2010 – 2019

| 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 |

2019

12.10.2019 – 6.1.2020
TOS O! VALTAVAN VIRRAN VARRELTA
Tapio Haapala, Anni Hurmila, Anne Kimiläinen, Ari Koivisto, Kari Kärkiluoma, Marko Lampisuo, Jonna Lepistö, Maria Leppänen, Timo Lintula, Sanna Pajunen, Samu Raatikainen, Päivi Setälä, Veijo Setälä, {TES}, Hanna Tammi, Pasi Vainionpää, Mikko Ängeslevä
Porin Taiteilijaseuran vuosinäyttely
Lue lisää

8.6. – 15.9.2019
RAUMA TRIENNALE 2019 – RAKAS TYLSYYS / IN PRAISE OF BOREDOM
Nabil Boutros, Emma Jääskeläinen, Hertta Kiiski, Maija Luutonen, Paulien Oltheten, Sari Palosaari, Martha Rosler, Jaan Toomik, Elina Vainio

13.4. – 12.5.2019
VÄISTIÄINEN
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden osallistava taidekasvatusnäyttely
Lue lisää

16.2. – 12.5.2019
TOISAALLA
Tapio Haapala, Mollu Heino, Arja-Riitta Ihalainen, Kirsi Jaakkola, Samu Raatikainen
Lue lisää

2018

13.12.2018 – 13.1.2019
JOULUA
Maija Esko, Siri Ylinen
Rauman taidemuseon piharakennus
Lue lisää

6.10.2018 – 27.1.2019
JALMARI KARHULAN RAUMA
Lue lisää

6.10.2018 – 27.1.2019
KRRR
Ulla Karsikas, Hannele Rosenbröijer, Petri Rummukainen, Heli Ryhänen
Lue lisää

20.6. – 9.9.2018
ERKKI PAASIKIVEN VEISTOKSIA
Rauman taidemuseon piha-alue
Lue lisää

15.6. – 2.9.2018
TOOLI – RAUMAN TAITEILIJASEURAN KESÄNÄYTTELY
Ilkka Aho, Merja Ala-Olla, Kirsi Backman, Pirjo Hamm-Hakamäki, Maija Kantanen, Riitta Lehto-Toivanen, Hulda Leifsdottir, Taina Levonen-Leino, Marko Mertala, Taru-Taina Nora, Arja Nummi, Tommi-Wihtori Roström, Sanna Saarinen, Teuvo Salminen, Tuula Solin, Ulla Stenback, Eija Suneli, Tuulikki Tukiainen, Jenny Vuorela, Heli Väisänen
Rauman taidemuseon piharakennus
Lue lisää

9.6. – 16.9.2018
KOIVU JA TÄHTI IDÄN VALOSSA – TEOKSIA J. O. MALLANDERIN TAIDEKOKOELMASTA
Maija Albrecht, Mirja Airas, Carolus Enckell, Inari Krohn, Kristian Krokfors, Jarmo Kukkonen, Harri Larjosto, Olli Lyytikäinen, J. O. Mallander, Pekka Nevalainen, Heli Penttinen, Eva Olsoni, Erkki Pirtola, Leo Ruuskanen, Tuomo Saali, Kalevi Seilonen, Carl-Erik Ström, Risto Suomi, Jan Kenneth Weckman, Ilkka Väätti, Jouko Vatanen, Ö-ryhmä
Lue lisää

20.4. – 13.5.2018
SUHTEESSA
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden taidekasvatusnäyttely

17.3. – 20.5.2018
HEIKKI WILLAMO: MYYTTINEN MATKA
Lue lisää

2017

2.12.2017 – 25.2.2018
LASSE KEMPAS
Raumalaistaiteilijan retrospektiivinen 70-vuotisjuhlanäyttely
Lue lisää

