1970 – 1979

| 1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | 1974 | 1973 | 1972 | 1971 | 1970 |

1979

13. – 30.12.1979
SUOMALAISTA TAIDETTA 20–30 -LUVUILTA
Aino Aalto, Alvar Aalto, Wäinö Aaltonen, Adolf Bock, Emil Cedercreutz, Uuno Eskola, Ester Helenius, Erkki Huttunen, Arvo Iissalo, Karl Ingelius, Eero Järnefelt, Esa Kalervo, Väinö Kamppuri, Jalmari Karhula, Kaino Kari, Kosti Koskinen, Erkki Kulovesi, Väinö Kunnas, Per Åke Laurén, Hilja Marttila, Eemu Myntti, Martti Paalanen, Reino Partanen, Tyko Sallinen, Santeri Salokivi, Sulho Sipilä, Venny Soldan-Brofeldt, J. Strobl, Heikki Suvanto, Arvi Tynys, Väinö Vähäkallio, Vihtori Ylinen
Rauman taidemuseon koontinäyttely julkisissa kokoelmissa ja raumalaisissa kodeissa olevista taideteoksista reprokuvin täydennettynä

22.11. – 9.12.1979
YK:N LAPSEN VUODEN LAPSI -79
Raimo Aarras, Ina Colliander, Wiking Forsström, Tuula Juti, Unto Kaski, Lasse Kempas, Mirjam Kivinen, Pirkko Lantto, Nikolai Lehto, Mirja Luukko, Annikki Mattila, Eva Ryynänen, Aila Salo, Elina Salo, Maila Salo, Eeva Sarava, Ulla Stenback, Raimo Äijälä
Rauman Seudun Porvarillisen Kulttuuriyhdistyksen järjestämä suomalainen teemanäyttely

1. – 18.11.1979
ARNE OLSSON
Tunnetun ruotsalaisen taiteilijan maalauksia

25.10. – 18.11.1979
HANNU ARTINAHO
Raumalaisen graafikon yksityisnäyttely

11. – 28.10.1979
ARMAS NIEMI
Raumalaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

10. – 21.10.1979
ISLANTILAISTA NYKYGRAFIIKKAA
Pohjoismaisen Taidekeskuksen (Suomenlinna) ja Pohjolan talon (Reykjavik) tuottamassa näyttelyssä on esillä noin 120 kansainvälisesti arvostettua teosta

20.9. – 7.10.1979
XXXIV VUOSINÄYTTELY
Rauman Taiteilijaseuran perinteinen vuosinäyttely

21. – 29.7.1979
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan, Nypläyksen Harrastajat ry:n ja Rauman taidemuseon yhteisesti järjestämä käsityönäyttely perinteisine kulttuuritilaisuuksineen

7.7. – 16.9.1979
POHJANLAHDEN II BIENNALE BOTTNISKA VIKEN
Milja Aarnio, Saima Alapoti, Hannu Artinaho, Gerda Björklund, Rauha Eklund, Allan Frilander, Taru Haimila, Arvo Heinonen, Ylva Holländer, Reijo Hukkanen, Pentti Junno, Anja Karkku-Hohti, Jorma Korpela, Jorma Kuula, Ensio Lamberg, Veikko Lehtovaara, Into Linturi, Nándor Mikola, Erkki Männistö, Nils-Gustav Nygård, Mikko Rautajoki, Kauko Räike, Sven Svanbäck, Ulla Söderholm, Immo Tuominen, Veikko Törmänen, Pentti Uusikylä, Juhani Vikainen, Jussi Vikainen, Ritva Åback
Rauman taidemuseon tuottama II ruotsalais-suomalainen kaksivuotisnäyttely, johon osallistuu 3 taiteilijaa kultakin seuraavalta paikkakunnalta: Gävle, Söderhamn, Hudiksvall, Sundsvall, Härnösand, Örnsköldsvik, Uumaja (Umeå), Skellefteå, Haaparanta (Haparanda), Kemi, Oulu, Kokkola, Pietarsaari, Vaasa, Kristiinankaupunki, Pori, Rauma, Uusikaupunki ja Turku

31.5. – 17.6.1979
NÆSTVEDIN TAIDETTA
Rauman tanskalaisen ystävyyskaupungin taideyhdistyksen järjestämä vierailunäyttely, jonka paikallisena isäntänä toimii Rauman Taiteilijaseura

17.5. – 17.6.1979
BÖRJE SÖDERHOLM
Valokuvia vuosilta 1952-1977. Suomen valokuvataiteen museon tuottaman näyttelyn painopiste kohdistuu 50-luvun loppupuolen tapahtumiin ja julkisuuden henkilöihin

24.4. – 13.5.1979
PIIRRÄ, MAALAA JA MUOVAILE
Lasten ja nuorten taidetapahtuma kilpailuineen museon ulko- ja sisätiloissa. Ohjelmasta vastaa Rauman taidemuseo

5. – 22.4.1979
RAUHA EKLUND
Kansainvälisesti tunnettu suomalainen korutaiteilija esittelee yksityisnäyttelyssään hopeatinasta valmistamiaan filigraanitöitä

17.3. – 1.4.1979
ARS-RAUMA -79
Juhani Hakalahti, Mikko Jalavisto, Antti Jantunen, Paavo Kauramäki, Markku Keränen, Seppo Kärkkäinen, Tero Laaksonen, Mirja Luukko, Asta Niemistö, Paul Osipow, Paavo Pelvo, Olavi Suomela, Irmeli Tarmo, Pirkko Valo, Risto Vilhunen
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

28.2. – 25.3.1979
KALEVALAN KANKAHILLA: KUVARUNOJA EKMANISTA GALLEN-KALLELAAN
Suomen Taideakatemian tuottama näyttely

22.2. – 11.3.1979
TOIVO ROSSI
Tunnetun tamperelaistaiteilijan yksityisnäyttely

1. – 18.2.1979
TAIDETTA PORVOOSTA
Rauman Taiteilijaseura järjesti viime vuonna näyttelyn Porvoossa, minkä johdosta Konstföreningen i Borgå – Porvoon Taideyhdistys vierailee näyttelyllään vastavuoroisesti Raumalla

28.1. – 11.2.1979
RAFAEL JA TERESIA LÖNNSTRÖMIN RELIEFI

11. – 28.1.1979
ARJA TOIVONEN
Maalauksia alkuperäiskansojen parista Etelä-Amerikasta ja Suomen Lapista

14. – 19.1.1979
IKONINÄYTTELY
Suomi-Amerikan-seuran järjestämä näyttely

1978

9. – 31.12.1978
XXXIII VUOSINÄYTTELY
Rauman Taiteilijaseuran perinteinen vuosinäyttely

9. – 26.11.1978
LAPIN KUVATAIDESEURA PALAS
Rovaniemeläisen taiteilijaseuran vierailunäyttely

2. – 19.11.1978
ANJA KARKKU-HOHTI
Porilaisen taiteilijan maalauksia

19. – 31.10.1978
WLADIMIR GOICHMAN
Neuvostoliitosta Suomeen muuttaneen professorin laaja meriaiheinen näyttely

27.9. – 15.10.1978
IMMO TUOMINEN
Raumalaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

