FF) – LOUNAIS-SUOMEN NUORTA TAIDETTA
Turun ja Porin läänin nuorten taiteilijoiden teoksia

7.5. – 6.6.1993
VÄINÖ TIMM 1862–1938

7.5. – 6.6.1993
PEKKA POHJAMO 1936–1983: MUISTONÄYTTELY

6.4. – 2.5.1993
REINO JOUKAMO: SEITSEMÄN VUOTTA VIIVAN VAPAUTTA
Raumalaisen arkkitehdin piirustuksia ja maalauksia

2.4. – 2.5.1993
TALLINNAN IX GRAFIIKKATRIENNALE
63 teoksen valikoima grafiikkatriennaalissa esillä olleista virolaisten, latvialaisten ja liettualaisten graafikkojen töistä

5. – 28.3.1993
ARS RAUMA -93
Henrik Nylund, önningebyläiset (Fredrik Ahlstedt, Hjalmar Löfman, Elias Muukka, Hanna Rönnberg, Victor Westerholm, Edvard Westman)
Ahvenanmaalaisen Henrik Nylundin maalauksia sekä Önningebyn taiteilijasiirtokunnan edustajien Ahvenanmaa-maalauksia Turun Taidemuseosta
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

5. – 28.2.1993
SÄHKÖISEN TAITEEN TAPAHTUMA
Videoita, tietokonetaidetta, luentoja

9. – 31.1.1993
OMIA KOKOELMIA

9. – 31.1.1993
SIIPI JA HÄNTÄ
Vihdin Kuvataidekoulun kehitysvammaisten kurssin ja Espoon kaupungin Tähtitarhan erityiskoulun oppilaiden eläinaiheisia teoksia

1992

4.12.1992 – 3.1.1993
NALLET MATKALLA
Rauman taidemuseon tuottama lastennäyttely

4.12.1992 – 3.1.1993
”MEITÄ OPETTIVAT”
Erkki Hervo, Veikko Lehtovaara, Visa Norros, Antti Ukkonen
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely, vieraana neljä raumalaisgraafikoille vuosien aikana kursseja pitänyttä eturivin taidegraafikkoa

30.10. – 29.11.1992
IRIS: SUOMALAISIA NAISKUVAAJIA 1910–60-LUVUILTA
Suomen valokuvataiteen museon kokoama näyttely suomalaisten naisvalokuvaajien tuotannosta

30.10. – 29.11.1992
MAGMA: NUORI SUOMALAINEN VALOKUVA
Laura Beloff, Tiina Ketara, Sakari Kiuru, Kaarina Leinonen, Juha Metso, Heikki Rapo, Irja Samoil
Suomen valokuvataiteen museon kokoama näyttely

2. – 25.10.1992
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 47. VUOSINÄYTTELY
Ilkka Aronen, Eila Grundberg, Pirjo Hamm-Hakamäki, Else Joutsi, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Mirja Luukko, Arja Nummi, Tiina Salo, Lemmikki Vihavainen, Sirpa-Helena Viljanen

2. – 25.10.1992
NO LIMITS
József Gaál, Mika Kavasto, József Szurcsik
Rauman Taiteilijaseuran kutsunäyttely

2. – 25.10.1992
YNGVE BÄCK 1904–1990
Pro Artibus -säätiön kokoama näyttely

4. – 27.9.1992
PUUKAUPUNKI-NÄYTTELY
Pohjoismaiseen puukaupunkiseminaariin liittyvä, suomalaisen puukaupungin kehityshistoriaa ja nykytilannetta valottava näyttely

4. – 27.9.1992
ARS-HÄME
Radoslaw Gryta, Annu Eklund, Elisa Heinonen, Ahti Isomäki, Aura Jylhä-Vuorio, Jorma Kohonen, Olli Kokkonen, Pertti Kukkonen, Seppo Manninen, Martti Mertanen, Juha Meuronen, Kalle Siukola, Ilkka Juhani Takalo-Eskola, Anna Tawast, Maija Vainonen-Gryta, Jaakko Veuro
Kantahämäläisten kuvataiteilijoiden ammatillisen yhdistyksen näyttely