30.9. – 12.11.2017
KORKEEMMAN KAIUN SAA – VALTAKUNNALLINEN NYKYTAIDENÄYTTELY KANSALLISUUTEMME SYMBOLEISTA JA NIIDEN MUUTTUVISTA MERKITYKSISTÄ
Kaisu Häkkänen, Henri Ijäs, Tekla Inari, Galleria Jänis, Mari Keto, Jenni Kokkomäki, Tuomas Koskialho, Mauri Kosonen, Marko Lampisuo, Laura Lilja, Carl Sebastian Lindberg, Ville Mäkikoskela, Työryhmä NAPS, Suvi Nurmi, Pilvi Ojala, Sakari Peltola, Sirpa Päivinen, Minna Rainio & Mark Roberts, Teemu Saukkonen, Sampsa Sarparanta, Veijo Setälä, Anu Suhonen, Timo Takala, Jenni Uusitalo, Timo Wright
Lue lisää

5.9. – 24.9.2017
HELENE SCHJERFBECK: TOIPILAS
Ateneumin taidemuseon Klassikot kiertueella 2017 -kiertonäyttely
Lue lisää

6.7. – 10.9.2017
METSÄPOLULLA
Kirsi Backman (teokset), Nina Rintala (runot), Heikki Vastiala (äänet)
Kuvataidetta ja runoutta yhdistävä ääni-tilataidenäyttely
Rauman taidemuseon piharakennus
Lue lisää

10.6. – 10.9.2017
ARS RAUMA 2017: HANNU ARTINAHO – MINÄ JA TORAKKA
Rauman Taideyhdistyksen näyttelysarjaan kuuluva retrospektiivinen näyttely
Lue lisää

21.4. – 21.5.2017
PAUHU
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden taidekasvatusnäyttely
Lue lisää

11.2. – 21.5.2017
AARREKAMMION AVAINKAAPPI – AVAUKSIA RAUMAN TAIDEMUSEON KOKOELMISTA
Raimo Aarras, Merja Ala-Olla, Antti Arkoma, Mari-Kaarina Arvinen, Magnus Enckell, Ester Helenius, Arvo Iissalo, Elis Ismari, Alpo Jaakola, Alice Kaira, Arja Karppinen, Unto Kaski, Arvi A. Koskinen, Kosti Koskinen, Mirja Luukko, Jarmo Mäkilä, Kirsi Neuvonen, Jaakko Niemelä, Jari Nordman, Reima Nurmikko, Frans Nyberg, Sinikka Palonen, Reino Partanen, Paavo Paunu, Hannu Peltoniemi, Erkki Pirtola, Väinö Rouvinen, Venny Soldan-Brofeldt, Jozsef Szurcsik, Kaarlo Trogen, Esa Urhonen, Sirpa-Helena Viljanen, Vihtori Ylinen
Lue lisää

2016

1.12.2016 – 8.1.2017
TALVIPUU
Rauman Taidegraafikot
Rauman taidemuseon piha

8.10.2016 – 29.1.2017
VEDOSTEN JUHLAT – RAUMAN TAIDEGRAAFIKOT 40 VUOTTA
Merja Ala-Olla, Mari Aspola, Katja Eklöf-Wietzke, Aino Elsilä, Maija Kantanen, Rita Korhonen, Kirsi Kuusisto, Tarja Kyllijoki, Pirkko Lehtinen, Riitta Lehto-Toivanen, Katariina Mannio, Arja Nummi, Meri Pauniaho, Tommi-Wihtori Roström, Jari Sallinen, Veli-Matti Selin, Tuula Solin, Ulla Stenback, Anu Sukanen, Irma Tyllilä ja Heli Väisänen sekä Hannu Artinaho, Unto Kaski, Mirja Luukko, Annikki Mattila, Marja-Liisa Reponen-Boman, Elina Salo, Maila Salo ja Eeva Sarava

2.8. – 31.8.2016
ELON HELLIMIÄ
Taru-Taina Nora, Heli Väisänen
Rauman taidemuseon piharakennus