14.9. – 1.10.1978
NÁNDOR MIKOLA
Erikoisesti akvarelleistaan tunnettu unkarilaissyntyinen taiteilija (muuttanut Suomeen 1936) esittelee tuotantoaan

6. – 24.9.1978
TARMO VAINIO
Raumalaisen taiteilijan näyttely

24.8. – 10.9.1978
OLAVI VAAHTERA
Porilaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

17.8. – 3.9.1978
KARLSSON – LUHTALA – UUSIKYLÄ
Vaasalaiset: Lars Karlsson, Erkki Luhtala, Pentti Uusikylä

22. – 30.7.1978
RAUMAN PITSIVIIKKO
Raumalaisten nyplääjien perinteinen käsityönäyttely kulttuuritilaisuuksineen

19.7. – 13.8.1978
TOINI OIWO
Raumalaisen taiteilijan juhlanäyttely

15.7. – 6.8.1978
KARIN KUKKAMÄKI
Turkulaisen taidemaalarin yksityisnäyttely

20.5. – 4.6.1978
PAUNO TUOMINEN
Raumalaisen taiteilijan maalauksia

17.5. – 4.6.1978
RENDEZ-VOUS
Anna-Maija Aarras – Michel Brun – Pier Henry – Michael Kane – Markku Lehtinen – Irene Schubiger

22.4. – 14.5.1978
JALMARI KARHULAN 100-VUOTISJUHLAT: RAUMAN TAIDEMUSEO, JUHLANÄYTTELY
Taide- ja kulttuurihistoriallinen juhlanäyttely, jonka järjestämisessä ovat mukana Rauman taidemuseon ja Rauman museon lisäksi useat satakuntalaiset yhteisöt

11. – 16.4.1978
PIIRRÄ JA MAALAA
Lasten ja nuorten taidetapahtuma kilpailuineen koko museon tiloissa. Ohjelmasta vastaa Rauman taidemuseo

18.3. – 9.4.1978
ARS-RAUMA -78
Martin Ahlström, Wiking Forsström, Marjatta Hanhijoki, Åke Hellman, Per Olof Hjortell, Nikolai Lehto, Leena Luostarinen, Paavo Merta, Kari Ovaska, Aarne Paldanius, Sinikka Palonen, Panu Patomäki, Ulla Rantanen, Kaj Stenvall, Leena Turpeinen
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

25.2. – 12.3.1978
GÄVLEN NYKYGRAFIIKKAA
Ystävyyskaupunkien taidegraafikot esiintyvät Raumalla ja Gävlessä samanaikaisilla vierailunäyttelyillään

25.2. – 12.3.1978
KAARLO TROGEN
Raumalaisen taiteilijan näyttely

4. – 19.2.1978
PORIN NAISTAITEILIJAT RY
Porilaisen taiteilijaseuran vierailunäyttely

26.1. – 12.2.1978
EERO TOIVONEN: KUKKA-AIHEISIA MAALAUKSIA
Porilaisen taiteilijan yksityisnäyttely

18.1. – 12.2.1978
ISMIT KUVATAITEESSA
Multivisioesitys oppilaitoksille

5. – 22.1.1978
MERIGRAFIIKKAA
Puolalais-suomalainen II Merigrafiikkakilpailu järjestettiin vuoden 1977 alussa Gdanskissa. Turun Taiteilijaseura on koonnut kilpailutöistä näyttelyn, jossa on esillä 46 taiteilijalta noin 70 teosta

1977

10. – 31.12.1977
XXXII VUOSINÄYTTELY
Airi Aalto, Hannu Artinaho, Terttu Atula, Eila Grundberg, Taru Haimila, Pirjo Hamm-Hakamäki, Einari Jalava, Eeva-Liisa Jansson, Unto Kaski, Antero Kaukiainen, Lasse Kempas, Ari Kiiskilä, Elli Kirmanen, Juli Korolainen, Arvi A Koskinen, Kaija Kosola, Lauri Kuusinen, Riitta Laakeristo, Mirja Luukko, Antti Lähdeaho, Ragnar Lätti, Hilja Marttila, Annikki Mattila, Armas Niemi, Mirja Normala-Siirto, Toini Oiwo, Arvo Osmonen, Aulikki Paavola, Sinikka Palonen, Reino Peippo, Leena Peippo, Pekka Pohjamo, Elisa Reivolahti, Aune Saarnisto-Juvonen, Maarit Santala, Heimo Siirto, Eija Suneli, Toini Suoja, Ossi Teerimäki, Kaarlo Trogen, Eeva Trygg, Kyllikki Tupi, Alpo Vuorisalo, Verner Vuorisalo
Rauman Taiteilijaseuran perinteinen vuosinäyttely

30.11. – 6.12.1977
SUOMALAISEN TAIDEGRAFIIKAN VUOSIKYMMENET -NÄYTTELY: ITSENÄISYYDEN 60. JUHLAVUODEN KUNNIAKSI
Aarne Aho, Eino Ahonen, Tuomas von Boehm, Ina Colliander, Pekka Halonen, Marjatta Hanhijoki, Matti Helenius, Kaarlo Hildén, Pirkko Holm, Väinö Hämäläinen, Erkki Kulovesi, Reino Laitasalo, Elina Luukanen, Seppo Mattinen, Tapani Mikkonen, Mikko Oinonen, Antero Olin, Alexander Paischeff, Helge Riskula, Jalmari Ruokokoski, Rauno Salminen, Elina Salo, Antti Salokannel, Santeri Salokivi, Heli Salonen, Rolf Sandqvist, Lennart Segerstråle, Erkki Tanttu, Sven-Olof Westerlund
Rauman Seudun Porvarillisen Kulttuuriyhdistyksen järjestämä grafiikan näyttely

12. – 27.11.1977
SATAKUNNAN TAITEEN NÄYTTELY
Suomen Kulttuurirahaston Satakunnan rahaston järjestämä näyttely liittyy Raumalla vietettäviin kulttuuripäiviin

22.10. – 9.11.1977
KOLPINON NYKYTAIDETTA
Rauman ystävyyskaupungin Kolpinon vierasnäyttely, jonka paikallisena isäntänä toimii Rauman Taiteilijaseura

5. – 16.10.1977
RAKASTAMME ELÄMÄÄ
DDR-Kulturzentrum esittelee 13 saksalaisen graafikon tuotantoa sekä Karlheinz Kuhnin akvarelleja

29.9. – 16.10.1977
VEIKKO TAKALA
Piirustuksia ja sekatekniikkatöitä

15. – 25.9.1977
NUORISON TAIDETAPAHTUMA -77
Opetusministeriön rahoittaman kilpailun parhaimmistoa, esillä noin 100 taideteoksen kokoelma, jonka paikallisena järjestäjänä toimii Rauman kaupungin nuorisolautakunta

14.9. – 2.10.1977
PALONEN – ARTINAHO – MÄKILÄ
Hannu Artinaho, Sinikka Palonen, Jarmo Mäkilä

23. – 31.7.1977
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan, Nypläyksen Harrastajat ry:n ja Rauman taidemuseon yhteisesti järjestämä käsityönäyttely perinteisine kulttuuritilaisuuksineen