14. – 30.8.1992
SALVADOR ALLENDE -MUSEON SUOMALAINEN KOKOELMA
60 suomalaistaiteilijan lahjoittamista teoksista koostuva chileläisen museon kokoelma

10.4. – 5.8.1992
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1992 KOLLEKTIIVINEN MUISTI, HISTORIALLINEN TIETOISUUS JA KANSALLINEN KULTTUURIPERINTÖ – COLLECTIVE MEMORY, HISTORICAL CONSCIOUSNESS, CULTURAL HERITAGE
Siim-Tanel Annus, Kari Cavén, Georgij Gurjanov, Katharina Karrenberg, Zofia Kulik, Vladimir Kuprianov, Leonards Laganovskis, Hardijs Ledins, Jaroslaw Modzelewski, Raffael Rheinsberg, Ane Mette Ruge, Paavo Räbinä, Sarunas Sauka, Lisa Schmitz, Maria Serebrjakova, Gediminas Urbonas, Marianna Uutinen, Anders Widoff, Fredrik Wretman
Rauman kaupungin 550-juhlavuoden kunniaksi näyttelyn suojelijoina ovat tasavallan presidentti Mauno Koivisto ja hänen puolisonsa rouva Tellervo Koivisto

9. – 10.4.1992
ITÄMEREN MAIDEN TAIDE JA TODELLISUUS
Rauma Biennale Balticum 1992 -näyttelyn avaustapahtumiin liittyvä kansainvälinen symposiumi

12. – 29.3.1992
ARS RAUMA -92
Leena Luostarinen, Heli Penttinen, Osmo Rauhala
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

3. – 8.3.1992
SÄHKÖISEN TAITEEN VIIKKO
Tietokonetaidetta

24.1. – 23.2.1992
YLVÄS PYLVÄS
Rauman kaupungin lasten ja nuorten kuvataidekoulun opettajien ja oppilaiden yhteisnäyttely

24.1. – 23.2.1992
VEISTOS JA VALO
Marje Pellinen, Merja Pitkänen

1991

20.12.1991 – 19.1.1992
EIJA TÄHKÄPÄÄ: TUNNUSTELUTUNNELI, VÄRISATU, PIENI VILLAKOIRATARINA
Turkulaistaiteilijan kolme näyttelyä lapsille
Turun Taidemuseon – Varsinais-Suomen aluetaidemuseon kiertonäyttely

13.12.1991 – 19.1.1992
SADUNKUVITTAJA RUDOLF KOIVU
Amerin kulttuurisäätiön kokoelmista koostettu Rudolf Koivun (1890–1946) satavuotisnäyttely

22.11. – 15.12.1991
MIHAIL LOGINOV: MAALAUKSIA
Kolpinolaisen taidemaalarin näyttely

15.11. – 8.12.1991
PAINAJAN MAAILMA
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely, kutsuttuna taiteilijana Ola Tukiainen

25.10. – 17.11.1991
ERKKI PIRTOLA: PIIRUSTUKSIA JA MAALAUKSIA

18.10. – 10.11.1991
LEENA RENVALLIN TEKSTIILEJÄ, TUOMAS RENVALLIN VEISTOKSIA JA SVEN-OLOF WESTERLUNDIN MAALAUKSIA

27.9. – 20.10.1991
GRAAFIKA GALERII STUUDIO
Vano Allsalu, Inga Aru, Katrin Kaev, Kadi Kurema, Ly Lestberg, Ülle Marks, Mall Nukke, Ilme Raidmets, Virve Sarapik, Liina Siib, Maria K. Ulas, Maris Valk, Urmas Viik, Urmas Villmann
Tallinnalaisen graafikkoryhmän näyttely

20.9. – 13.10.1991
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 46. VUOSINÄYTTELY
Ilkka Aronen, Hannu Artinaho, Eila Grundberg, Pirjo Hamm-Hakamäki, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Keijo Liimatainen, Mirja Luukko, Arja Nummi, Tom Osmonen, Veli-Matti Selin, Eija Suneli, Eeva Trygg, Lemmikki Vihavainen, Sirpa-Helena Viljanen

30.8. – 22.9.1991
PETRI HAAPALAINEN: VALOKUVIA
Nuoren raumalaisen valokuvaajan debyyttinäyttely