23.7. – 31.7.2016
SANNA SAARINEN: SAARISTON SUVI
Rauman taidemuseon piharakennus

23.7. – 31.7.2016
MARITTA NURMI: KALANMAHA-TEOS
Rauman taidemuseon piharakennus
Lue lisää

18.6. – 18.9.2016
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2016 VULNERABILITY – HAAVOITTUVUUS
Chto Delat (RU), Jeannette Ehlers (DK), Serina Erfjord & Magnus Oledal (NO), Hanna Husberg (FI/SE), Polina Kanis (RU), Grada Kilomba (PO/DE), Anton Krohn & Daniel Petersson (SE), Ignas Krunglevičius (LT/NO), Petri Kuljuntausta (FI), Anda Lāce (LV), Kristiina Ljokkoi (FI), Jumana Manna (PS/DE) & Sille Storihle (NO/DE), Maritta Nurmi (FI), Dominik Ritszel (PL), Anna Shkodenko (EE), Jenna Sutela (FI)

22.4. – 22.5.2016
HAAVOITTUVUUS
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden toiminnallinen taidekasvatusnäyttely

19.3. – 22.5.2016
ALPO JAAKOLA
Jatkonäyttely Keravan Taide- ja museokeskus Sinkan Alpo Jaakolan (1929–1997) ja Heikki W. Virolaisen näyttelylle

2015

15.12.2015 – 6.1.2016
ANDY BEST JA MERJA PUUSTINEN: 1+1=5
Rauman taidemuseon piha

28.11.2015 – 28.2.2016
PARADISE EXPRESS
Andy Best, Merja Puustinen

3.10. – 8.11.2015
KUVATAITEEN VALTAKUNTA – AMMATTIKORKEAKOULUJEN KUVATAITEEN KOULUTUKSISTA VALMISTUNEITA UUSIA KUVATAITEILIJOITA
Carina Ahlskog, Mirja Hanikka, Johanna Heikkilä, Hinni Huttunen, Magdaleena Jakkila, Veera Järveläinen, Jalena Kankaansyrjä, Anni Karvinen, Janelin Kinnunen, Heidi Kirjavainen, Ulla Kokki, Alina Koppaleva, Aki Koskinen, Kaija Leinonen, Miia Katri Susanna Mäkinen, Emmi Nieminen, Tuomas Ollikainen, Simo Räsänen, Ville Välikangas

13.6. – 13.9.2015
ARS RAUMA 2015: EILA MINKKINEN – OSAATTEKO VALSSATA NEITI MINKKINEN?
Rauman Taideyhdistyksen näyttelysarjaan kuuluva retrospektiivinen näyttely

10.7. – 13.9.2015
POUTA
Kirsi Backman, Mollu Heino, Kirsi Kuusisto, Liisa Oksanen, Pia Salo, Anu Sukanen, Heli Väisänen
Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikoiden yhteistyössä toteuttama näyttely
Rauman taidemuseon piharakennukset

21.3. – 24.5.2015
HYVÄSSÄ SEURASSA – RAUMAN TAITEILIJASEURA 70 VUOTTA
Raimo Aarras, Merja Ala-Olla, Ilkka Aronen, Kirsi Backman, Eila Grundberg, Pirjo Hamm-Hakamäki, Mollu Heino, Nina Hovi, Else Joutsi, Henriikka Järviö, Maija Kantanen, Salme Kauppi, Risto Keinonen, Lasse Kempas, Mirjam Kivinen, Esko Lappalainen, Riitta Lehto-Toivanen, Hulda Leifsdottir, Sinikka Majama, Marko Mertala, Eila Minkkinen, Taru-Taina Nora, Arja Nummi, Liisa Oksanen, Paavo Paunu, Tommi-Wihtori Roström, Aila Salo, Pia Salo, Tiina Salo-Devries, Hiltu Sallinen, Teuvo Salminen, Heli Sammalisto, Veli-Matti Selin ym.