2.7. – 12.9.1977
POHJANLAHDEN I BIENNALE BOTTNISKA VIKEN
Raimo Aarras, Jouni Boucht, Aarne Elomaa, Tea Helenelund, Toivo Hoskari, Inkeri Julkunen, Unto Kaski, Lea Kauppi, Sievä Kauppinen, Reijo Keskitalo, Kyösti Krekula, Keijo Liimatainen, Raisa Mesilaakso, Jarmo Mäkilä, Jorma Ohenoja, Liisa Rautiainen, Tuulikki Repola, Esa Riippa, Jarkko Roth, Max Salmi, Sulo Salmi, Eeva Sarava, Veikko Takala, Tauno Timosaari, Juhani Tuominen, Sinikka Tuominen, Carl Viking Wargh, Lars-Erik Åstrand, Raimo Äijälä
Ruotsalais-suomalainen kaksivuotisnäyttely, johon kutsutaan tänä ensimmäisenä vuonna 3 taiteilijaa kultakin seuraavalta paikkakunnalta: Gävle, Söderhamn, Hudiksvall, Sundsvall, Härnösand, Örnsköldsvik, Uumaja (Umeå), Skellefteå, Luulaja (Luleå), Haaparanta (Haparanda), Tornio, Kemi, Oulu, Kokkola, Vaasa, Kristiinankaupunki, Pori, Rauma, Uusikaupunki ja Naantali

21.5. – 5.6.1977
PORIN TAITEILIJASEURA XXX
Porin Taiteilijaseuran 30-vuotisjuhlanäyttely

12.5. – 5.6.1977
YSTÄVYKSET EMIL CEDERCREUTZ JA HEVONEN
Emil Cedercreutzin museon järjestämä siluettinäyttely

20.4. – 8.5.1977
VALOKUVIA IHMISISTÄ

15.4. – 8.5.1977
IDEASTA ESINEEKSI
Iittalan tehtaan museon näyttely esittelee lasitehtaan tuotantoa. Tuotesuunnittelun aikana taiteilijan idea kypsyy ja muuntuu kohti parasta lopputulosta

26.3. – 17.4.1977
ARS-RAUMA -77
Ina Colliander, Veikko Hirvimäki, Tuula Juti, Raimo Kanerva, Mauno Kivioja, Elina Luukanen, Jukka Mäkelä, Marika Mäkelä, Marjatta Nuoreva, Vieno Orre, Jarkko Roth, Väinö Rouvinen, Elina Salo, Arvo Siikamäki, Immo Tuominen, Reino Viirilä, Jussi Vikainen
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

8. – 20.3.1977
PIIRUSTUSTAITO JA ESINEPERINNE
Kouluhallituksen kuvamataitokilpailuun ja läänin teemanäyttelyyn tehtyjä oppilastöitä

3. – 20.3.1977
LASSE KEMPAS
Raumalaisen taiteilijan maalauksia

28.2. – 1.3.1977
NEOVIUS
Ryijynäyttely

16.2. – 6.3.1977
ALFA-RYHMÄ
Olavi Hurmerinta, Antti Lampisuo, Tauno Leppänen, Tuomas Mäntynen, Asta Niemistö, Seija Toivola-Koski, Tarja Unkari, Olavi Vaarla, Pirkko Valo

9. – 27.2.1977
KUVA KUVASTA
Taidemaalariliiton ja Suomen Valokuvajärjestöjen Keskusliiton yhteinen näyttely kartoittaa kuvataiteen ja valokuvauksen vuorovaikutuksia viime vuosina

1. – 7.2.1977
OSUUSPANKIN KANSAINVÄLINEN LASTEN PIIRUSTUSKILPAILU

27.1. – 13.2.1977
GOYA
Suomen Taideakatemian kiertonäyttelyssä on esillä Francisco Goyan grafiikkaa sodan kauhuista ja härkätaistelutaidosta. Diakuvaesityksiä ylähallissa

11. – 30.1.1977
TAIDEHANKINNAT -76
Vuoden 1976 aikana Rauman taidemuseon kokoelmiin kertyneiden teosten näyttely

1976

21.12.1976 – 25.1.1977
PUOLALAISIA JULISTEITA

11. – 31.12.1976
XXXI VUOSINÄYTTELY
Hannu Artinaho, Reino Eloranta, Martti Forss, Eila Grundberg, Tuike Hakala, Pirjo Hamm-Hakamäki, Unto Kaski, Niilo Keinonen, Lasse Kempas, Elli Kirmanen, Mirjam Kivinen, Arvi A .Koskinen, Kosti Koskinen, Maarit Kreula, Riitta Laakeristo, Mirja Luukko, Ragnar Lätti, Sinikka Majama, Annikki Mattila, Toini Oiwo, Sinikka Palonen, Reino Peippo, Enni Peltola, Pekka Pohjamo, Marjaliisa Reponen-Boman, Lauri Räike, Aune Saarnisto-Juvonen, Anja Salmi, Aila Salo, Elina Salo, Maila Salo, Maarit Santala, Eeva Sarava ym.
Rauman Taiteilijaseuran perinteinen vuosinäyttely

18.11. – 5.12.1976
ARTE RY
Paolo Battilana, Matti Helenius, Simo Helenius, Hannu Hämäläinen, Leo Jokinen, Manno Kalliomäki, Harro Koskinen, Taina Kuusikoski, Ulla Liuhala, Erkki Mykrä, Silja Naumanen-Ailio, Leo Niemi, Erkki Nurmela, Panu Patomäki, Jukka Pulkkinen, Kaj Stenvall, Anu Tuomi
Turkulaisen taiteilijaseuran yhteisnäyttely

30.10. – 14.11.1976
MAILA SALO
Raumalaisen taiteilijan grafiikkaa

21.10. – 14.11.1976
SINIKKA PALONEN
Raumalaisen taiteilijan maalauksia, grafiikkaa ja veistoksia

10. – 31.10.1976
SATAKUNTALAISIA
Hannu Artinaho, Emil Cedercreutz, Aarne Elomaa, Akseli Gallen-Kallela, Eelis Ismari, Jalmari Karhula, Unto Kaski, Sievä Kauppinen, Arvi A. Koskinen, Kosti Koskinen, Ensio Lamberg, Into Linturi, Sinikka Majama, Hilja Marttila, Marjaliisa Reponen-Boman, Kauko Räike, Sinikka Räike, Aune Saarnisto-Juvonen, Sulo Salmi, Aila Salo, Elina Salo, Maila Salo, Alpo Sarava, Eeva Sarava, Pekka Solin, Juhani Tarna, Immo Tuominen, Lemmikki Vihavainen, Väinö Ylen, Vihtori Ylinen
Rauman taidemuseon omista kokoelmista koottu näyttely Säkylän kirjastossa

7. – 24.10.1976
PENTTI KOIVIKKO
Turkulaisen taiteilijan piirustuksia ja maalauksia

30.9. – 17.10.1976
KATHY KOSKI
Vuonna 1975 Turun Taideyhdistyksen piirustuskoulussa opintonsa päättäneen, USA:ssa asuvan taiteilijan maalauksia