23.8. – 15.9.1991
JUHANI TARNA: MAALAUKSIA
Kankaanpääläisen taidemaalarin näyttely

19.7. – 18.8.1991
ESPANJALAISTA GRAFIIKKAA
Järjestäjä Rauman kaupungin kulttuurilautakunta

19.7. – 18.8.1991
PIA NEOVIUS: TEKSTIILEJÄ
Turkulainen tekstiilitaiteilija

15.6. – 14.7.1991
LOUNAIS-SUOMEN NUORTA TAIDETTA
Avoin, jurytettu näyttely Turun ja Porin läänin nuorille kuvataiteilijoille

11.5. – 2.6.1991
RAUMAN SEUDUN OSUUSPANKIN 70-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Juhlanäyttelyssä kotimaisten taiteilijoiden teoksia pankin kokoelmista sekä nuorten kuvaamataitokilpailun ”Sinulla säteilee” töitä

12.4. – 5.5.1991
JAAKKO NIEMELÄ JA ANTTI ARKOMA: 220V – TÄNÄÄN KOTONA
Installaatio

5.4. – 5.5.1991
RAKKAUDESTA RAUMAAN JA MEREEN – UNTO KASKI 1913–1986
Raumalaisen taidemaalarin ja graafikon meriaiheisia töitä
Järjestäjinä Rauman taidemuseo ja Rauman museo

8.3. – 1.4.1991
ARS RAUMA -91
Eeva-Liisa Isomaa, Jari Kylli, Kuutti Lavonen, Antti Tanttu
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

11. – 12.2.1991
VIDEOVIIKKO
Luentoja, uusinta suomalaista videotaidetta sekä Marjatta Ojan videoinstallaatio KYLPY
Järjestäjinä Rauman taidemuseo ja Rauman kansalaisopisto

2.2. – 3.3.1991
MAISEMIA JA NÄKYMIÄ
Raimo Aarras, Wille Boijer-Poijärvi, Eelis Ismari, Eero Järnefelt, Kosti Koskinen, Per Åke Laurén, Tyko Sallinen Sam Vanni ym.
Rauman taidemuseossa säilytettävistä kokoelmista koottu näyttely

1.2. – 3.3.1991
C. G. MANNERHEIMIN VALOKUVIA AASIASTA 1906–1908
VB-valokuvakeskuksen tuottama näyttely

30.1. – 3.3.1991
JALMARI KARHULAN (1878–1942) VANHA RAUMA
Raumalaisen kotiseutumiehen akvarelleja
Järjestäjinä Rauman taidemuseo ja Rauman museo

1990

14.12.1990 – 27.1.1991
RAUMALAISTA KUVATAIDETTA
Olavi Ahlgren, Hannu Artinaho, Jalmari Karhula, Kerttu Horila, Kosti Koskinen, Eila Minkkinen, Jarmo Mäkilä, Jaakko Niemelä, Tom Osmonen, Sinikka Palonen, Kauko Räike, Elina Salo, Immo Tuominen, Sirpa-Helena Viljanen, Vihtori Ylinen
Rauman taidemuseon 20-vuotisjuhlanäyttely

16.11.1990. – 27.1.1991
ALPO SARAVA 1920–1984: MUISTONÄYTTELY
Rauman taidemuseon ensimmäisen intendentin, taidemaalari Alpo Saravan teoksista koottu 70-vuotismuistonäyttely

16.11. – 9.12.1990
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 45. VUOSINÄYTTELY
Merja Ala-Olla, Ilkka Aronen, Mari Aspola, Kirsi Backman, Pirjo Hamm-Hakamäki, Mika Kavasto, Risto Keinonen, Kaisu Koivisto, Hannele Kolsio, Aila Lahti, Riitta Lehto-Toivonen, Kalevi Malmivuori, Pirkko Mäki-Vaurio, Maikki Määttä, Tom Osmonen, Esko Railo, Pertti Saari, Marja Salonen, Minna Soraluoma, Eija Suneli, Pekka Urponen, Päivi Vesanto, Lemmikki Vihavainen, Sirpa-Helena Viljanen