24.4. – 24.5.2015
KADONNEET KULTTUURIT
Rauman kuvataidekoulun kevätnäyttely
Rauman taidemuseon piharakennukset ja kellaritilat

2014

4.10.2014 – 1.3.2015
SIRKUS PINNALA
Jacob Dahlgren, Mia Hamari, Outi Heiskanen, Kerttu Horila, Ulla Jokisalo, Pekka Jylhä, Alice Kaira, Mikko Kuorinki, Janne Kärkkäinen, Marjo Levlin, Kalle Nio, Sinikka Palonen, Silja Puranen, Satu Rautiainen, Elina Salo, Sampsa Sarparanta
Erityisesti lapsille ja nuorille suunnattu sirkusaiheinen nykytaidenäyttely

14.6. – 14.9.2014
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2014 CRIME SCENE – RIKOSPAIKKA
Aram Bartholl (DE), Cooltūristės (LT), Inga Erdmane (LV), Group Helm (EE), Evgenia Golant (RU), Geir Tore Holm & Søssa Jørgensen (NO), Stine Marie Jacobsen (DK), JP Kaljonen (FI), Karel Koplimets (EE), Haidi Motola (FI), Dorota Nieznalska (PL), Nug & Pike (SE), Pouk Teatteri (FI/FR), Lauri Rotko & Jukka Rapo (FI), Telekommunisten (DE)

25.4. – 25.5.2014
RANTAUDUTAAN
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden taidekasvatusnäyttely
Lue lisää

1.2. – 25.5.2014
TAITEILIJAIN HYVÄKSI – ALFRED KORDELININ SÄÄTIÖN KOKOELMA

2013

11.12.2013 – 6.1.2014
JOULUPALLOT – VALOTEOS
Mari Aspola, Kerttu Horila, Lasse Kempas, Eeva Kähönen, Aulikki Miettinen, Eila Minkkinen, Paavo Paunu, Rauman Taideyhdistys
Rauman taidemuseon piha

5.10.2013 – 12.1.2014
SINIKKA PALONEN: MATKALLA
Retrospektiivinen näyttely

5.10.2013 – 12.1.2014
HYVÄSTI HUVILA
Päivi Granö
Näyttely Iso-Saukon saaressa sijaitsevasta kirjailija Tauno Koskelan (1916–2002) perheen kesähuvilasta, joka on tuhoutumassa Rauman sataman laajentumisen myötä

15.6. – 15.9.2013
ARS RAUMA 2013: KERTTU HORILA – MEISTÄ NAISISTA JA VÄHÄN MIEHISTÄKIN
Rauman Taideyhdistyksen näyttelysarjaan kuuluva retrospektiivinen näyttely

19.7. – 4.8.2013
KUDO & KOHTAA
Collectif Reversible (Antonin Gellibert, Victor Labarthe, Juliette Morel)
Rauman taidemuseon piha

20.4. – 26.5.2013
YHTEENVETOJA – KANKAANPÄÄN TAIDEKOULUN LOPPUTYÖNÄYTTELY
Hannele Ahola, Jemiina Halonen, Sassa Hartikainen, Hanna Hella, Janni Härmälä, Soile Jokinen-Lywood, Tapio Kaukonen. Jenni Koivurova, Katja Kokko, Sami Korvenrinne, Pirjo Krook, Henna Kurikkala, Maria Markus, Netta-Ida Myllykangas, Katriina Peiju, Kerttu Sallinen, Marjut Silvennoinen, Martti Virtanen, Talvikki Äkräs
Lue lisää

26.4. – 26.5.2013
AISTIT AUKI – TAIDETTA LEIKKIEN
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden taidekasvatusnäyttely
Lue lisää

13.4. – 5.5. 2013
BERLIININ KEVÄT – INSTALLAATIO
Taiteilijaryhmä LIITE
Rauman taidemuseon eteläkuisti