18. – 26.9.1976
TENAVIEN YMPYRÄT
Lasten ympäristön kehittämisviikko taidemuseon ulko- ja sisätiloissa. Toiminnallisen tapahtuman näyttelyineen järjestävät Mannerheimin Lastensuojeluliiton Satakunnan piiri, MLL:n Rauman osasto ja Rauman kansalaisopisto

7. – 12.9.1976
LAURI NILA
Espanjassa asuvan taiteilijan kansainvälisesti tunnettuja maalauksia

26.8. – 19.9.1976
H.G. VÄHÄMÄKI
Toijalaisen kuvanveistäjän eläinaiheisia puuveistoksia

18.8. – 5.9.1976
SEPPO ANTTILA – SIEVÄ KAUPPINEN
Kahden porilaisen taiteilijan näyttelyssä esillä maalauksia ja grafiikkaa

9. – 13.8.1976
BERNT JANSSON
Graafikko Gävlestä

24.7. – 1.8.1976
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan, Nypläyksen Harrastajat ry:n ja Rauman taidemuseon yhteisesti järjestämä käsityönäyttely perinteisine kulttuuritilaisuuksineen

17.7. – 8.8.1976
HILJA MARTTILA: MAALAUKSIA
Tunnetun raumalaistaiteilijan juhlanäyttely

11. – 18.7.1976
NUORTEN TAIDELEIRI

20.5. – 6.6.1976
ÅKE UTTER
Lestijärveläisen taiteilijan spontaanisen luonnonläheisiä puuteoksia

13.5. – 13.6.1976
HERTA BRONEDER: RUNOKUVITUKSIA
Goethe-Institutin kokoamassa näyttelyssä wieniläisen professorin Herta Bronederin temperamaalauksia saksalaisen runoilijan Christian Morgensternin runoihin

25.4. – 16.5.1976
ESITTÄVÄ – EI ESITTÄVÄ
Unto Pusa, Sam Vanni, Aimo Tukiainen, Ernst Mether-Borgström, Lars Gunnar Nordström, Jaakko Sievänen, Erkki Heikkilä, Tapio Junno
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

3. – 11.4.1976
KEVÄTNÄYTTELY 1976
Rauman kansalaisopiston taide- ja käsityöpiirien lukuvuonna 1975–76 valmistuneita työnäytteitä

13. – 28.3.1976
ARS-RAUMA -76
Taisto Ahtola, Matti Helenius, Alice Kaira, Harro Koskinen, Allan Kuntsi, Antti Lampisuo, Kauko Lehtinen, Into Linturi, Sirkka-Liisa Lonka, Kirsti Muinonen, Pentti Papinaho, Marja-Liisa Mäki-Penttilä, Aila Salo, Thelma, Salo, Taisto Toivonen, Pentti Uusikylä, Armas Vainio
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

15.2. – 7.3.1976
YSTÄVYYDEN GALLERIA
DDR-Kulturzentrum esittelee saksalaisten nuorten (6–26 v.) taidetta ja taidekäsityötä. Näyttelyn paikallisina järjestäjinä toimivat Rauman kaupungin nuorisolautakunta ja Rauman taidemuseo

12. – 29.2.1976
SUUNNITTELU – TODELLISUUS
Suomen rakennustaiteen museon kiertonäyttely, jonka on laatinut arkkitehti Sakari Aartelo työryhmineen. Näyttely käsittelee syitä, joiden takia elinympäristömme ei vastaa tavoitteita

22.1. – 8.2.1976
TAIDEHANKINNAT -75
Rauman taidemuseon kokoelmiin vuonna 1975 liitettyjen taideteoksien esittely

15.1. – 1.2.1976
AUNE SAARNISTO-JUVONEN
Raumalaisen taiteilijan retrospektiivinen juhlanäyttely

6. – 18.1.1976
HERBERT BESSEL
Goethe-Institutin järjestämässä näyttelyssä tunnetun saksalaisen taiteilijan grafiikkaa

1975

13. – 31.12.1975
XXX VUOSINÄYTTELY
Raimo Aarras, Inga Andersson, Hannu Artinaho, Harald Essendrop, Eila Grundberg, Taru Haimila, Ensio Harni, Unto Kaski, Niilo Keinonen, Lasse Kempas, Mirjam Kivinen, Arvi A. Koskinen, Kosti Koskinen, Mirja Luukko, Ragnar Lätti, Leif Løken, Hilja Marttila, Jarmo Mäkilä, Armas Niemi, Toini Oiwo, Arvo Osmonen, Sinikka Palonen, Pekka Pohjamo, Marjaliisa Reponen-Boman, Sinikka Räike, Aune Saarnisto-Juvonen, Elina Salo, Maila Salo, Alpo Sarava, Eeva Sarava, Ulla Stenback, Eija Suneli, Toini Suoja, Kaarlo Trogen, Eeva Trygg ym.
Rauman Taiteilijaseuran 30-vuotisjuhlanäyttely

26.11. – 7.12.1975
TURUN TAITEILIJASEURA R.Y. RAUMAN TAIDEMUSEOSSA
Raimo Aarras, Alku Avanto, Olavi Ermala, Kalle Eskola, Jorma Jaakkola, Vuokko Kimari, Harro Koskinen, Antti Lampisuo, Nikolai Lehto, Tauno Leppänen, Keijo Liimatainen, Arto Maaranen, Armas Mikola, Ritva Palonen, Veikko Rautiainen, Paavo Sainio, Eila-Maria Salo, Tapio Soukka, Lasse Stenbom, Ulla Söderholm, Tuomo Vartiainen, Raimo Viitala, Veikko Vuori, Raimo Äijälä

20. – 30.11.1975
PIIRRÄ JA MAALAA
Lasten taidetapahtuma kilpailuineen, ohjelmasta vastaa Rauman taidemuseo

6. – 23.11.1975
SINIKKA MAJAMA
Raumalaisen taiteilijan maalauksia

26.10. – 9.11.1975
LASTEN KANSAINVÄLINEN MAALAUSNÄYTTELY
Lasten ja nuorten maalauksia 25 eri maasta

11.10. – 2.11.1975
KOSTI KOSKINEN: 70-VUOTISJUHLANÄYTTELY
Rauman taidemuseon ja taiteilijan yhteisesti järjestämä retrospektiivinen juhlanäyttely

18.9. – 5.10.1975
JARMO MÄKILÄ: MAALAUKSIA 1973–1975
Nuoren taidemaalarin ensinäyttely kotikaupungissaan

23.8. – 14.9.1975
RAUMAN TAIDE 1900–50
Uuno Eskola, Arvo Iissalo, Eelis Ismari, Jalmari Karhula, Kosti Koskinen, Saima Tigerstedt-Ylinen, Vihtori Ylinen
Rauman taidemuseon järjestämässä näyttelyssä vuosisadan vaihteen kansallisista ja eurooppalaisista perinteistä kasvanutta raumalaista kuvataidetta vuosilta 1900–50

26.7. – 3.8.1975
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan, raumalaisten nyplääjien ja Rauman taidemuseon yhteisesti järjestämä käsityönäyttely perinteisine kulttuuritilaisuuksineen