20.10. – 11.11.1990
GÄVLEN TAIDEGRAAFIKOT: VIERAILUNÄYTTELY
Kutsuttuna vierailijana virolainen graafikko Evi Tihemets
Järjestäjä Rauman Taidegraafikot

20.10. – 11.11.1990
EILA MINKKINEN
Raumalaisen hopeasepän ja kuvanveistäjän kuparireliefejä ja veistoksia

21.9. – 14.10.1990
JYRKI LEMMETTI: IN COLOUR
Värivalokuvia

21.9. – 14.10.1990
TYÖN ÄÄRESSÄ
Axel Haartman, Edmond Hédouin, Matti Helenius, Harry Henriksson, Sigfrid August Keinänen, Viktor Kuusela, Per Åke Laurén, Aarne Niinivirta, Oscar Parviainen, Hilkka Toivola, Edith Wiklund ym.
Työaiheisia taideteoksia Turun Taidemuseon ja Turun kaupungin kokoelmista Rauman taidemuseon omista kokoelmista saaduilla teoksilla täydennettynä
Turun Taidemuseon – Varsinais-Suomen aluetaidemuseon kiertonäyttely

1.7. – 5.8.1990
YÖKKÖJEN YÖ
Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikoiden yhteinen kesänäyttely
Rauman taidemuseon piha (pihapaviljonki)

9.6. – 6.9.1990
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1990 VÄLIMATKOJA – DISTANCES
Krzysztof M. Bednarski, Andris Breze, Else Gabriel, BKH Gutmann, Kristaps Gelzis, Roman Klimavicius, Leonhard Lapin, Eva Löfdahl, Vladimir Mironenko, Terese Murak, Urmas Muru, Kestutis Musteikis, Pekka Nevalainen, Jürgen Partenheimer, Raul Rajangu, Mari Rantanen, Gerhard Richter, Elmer, Morten Skriver, Wolfgang Smy, Mindaugas Snipas, Otto Bernt Steffen, Larissa Swesdotschotowa, Leon Tarasewicz, Olegs Tillbergs, Sergej Voronzov, Marko Vuokola, Troels Wörsel, Petter Zennström
Nykytaidetta Itämeren rannikkovaltioista

21.5. – 29.5.1990
RAUMAN KAUPUNGIN LASTEN JA NUORTEN KUVATAIDEKOULUN 10-VUOTISJUHLANÄYTTELY

5. – 27.5.1990
VARASTETTU SUUDELMA
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Janne Koski, Eila Minkkinen, Tom Osmonen, Marita Pere, Ulla-Maija Vaittinen

4. – 20.5.1990
JÓZSEF SZURCSIK: ESI-ISIEN TULEVAISUUS
Budapestiläinen graafikko

6. – 29.4.1990
VALOKUVATAIDETTA
Valokuvia Suomen Yhdyspankin (SYP:n) valokuvataiteen kokoelmista

9.3. – 1.4.1990
ARS RAUMA -90
Kirsi Neuvonen, Pauli Vuorisalo
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

6.2. – 11.2.1990
VIDEOTAPAHTUMA
Kotimaista videotaidetta ja luentoja
Järjestäjinä Rauman taidemuseo ja Rauman kansalaisopisto

5.2. – 4.3.1990
OMIA KOKOELMIA, GRAFIIKKAA
Raimo Aarras, Hannu Artinaho, Aarre Elomaa, Kerttu Horila, Jalmari Karhula, Eila Minkkinen, Jarmo Mäkilä, Jaakko Niemelä, Irene Nyholm, Tom Osmonen, Reijo Paavilainen, Sinikka Palonen, Hannes Siivonen, Eija Suneli, Immo Tuominen

26.1. – 4.2.1990
KOULUN SUURJUHLANÄYTTELY
Rauman koulujen oppilaiden töitä

5.1. – 4.2.1990
RAUMAKUUSKAJASKARILOUNAISTUULTA14M/S – TURUN JA PORIN LÄÄNIN KÄSI- JA TAIDETEOLLISUUSNÄYTTELY
Turun ja Porin läänin käsi- ja taideteollisuusalan neuvottelukunnan, Turun ja Porin läänin taidetoimikunnan ja Rauman taidemuseon järjestämä aluenäyttely