1.12.2012 – 31.3.2013
LOHIKÄÄRMEEN AIKA – NYKYTAIDETTA KIINASTA / TIME OF THE DRAGON – CONTEMPORARY ART FROM CHINA
Chen Hangfeng, Chen Xi, Hu Yun, Ji Wenyu & Zhu Weibing, Lao Baixing, Liao Wenfeng, Li Pinghu, Lin Jiun-Ting, Shao Yi, Shaw XU Zhifeng, Wang Chung-Kun

2012

6.12.2012  – 6.1.2013
MAIJA KANTANEN: VALOLINNA
Rauman taidemuseon Makasiini

22.9. – 11.11.2012
RAUMAN METSÄTEOLLISUUS 100 VUOTTA -JUHLANÄYTTELY – SUOMALAISTA TAIDETTA UPM-KYMMENEN KULTTUURISÄÄTIÖN KOKOELMASTA
Elin Danielson-Gambogi, Albert Edelfelt, A. W. Finch, Akseli Gallen-Kallela, Pekka Halonen, Ester Helenius, Einar Ilmoni, Eero Järnefelt, Johan Knutson, Berndt Lindholm, Hjalmar Munsterhjelm, Jalmari Ruokokoski, Tyko Sallinen, Santeri Salokivi, Sigrid Schauman, Helene Schjerfbeck, Lennart Segerstråle, Hugo Simberg, Venny Soldan-Brofeldt, Verner Thomé, Woldemar Toppelius, Victor Westerholm, Maria Wiik ym.

14.6. – 9.9.2012
TAITEILIJAPROFESSORI SEPPO NURMIMAAN (1931–2011) VANHA RAUMA -PIIRROSTEN LAHJOITUSKOKOELMA

9.6. –  9.9.2012
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2012 HUMAN NATURE – IHMISLUONTO
Aigars Bikse (LV), Anawana Haloba (ZM/NO/NL), Evaldas Jansas (LT), Raoul Kurvitz (EE), Ayumi Matsuzaka (JP/DE), Jarmo Mäkilä (FI), Elisabeth Ohlson Wallin (SE), Paavo Paunu (FI), Agnieszka Polska (PL), Mirka Raito (FI/DE), Pasi Rauhala (FI), Asbjørn Skou (DK), Theo Solnik (BR/DE/FR), Marina Vinnik (RU)

20.7. – 12.8.2012
TARMO THORSTRÖM: PIN-UP -PITSIÄ
Rauman taidemuseon Makasiini

26.4. – 28.5.2012
PELATAAN! – TAIDEKASVATUSPELI
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden taidekasvatusnäyttely
Rauman taidemuseon piha-alue

18.2. – 6.5.2012
TAIDE RAKENTAA RAUMAA – ART BUILDING UP RAUMA
Rauman Taiteilijaseura, Rauman Taidegraafikot ja RaumArs-taiteilijavierasohjelma 570 vuotta täyttävän Rauman kaupungin juhlanäyttelyssä, mukana kaikkiaan 37 taiteilijaa

24.9.2011 – 5.2.2012
SAIMA & VIHTORI: TAITEILIJAPARI VIHTORI YLINEN JA SAIMA TIGERSTEDT-YLINEN
Näyttely taiteilijapari Vihtori Ylisen (1879–1953) ja Saima Tigerstedt-Ylisen (1878–1978) elämästä ja tuotannosta

6.12.2011 – 6.1.2012
HENKARHIMMEL
Matti Pursiheimo
Rauman taidemuseon piha

2011

24.9. – 31.12.2011
SANNA PAJUNEN: PALA TAIVASTA
Rauman taidemuseon kuistit

24.9. – 20.11.2011
ANU SUKANEN: RAUHAN PUUTARHAT
Rauman taidemuseon kellarit

13.8. – 11.9.2011
HETKIÄ: SINIKKA PALONEN – MAALAUKSIA, JANNE REHMONEN – VIDEO
Rauman taidemuseon Makasiini