12. – 20.7.1975
NUORTEN TAIDELEIRI -75

10.7. – 31.8.1975
KERTTU HORILA
Tunnetun taiteilijan keramiikkateoksia

1.6. – 17.8.1975
KUKKASIA
Heikki Alitalo, Gunnar Berndtson, Väinö Blomstedt, Yngve Bäck, Birger Carlstedt, Ina Colliander, Robert Wilhelm Ekman, Magnus Enckell, Stig Fredriksson, Akseli Gallen-Kallela, Ester Helenius, Werner Holmberg, Eero Järnefelt, Kimmo Kaivanto, Aimo Kanerva, Matti Kulmala, Pirkko Lepistö, Saija Leskinen, Erik Johan Löfgren, Eemu Myntti, Pekka Mäkinen, Asta Niemistö, Marjukka Paunila, Maila Ponkkonen, Airi Salosmaa, Hugo Simberg, Anita Snellman, Beda Stjernschantz, Ellen Thesleff, Leea Tiihonen-Jantunen ym.
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

15.5. – 1.6.1975
PERSONAL VIEWS 1850–1970
Suomen valokuvataiteen museon välittämä näyttely koostuu 15 brittiläisen valokuvaajan töistä. 150 arvokasta kulttuurikuvaa

4. – 11.5.1975
NORDISK KONSTVECKA – GRAFIK FRÅN NORGE
Pohjoismaisen Taideliiton järjestämällä viikolla on esillä norjalaista grafiikkaa

17.4. – 4.5.1975
SINIKKA RÄIKE: MAALAUKSIA, VEISTOKSIA
Raumalaisen kuvataiteilijan juhlanäyttely

10. – 27.4.1975
ANNA-LIISA HILTUNEN: MAALAUKSIA JA PIIRUSTUKSIA

20.3. – 6.4.1975
ARS RAUMA -75
Mirja Airas, Outi Heiskanen, Tapio Junno, Arvi A. Koskinen, Inari Krohn, Pekka Nevalainen, Pirkko Nukari, Max Salmi, Erkki Tanttu, Hannu Väisänen
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

12.3. – 18.4.1975
IHMINEN JA YMPÄRISTÖ
Koululaisten taideluomuksia

27.2. – 16.3.1975
LEMMIKKI VIHAVAINEN: MAALAUKSIA

6. – 23.2.1975
KUVIA PINNALASSA: KEIJO LIIMATAINEN RAUMAN TAIDEMUSEOSSA

25.1. – 9.2.1975
MEREN POHJASTA
Museoviraston merihistorian toimiston valmistama meriarkeologinen näyttely, jonka on suunnitellut taiteilija Henry Forssell

16.1. – 2.2.1975
KUVASSA ITÄ-SUOMI
Anja Hyttinen, Urpu Ilasmaa, Inkeri Ivakko-Luukkonen, Heimo Karttunen, Oka Karvonen, Erkki Johan Korhonen, Sirkka-Liisa Kortelainen, Seppo Könönen, Osmo Monto, Elsa Mäkelä, Aarne Paldanius, Paavo Pelvo, Väinö Rouvinen, Meeri Torvinen, Eeva Vesterinen
Suomen Taideakatemian kiertonäyttelyssä Kuopion, Mikkelin ja Pohjois-Karjalan lääneissä toimivien taiteilijoiden teoksia

1974

12.12.1974 – 12.1.1975
IMMO TUOMINEN, ANTTI NEUVONEN: MAALAUKSIA, VEISTOKSIA

11. – 31.12.1974
IMMO TUOMINEN

21.11. – 8.12.1974
ELINA SALO: GRAFIIKKAA RAUMAN TAIDEMUSEOSSA
Raumalaisen taidegraafikon juhlanäyttely

15.11. – 8.12.1974
CILGETUS
Suomen museoliiton kokoama näyttely saamelaiskulttuurin muutoksesta, paikallisena järjestäjänä Rauman museo

31.10. – 17.11.1974
MAILA SALO: MAALAUKSIA, GRAFIIKKAA JA VEISTOKSIA

10. – 27.10.1974
KUVAKULMA POHJOISEEN
Hannu Artinaho, Juhani Hakalahti, Toivo Hoskari, Niilo Hyttinen, Lea Kauppi, Olavi Korolainen, Eero Kumpula, Liisa Lehto, Matti Mikkola, Martti Mäki, Jorma Ohenoja, Tauno Ohenoja, Liisa Rautiainen, Reidar Särestöniemi, Pentti Tulla, Niina Vanas
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely Oulun ja Lapin läänien taiteesta

5. – 20.10.1974
PENTTI VIRTANEN: VALOKUVIA
Raumalaisen valokuvaajan taidekuvia

19.9. – 6.10.1974
XXIX VUOSINÄYTTELY
Raimo Aarras, Seppo Anttila, Apo Elomaa, Reino Eloranta, Eila Grundberg, Maija Haavisto, Tuike Hakala, Pirjo Hamm, Liisa Heikkilä, Unto Kaski, Lasse Kempas, Arvi A. Koskinen, Anja Laaksonen, Aino Leikari, Mirja Luukko, Ragnar Lätti, Pauli Madetoja, Hilja Marttila, Annikki Mattila, Jarmo Mäkilä, Toini Oiwo, Reijo Paavilainen, Pekka Pohjamo, Elisa Reivolahti, Marjaliisa Reponen, Margit Rosqvist, Sinikka Räike, Aune Saarnisto-Juvonen, Aila Salo, Maila Salo, Eija Suneli, Sinikka Suneli, Toini Suoja, Ossi Teerimäki, Frans Toikkanen, Kaarlo Trogen ym.
Rauman Taiteilijaseuran perinteinen vuosinäyttely

27.7. – 4.8.1974
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan, raumalaisten nyplääjien ja Rauman taidemuseon yhteisesti järjestämä käsityönäyttely kulttuuritilaisuuksineen

7.7. – 1.9.1974
NORTAMON RAUMA
Rauman museon ja Rauman taidemuseon yhteisesti järjestämä kulttuurihistoriallinen näyttely Rauman purjelaivakauden suuruuden ajoilta

16.5. – 16.6.1974
RUOTSIN KANSAA (SVENSKA GUBBAR)
Döderhultarn (Axel Robert Petersson), Albert Engström, Hilding Nyman
Pohjoismaisen Taideliiton ja Tukholman kaupunginmuseon toteuttamassa Suomen Taideakatemian kiertonäyttelyssä on esillä kolmen ruotsalaisen taiteilijan piirroksia, pastelleja ja puuveistoksia vuosisadan vaihteen ajoilta

9.5. – 2.6.1974
NÆSTVEDIN KUVATAIDETTA
Rauman tanskalaisen ystävyyskaupungin Næstvedin taideyhdistyksen järjestämä vierailunäyttely, jonka paikallisina vastaanottajina toimivat Rauman Taiteilijaseura ja Rauman taidemuseo

20.4. – 5.5.1974
ARS-RAUMA -74
Göran Augustson, Eva Cederström, Aarne Elomaa, Tauno Hämeranta, Olavi Lanu, Ukri Merikanto, Antti Neuvonen, Antti Nieminen, Raimo Reinikainen, Marjaliisa Reponen, Sisko Riihiaho, Katriina Salo, Veikko Takala, Matti Waskilampi, Yrjö Verho
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

12. – 26.4.1974
GEORG GROSZ
Goethe-Institut esittelee tunnetun saksalaisen taiteilijan grafiikkaa ja akvarelleja

4. – 7.4.1974
RAUMAN KANSALAISOPISTON KEVÄTNÄYTTELY

28.3. – 15.4.1974
EEVA SARAVA: MAALAUKSIA JA GRAFIIKKAA

7.3. – 24.3.1974
TUULA JUTI: MAALAUKSIA
Harjavaltalaisen taiteilijan maalauksia

14.2. – 3.3.1974
RAILI LEPPÄNEN, TAUNO LEPPÄNEN, MARJATTA ANNELI: MAALAUKSIA, TUSSIPIIRUSTUKSIA
Turunmaalaisen taiteilijaperheen yhteisesiintyminen

5. – 24.2.1974
TAIDEHANKINNAT -73
Rauman taidemuseon kokoelmiin ostoina, lahjoituksina tai talletuksina hankittujen taideteosten näyttely

24.1. – 10.2.1974
KAARLO TROGEN
Raumalaisen taidemaalarin 50-vuotisjuhlanäyttely

10. – 27.1.1974
LASTEN KANSAINVÄLINEN MAALAUSNÄYTTELY
Hyvinkään kaupungin kuvataidelautakunnan valitsema kokoelma kansainväliseen kuvataidekilpailuun osallistuneista teoksista, joita 13:n eri kansakunnan lapset ovat tehneet aiheena ”työtä kotiseudulla”

1973

4. – 18.12.1973
ANNA-MAIJA AARRAS: TEKSTIILEJÄ, PIERRE HENRY: MAALAUKSIA

1. – 30.12.1973
VIHTORI YLINEN 1879–1953: MUISTONÄYTTELY

20. – 25.11.1973
LENINGRADILAISET
Ilja Repinin taideakatemian grafiikkaa

15.11. – 2.12.1973
RAUMAN KAMERASEURA RY: VALOKUVANÄYTTELY

8. – 25.11.1973
UNTO KASKI: MAALAUKSIA JA GRAFIIKKAA

27.10. – 4.11.1973
SATAKUNNAN XV KULTTUURIPÄIVIEN TAIDENÄYTTELY
Seppo Anttila, Apo Elomaa, Eila Grundberg, Maija Haavisto, Olavi Jalkanen, Tuula Juti, Unto Kaski, Lasse Kempas, Elli Kirmanen, Mirjam Kivinen, Esko Koivukari, Arvi A. Koskinen, Anja Laaksonen, Matti Lehto, Aino Leikari, Anja Levoranta, Into Linturi, Ilmi-Kaarina Mäkelä, Jarmo Mäkilä, Eero Niinimäki, Aili Nummi, Toini Oiwo, Arvo Osmonen, Reijo Paavilainen, Tiina Rauhalammi, Eija Ruottinen, Sinikka Räike, Hiltu Sallinen, Sulo Salmi, Aila Salo, Elina Salo, Maila Salo, Eeva Sarava, Erik Sermala, Kaisa Sovero, Eija Suneli, Sinikka Suneli ym.
Suomen Kulttuurirahaston Satakunnan Rahaston järjestämä näyttely

6. – 21.10.1973
AULIS UOTILA: MAALAUKSIA

6. – 23.9.1973
XXVIII VUOSINÄYTTELY
Eeva Aunola, Reino Eloranta, Eila Grundberg, Pirjo Hamm, Liisa Heikkilä, Pierre Henry, Unto Kaski, Lasse Kempas, Elli Kirmanen, Mirjam Kivinen, Arvi A. Koskinen, Sauli Kovero, Väinö Kuro, Anja Laaksonen, Aino Leikari, Keijo Liimatainen, Mirja Luukko, Hilja Marttila, Armas Niemi, Aili Nummi, Toini Oiwo, Arvo Osmonen, Reijo Paavilainen, Pekka Pohjamo, Marjaliisa Reponen, Sinikka Räike, Aila Salo, Maila Salo, Eeva Sarava, Eija Suneli, Sinikka Suneli, Toini Suoja, Aini Säteri, Ossi Teerimäki, Kaarlo Trogen, Tarmo Vainio ym.
Rauman Taiteilijaseuran perinteinen vuosinäyttely

17.8. – 2.9.1973
ALBERT EDELFELT
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

9. – 26.8.1973
RAILI OKSANEN
Kansainvälisesti tunnetun taiteilijan maalauksia

28.7. – 5.8.1973
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan, Nypläyksen Harrastajat ry:n ja Rauman taidemuseon yhteisesti järjestämä näyttely kulttuuritilaisuuksineen

20.5. – 1.7.1973
KAUKO RÄIKE: VEISTOKSIA
Tunnetun kuvanveistäjän retrospektiivinen juhlanäyttely

28.4. – 13.5.1973
MUOTOKUVIA
Aarre Aaltonen, Raimo Aarras, Aarno Ahtaja, Elina Björkengren, Emil Cedercreutz, Gunnar Elfgren, Yrjö Forsén, Eila Grundberg, H. Halliste, Lempi Hirvisalmi, Olavi Jalkanen, Jalmari Karhula, Arvi A. Koskinen, Kosti Koskinen, Saima Koskinen, Erkki Kulovesi, Ester Köykkä, Berndt Lagerstam, Anna-Liisa Laine, Atte Laitila, Yrjö Lalla, Tuttu Lehtinen, Aino Leikari, Matti Lind, A. Lindblom, Hjalmar Lindfors, Into Linturi, Hilja Marttila, Tauno Miesmaa, Antti Muukka, Eeva Oiwo, Ralf Oiwo, Toini Oiwo, Viivi Paarmio-Vallgren, Johannes Paavola ym.
Rauman taidemuseon järjestämä koontinäyttely

8. – 15.4.1973
RAUMAN KANSALAISOPISTON KEVÄTNÄYTTELY -73

23.3. – 1.4.1973
MULTIPPELI – TAIDETEOS SARJANA
Enrico Baj, Miguel Berrocal, Max Bill, Martha Boto, Rut Bryk, H.R. Demarco, Paul Envalds, Friedrich Gräsel, Simo Helenius, Eero Hiironen, Veikko Hirvimäki, Kari Huhtamo, Heikki Häiväoja, Outi Ikkala, Mikko Jalavisto, Antti Jantunen, Allen Jones, Tapio Junno, Raimo Kanerva, Heikki Kastemaa, Edward Kienholz, Jirí Kolár, Harro Koskinen, Pekka Kuronen, Seppo Kärkkäinen, Le Parc, Thomas Lenk, Sivert Lindblom, Heljä Liukko-Sundström, Tuomo Lukkari, Adolf Luther, Jan-Olof Mallander, Ernst Mether-Borgström, Claes Oldenburg ym.
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

15.3. – 1.4.1973
MATTI ALAPOTI

23.2. – 11.3.1973
5 HYVINKÄÄLÄISTÄ
Pentti Alho, Tapio Haili, Armas Hursti, Arto Mattila, Mauno Mattila