7.5. – 11.9.2011
ARS RAUMA 2011: VAIN ELÄMÄÄ – TEOKSIA VEXI SALMEN KOKOELMASTA
Wäinö Aaltonen, Cris af Enehielm, Taisto Ahtola, Martti Aiha, Ernst Billgren (SE), Arvid Broms, Ina Colliander, Jim Dine (US), Torger Enckell, Juhani Harri, Jorma Hautala, Outi Heiskanen, Heli Hiltunen, David Hockney (GB), Petri Hytönen, Jani Hänninen, Tove Jansson, Ole Kandelin, Aimo Kanerva, Pasi Karjula, Pentti Kaskipuro, Olavi Kaskisuo, Pekka Kauhanen, Pertti Kekarainen, Unto Koistinen, Kullervo Koivisto, Markku Kolehmainen, Jukka Korkeila, Leonhard Lapin (EE), Per Åke Laurén, Kauko Lehtinen, Rosa Liksom, Leena Luostarinen ym.
Rauman Taideyhdistyksen näyttelysarjaan kuuluva kokoelmanäyttely

22.7. – 31.7.2011
HENKARPITS JA PIMPUI – PIMPPUPITSIÄ KIERRÄTYSMATERIAALISTA
Matti Pursiheimo
Rauman taidemuseon piha ja Makasiini

13.5. – 17.7.2011
OTA KIINNI!
Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman kampuksen kuvataiteen sivuaineopiskelijoiden taidekasvatusnäyttely
Rauman taidemuseon piha ja Makasiini

15.1. – 17.4.2011
KESKELLÄ EI MITÄÄN
Krister Gråhn, Marikki Hakola, Minna Havukainen, IC-98, Jussi Kivi, Mauri Kuitula, Mizuho Matsunaga, Pasi Mälkiä, Paavo Paunu, Outi Pieski, Hanna Rautio, Timo Wright
Lapsille ja nuorille suunnattu nykytaidenäyttely

2010

4.12.2010 – 2.1.2011
UNIMAA – DREAM LAND: 21 UNTA SUOMEN TASAVALLAN PRESIDENTISTÄ
Tellervo Kalleinen & Oliver Kochta-Kalleinen

4.12.2010 – 2.1.2011
AIRI KURONEN: PIIRUSTUKSIA

2.10. – 21.11.2010
EEVA SARAVA & ALPO SARAVA
Rauman taidemuseon 40-vuotisjuhlanäyttelyssä esillä museon ensimmäisen intendentin, taidemaalari Alpo Saravan (1920–1984) ja hänen taiteilijapuolisonsa Eeva Saravan (1920–1996) tuotantoa

12.6. – 19.9.2010
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2010 MITÄMERI? – WHAT’S UP SEA?
A Kassen (DK), Johanna Billing (SE), Katja Bjørn (DK), BlueSoup Group (RU), Ulu Braun (DE), Sergey Bratkov (RU), Egle Budvytyte (LT), Terike Haapoja (FI), Kaspars Groševs, Ruta Kiskyte, Dara Melnikova (LT), Antti Laitinen (FI), M.A.R.I.N. / Tapio Mäkelä (FI), Miks Mitrevics (LV), Jaanus Samma (EE), Claudia Schmacke (DE), Dominika Skutnik (PL), Laura Stasiulyte (LT), Jaan Toomik (EE), Julita Wojcik (PL), Vadim Zakharov (RU), Graphics/Pasi Rauhala (FI)

24.7. – 1.8.2010
MARKO SUOMI: PITSIPENIKSET
Rauman taidemuseon Makasiini

24.4. – 23.5.2010
LAINAA OMAKSI
Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikoiden yhteisessä taidelainaamonäyttelyssä esillä 200 työtä 34 paikalliselta taiteilijalta

23.1. – 11.4.2010
KOTINI ON LINNANI
Hanna Elo, Petri Eskelinen, Ilmari Gryta, Tuija Asta Järvenpää, Riikka Kiljunen, Hilda Kozári, Juhana Moisander, MUM’S, Naphouse, Mimosa Pale, Petri Purho, Pasi Rauhala, Charlotta Östlund