1. – 18.2.1973
PINNALAN TALVI -73
Lauri Ahlgrén, Urpu Ilasmaa, Matti Jaukkuri, Ensio Lamberg, Nandor Mikola, Olli Mustonen, Matti Petäjä, Gunnar Pohjola, Liisa Rautiainen, Antti Vuori
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

11. – 21.1.1973
KUVIA SUOMESTA: NAIIVEJA MAALAREITA JA KANSANOMAISIA REALISTEJA
H. Baarman, Cajander, O. Carlsson, J. L. Degerman, Alma Engblom, Herman Fagerström, A. I. Hedman, Gustaf Erik Hedman, Johan Erik Hedman, Johan Gustaf Hedman, R. Hjelt, Hilda Hägglund-Mannelin, Wilhelm Johansson, C. Korsman, F. Kursi, A.E. Kyntzell, Werner Leineberg, Lennart Liljeroos, Ebba Lundgren, Inga Malmström, Alb. Moliis, Alma Pfaler, Jeanette Sabelli, Sigrid Savander, Conrad Sovelius, A.-S. Söderberg, Oskar Tamlander, C.O. Ullberg, F. Wahlroos, Anna Wahlström, Jac. Wallin, Gustaf Westerholm ym.
Suomen Taideakatemian kiertonäyttelyssä tuntemattomia ja vähemmän tunnettuja taiteilijoita Suomessa vuosina 1800-1940

1972

9. – 30.12.1972
TEUVO SALMINEN: GRAFIIKKAA JA PIIRROKSIA, ADOLF HARTMAN: KUPARIRELIEFEJÄ

23.11. – 10.12.1972
ERKKI SANTANEN: MAALAUKSIA

4. – 19.11.1972
SUOMEN KUVATAIDEJÄRJESTÖJEN LIITTO: 34. VUOSINÄYTTELY
Milja Aarnio, Raimo Aarras, Pertti Ala-Outinen, Hannu Artinaho, Lempi Carlsson, Olli Haikonen, Juhani Hakalahti, Vappu Heiska, Outi Heiskanen, Lars Erkki Hienonen, Holmström, Veijo Hukka, Anja Hyttinen, Niilo Hyttinen, Tauno Hämeranta, Lea Ignatius, Maijaliisa Ilvessola, Hilkka Inkala, Ahti Isomäki, Antti Jantunen, Terttu Jurvakainen, Markku Juuti, Kaarina Kaila, Manno Kalliomäki, Matti Kapanen, Heimo Karttunen, Kalle Karttunen, Oka Karvonen, Eeva Kauppinen, Mauno Kivioja, Marika Koskinen, Onni Yrjönpoika Kosonen ym.

7. – 22.10.1972
RAUMAN TAIDEMUSEON KOKOELMAT 1972

9. – 24.9.1972
KOSTI RUOHOMAA: USA-VALOKUVIA
Amerikansuomalaisen valokuvaajan kuvia Rauman Amerikan päivien valokuvanäyttelyssä

14.9. – 1.10.1972
OILI KYTÖNIEMI: MAALAUKSIA

16.8. – 5.9.1972
OMA RAUTTIÄ: RAUMAN RAUTATIE 75 V.
Rauman museon järjestämä Rauman radan 75-vuotisjuhlanäyttely

10. – 27.8.1972
LÄNSIRANNIKON LUONNE: RAUMAN TAITEILIJASEURAN 27. VUOSINÄYTTELY RAUMAN TAIDEMUSEOSSA
Raimo Aarras, Pertti Ala-Outinen, Aarne Elomaa, Henry Helinkö, Anja Karkku-Hohti, Unto Kaski, Sievä Kauppinen, Arvi A. Koskinen, Sauli Kovero, Väinö Kuro, Ensio Lamberg, Keijo Liimatainen, Mailis Lähteenmäki, Matti Länsipaltta, Ragnar Lätti, Sinikka Majama, Hilja Marttila, Toini Oiwo, Pekka Pohjamo, Olli-Pekka Riihikoski, Aarne Salminen, Elina Salo, Maila Salo, Alpo Sarava, Eeva Sarava, Erik Sermala, Pekka Solin, Toini Suoja, Juhani Tarna, Marja Tarna, Eeva Trygg, Immo Tuominen, Pauno Tuominen, Olavi Vaahtera ym.
Näyttelyssä vierailuryhmä Porin Taiteilijaseurasta

22.7. – 6.8.1972
EVA RENVALL: TEKSTIILEJÄ

22. – 30.7.1972
RAUMAN PITSIVIIKKO
Rauman kaupungin matkailulautakunnan ja Nypläyksenharrastajat ry:n järjestämä näyttely kulttuuritilaisuuksineen

1.6. – 31.8.1972
PINNALAN PIHA -72
Raimo Aarras, Veikko Eskolin, Tea Helenelund, Unto Hietanen, Kari Huhtamo, Seija Rustholkarhu, Armas Tirronen, Heikki W. Virolainen
Rauman taidemuseon järjestämä kutsunäyttely suomalaisille kuvanveistäjille

25.5. – 15.6.1972
MENSCHENBILDER
Goethe-Institutin järjestämä 12 saksalaisen graafikon näyttely

18. – 28.5.1972
LASTEN PIIRUSTUS- JA MAALAUSKILPAILU
Rauman Taideyhdistyksen järjestämä kilpailu näyttelyineen

8. – 14.5.1972
KIINAN KUVIA
Dokumenttikuvia ja filmiesityksiä Kiinan kansantasavallasta

20.4. – 14.5.1972
MAALAUKSIA: AARRAS – LAMPISUO – STENBOM, MITALEJA: HEINO
Raimo Aarras, Raimo Heino, Antti Lampisuo, Lasse Stenbom

11. – 18.4.1972
RAUMAN KANSALAISOPISTON KEVÄTNÄYTTELY

1. – 18.4.1972
PAINOPAIKKA AMSTERDAM: 18 NYKYPÄIVÄN HOLLANTILAISTA TAITEILIJAA
Bob Bonies, Dick Cassée, Constant Nieuwenhuys, Jef Diederen, Eduard Flor, Jacques van der Heyden, Pieter Holstein, Sipke Huismans, Yvonne Kracht, Cyril Lixenburg, Reinier Lucassen, Lucebert (Lubertus Jacobus Swaanswijk), Jan Montijn, Ko Oosterkerk, Zoltin Peeter, Hannes Postma, Nono Reinhold, Carel Visser
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

16. – 30.3.1972
TAIDE JA TAITO
Rauman Karjalaiset ry:n järjestämä taide-, taideteollisuus- ja käsityönäyttely kulttuuritilaisuuksineen

5. – 12.3.1972
WILLI KRUSE
Goethe-Institutin järjestämä kansainvälisesti arvostetun saksalaisen graafikon puupiirrosnäyttely

24.2. – 13.3.1972
PINNALAN TALVI -72
Simo Hannula, Reino Hietanen, Anja Karkku-Hohti, Otso Karpakka, Laila-Kaarina Karttunen, Pentti Kaskipuro, Matti Kulmala, Maila Ponkkonen, Päiviö Pyöttiälä, Terho Sakki, Hilkka Toivola, Olavi Vaarula, Raimo Viitala
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely suomalaisille taiteilijoille

20.1. – 20.2.1972
PUU ARKKITEHTUURISSA
Suomen rakennustaiteen museon järjestämä kiertonäyttely puun käytöstä vanhassa ja uudessa arkkitehtuurissa, suunnitellut Bengt Lundsten

1971

17.12.1971 – 9.1.1972
SUOMEN TAIDEAKATEMIAN KOLMIVUOTISNÄYTTELY VIII: VALIKOIMA II
Göran Augustson, Veikko Hirvimäki, Anja Hyttinen, Mikko Jalavisto, Antti Jantunen, Kari Jylhä, Raimo Kanerva, Harro Koskinen, Matti Kulmala, Yrjö V. Könni, Veikko Lehtovaara, Leo Lindsten, Heljä Liukko-Sundström, Antti Louhisto, Jan-Olof Mallander, Martti Mäki, Sakari Mäkipuro, Päiviö Pyöttiälä, Hannu Riikonen, Seppo-Juhannus Tanninen, Matti Vainikainen
45 teoksen valikoima Suomen Taideakatemian Kolmivuotisnäyttelystä VIII

2. – 14.12.1971
AVO KEEREND
Grafiikkaa Tallinnasta

18.11. – 3.12.1971
RYHMÄ 100
Aarne Elomaa, Olavi Jalkanen, Unto Kaski, Into Linturi, Sulo Salmi, Elina Salo, Juhani Tarna
Satakunnan Kuvataiteilijat ry

18.11. – 3.12.1971
MATTI KORHONEN: POHJOIS-SUOMEN ONGELMIA

4. – 16.11.1971
TURUN TAIDEGRAAFIKOT
Jouni Boucht, Matti Helenius, Kristina Holmström, Hannu Hämäläinen, Raimo Kanerva, Reijo Koskela, Harro Koskinen, Veikko Lehtovaara, Leo Niemi, Antti Nieminen, Eila-Maria Salo, Juha Vikainen, Voitto Vikainen

16.10. – 31.10.1971
RAUMA JA LAIVAT
Yhteistyössä Rauman museo, Nortamo-Seor ja Rauman taidemuseo

30.9. – 13.10.1971
RAIMO KANERVA

30.9. – 13.10.1971
SINIKKA RÄIKE: MAALAUKSIA

16. – 28.9.1971
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 26-VUOTISNÄYTTELY
Apo Elomaa, Reino Eloranta, Eila Grundberg, Taru Haimila, Sirkku Hartikainen, Liisa Heikkilä, Irmeli Juusela, Unto Kaski, Elli Kirmanen, Arvi A. Koskinen, Väinö Kuro, Anja Laaksonen, Anna-Liisa Laine, Keijo Liimatainen, Ragnar Lätti, Sinikka Majama, Hilja Marttila, Jarmo Mäkilä, Aili Nummi, Toini Oiwo, Pekka Pohjamo, Kauko Rantala, Aune Saarnisto-Juvonen, Aila Salo, Elina Salo, Maila Salo, Ulla Stenback, Eino Sunila, Toini Suoja, Kaarlo Trogen, Eeva Trygg, Pauno Tuominen, Aino Varho, Aino Wilund-Brander

2. – 14.9.1971
JALMARI KARHULA: MUISTONÄYTTELY
Yhteistyössä Rauman kaupunki, Rauman Kilta ja Rauman taidemuseo

5. – 22.8.1971
VELJEKSET VON WRIGHT
Magnus, Wilhelm ja Ferdinand von Wright

23.7. – 1.8.1971
RAUMAN PITSIVIIKKO

27.5. – 27.6.1971
PINNALAN PIHA 71: KUVANVEISTOKSIA, MAISEMA: SUOMEN TAIDEAKATEMIA, TAIDETTA PAPERILLA: RAUMAN TAITEILIJASEURA RY
Rauman taidemuseon kesänäyttelyt

9. – 23.5.1971
KOLPINON LASTEN TAIDEKOULU

22.4.–4.5.1971
KEIJO LIIMATAINEN

1.–18.4.1971
RAUMA-AIHEITA
Olavi Ahlgrén, Pehr Blom, Adolf Bock, Uuno Eskola, Ensio Harni, Reino Harsti, Arvo Iissalo, Karl Ingelius, Eelis Ismari, Väinö Kamppuri, Jalmari Karhula, Kaino Kari, Unto Kaski, Kosti Koskinen, Riitta Kurho, Berndt Lagerstam, Tuttu Lehtinen, Into Linturi, Kaisa Mäkelä, Frans Nyberg, Elis Oiwo, Toini Oiwo, Alvar Outakka, Reino Partanen, Weikko Puro, Marja-Liisa Reponen, Aune Saarnisto, Tyko Sallinen, Viljo Salmi, Elina Salo, Maila Salo, Tuulikki Salo, Eeva Sarava, Heikki Suvanto, Väinö Tiger, Saima Tigerstedt, Kaarlo Trogen ym.
Rauman Taideyhdistyksen koontinäyttely

19. – 30.3.1971
INTO LINTURI

5. – 16.3.1971
JUHANI TARNA, IMMO TUOMINEN

20.2 – 2.3.1971
ENSIO HARNI

22. – 31.1.1971
SURREALISMI
Raimo Aarras, Gösta Adrian-Nilsson, Olli Ahlgren, Eino Ahonen, Karel Appel, Erkki Auvinen, Hans Bellmer, Jouni Boucht, Victor Brauner, Arvid Broms, Birger Carlstedt, Salvador Dalí, Giorgio de Chirico, Paul Delvaux, Max Ernst, Guy Frisk, Gösta Gierow, Simo Hannula, Juhani Harri, Markus Heikkerö, Anders Gunnar Holmqvist, Alpo Jaakola, Horst Janssen, Ole Kandelin, Pertti Kolehmainen, Reijo Koskela, Matti Kulmala, Veikko Laukkanen, Kauko Lehtinen, Nikolai Lehto, Carl-Gustaf Lilius, Bo Haraldson Lindberg, Juhani Linnovaara ym.
Suomen Taideakatemian kiertonäyttely

1970

13. – 20.12.1970
RAUMAN TAITEILIJASEURAN 25-VUOTISNÄYTTELY
Raimo Aarras, Matti Alapoti, Aino Brander, Reino Eloranta, Eila Grundberg, Ensio Harni, Raimo Heino, Leena Hämäläinen, Unto Kaski, Mirjam Kivinen, Tuula Korhonen, Arvi A. Koskinen, Kosti Koskinen, Teppo ja Pekka Koskinen, Vappu-Erika Koskinen, Riitta Kurho, Matti Länsipaltta, Ragnar Lätti, Hilja Marttila, M. Akseli Marttila, Jarmo Mäkilä, Armas Niemi, Anna Nurmi, Toini Oiwo, Paul Osipow, Pekka Pohjamo, Marja-Liisa Reponen, Aune Saarnisto-Juvonen, Aila Salo, Elina Salo, Marja Salo, Pekka Solin, Marja Sorsakivi, Eija Suneli ym.