2000 – 2009

| 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 |

2009

7.11.2009 – 10.1.2010
AIMO LAUTALA: IHMINEN ON
Retrospektiivinen näyttely

26.9. – 25.10.2009
ARVO IISSALO 1895–1970
Esillä myös Arvo Iissalon tyttären lasitaiteilija Inkeri Toikan (1931–2009) tuotantoa

13.11.2009 saakka
KUVATAITEILIJA ERKKI PÄIVÄRINNAN LAHJOITUSKOKOELMA
Taiteilija Erkki Päivärinnan Rauman taidemuseolle lahjoittamaa tuotantoa
Rauman kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikakeskus Fyyr

13.6 – 13.9. 2009
BY OFFICE
Isabel Baraona, David Clément, Maren Dubnick, Jacques Dujardin, Benoit Félix, Mikko Paakkola, Juan Paparella, Manuel Alves Pereira, J.-M. Stroobants
Office d’Art Contemporainin taiteilijoita Brysselistä

26.6.2009 alkaen
EINO VALTOSEN KOKOELMA
Rauman taidemuseon Broman-sali

14.3. – 31.5.2009
ARS RAUMA 2009: KNUPEI – RAUMALAISIA MUOTOKUVIA
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

12.1. – 22.2.2009
HARHARETKI: LIIKKEEN, VALON JA VARJON POLUILLE – NYKYTAIDENÄYTTELY LAPSILLE JA NUORILLE
Petri Eskelinen, Jari Haanperä, Terike Haapoja, Hanna Haaslahti, Helena Hietanen & Jaakko Niemelä, Anssi Kasitonni, Atte Uotila

2008

22.11.2008 – 4.1.2009
RAIKASTA ILMAA – AVOIN NUORTEN NÄYTTELY
Rauman Taiteilijaseuran järjestämä näyttely Satakunnan ja Vakka-Suomen alueen nuorille taiteilijoille

4.10. – 16.11.2008
8 SOLMUA: KUORO
8 SOLMUA -taiteilijaryhmä (Raija Heikkilä, Henrika Lax, Annukka Majamäki, Anu Miettinen, Heidi Romo, Arttu Sailo, Riikka Wesamaa, Heli Änkö)
Näyttelyn teosten lähtökohtana on Jean Sibeliuksen sävellys J. L. Runebergin runoon Ensi suudelma

4.10. – 16.11.2008
KADONNUT PUUTARHA – ONNI JA RAIMO TUOMISTON VALOKUVIA
Raumalaisten puutarhurien ja harrastajakuvaajien Onni Tuomiston (1894–1958) ja Raimo Tuomiston (1929–2007) digitoituja valokuvia Tuomiston suvun albumeista ja arkistoista

14.6. – 21.9.2008
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2008 FLOWER POWER
Teija-Tuulia Ahola (FI), Maija Albrecht (FI), Lise Blomberg Andersen (DK), Dogan Dogan (DE), Hadassah Emmerich (DE/NL), Alya Esipovich (RU), Unni Gjertsen (NO), Tue Greenfort (DK), Teuri Haarla (FI), Kalle Hamm & Dzamil Kamanger (FI/IR), Minna Hint (EE), Ieva Iltnere (LV), Auste Jurgelionyte (LT), Matti Kallioinen (SE), Boris Kazakov (RU), Jukka Lehtinen & Marko Suomi (FI), Agnes Meyer-Brandis (DE), Malgorzata Markiewicz (PL), Lutz Mommartz (DE), Björn O. Olsson (SE), Satu-Minna Suorajärvi (FI), Aija Zarina (LV) ym.

11.4. – 1.6.2008
KARVAJOKI JA BANAALIT LAITA-ALUEET – TUULA ANTTOSEN JA TIINA NEVANPERÄN MAALAUKSIA

11.4. – 1.6.2008
PAIKKA PAIKAN PÄÄLLE – RAUMA-AIHEISET TEOKSET KAUPUNKIKUVAA HEIJASTAMASSA
Raimo Aarras, Hannu Artinaho, Akseli Gallén-Kallela, Axel Haartman, Ensio Harni, Reino Harsti, Karl Ignelius, Arvo Iissalo, Elis Ismari, Jalmari Karhula, K. Kari, Yrjö Kari, Unto Kaski, Kosti Koskinen, Tauno Leppänen, Into Linturi, Arvo Makkonen, Frans Nyberg, Toini Oiwo, Hilkka Palojoki, Tommi-Wihtori Roström, Aune Saarnisto-Juvonen, Jari Sallinen, Tyko Sallinen, Teuvo Salminen, Elina Salo, Maila Salo, Veli-Matti Selin, Henrik Tikkanen, Saima Tigerstedt-Ylinen, Kaarlo Trogen, Immo Tuominen, Pauno Tuominen, O. Virta, Vihtori Ylinen

12.1. – 30.3.2008
TODELLA SIISTIÄ
Petri Ala-Maunus, Jan-Erik Andersson, Jasmin Anoschkin, Sanna Brunila, Kari Cavén, Jussi Heikkilä, Timo Heino, Emma Helle, Helinä Hukkataival, Hanna Jaanisoo, Jonna Johansson, Ismo Kajander, Eemil Karila, Pasi Kolhonen, Marjukka Korhonen & Sari Poijärvi, Henrietta Lehtonen, Laura Lilja, Jan Lindgren, Takashi Mitsui, Mimosa Pale, Merja Ranki, Riiko Sakkinen, Erkki Soininen, Axel Straschnoy, Ann Sundholm, Johanna Suonpää, Markus Tuormaa, Kalle Turakka Purhonen, Hanna Vahvaselkä, Jussi Valtakari
Lapsille ja nuorille suunniteltu nykytaidenäyttely

2007

24.11. – 30.12.2007
AVOINNA KAIKILLE
Rauman Taiteilijaseuran avoin jurytetty näyttely Satakunnan ja Vakka-Suomen alueen taiteilijoille

24.11. – 30.12.2007
YHDESSÄ YKSIN
Mari Aspola, Mirja Luukko, Katariina Mannio, Mari Mattila, Arja Nummi, Meri Pauniaho, Tommi-Wihtori Roström, Jari Sallinen, Ulla Stenback, Anu Sukanen, Irma Tyllilä, Kirsi Vihervirta
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely

24.11. – 30.12.2007
RISTO TOIVANEN: NOTRE DAME
Rauman taidemuseon verstas

20.10. – 18.11.2007
MIKKO KALLIO, LEENA TURVANEN & KATJA ÖHRNBERG

20.10. – 18.11.2007
ANNA AHO, MARIA LIITOLA & ESSI PELTONEN

20.10. – 18.11.2007
PEKKA POHJANVALTA 1928–2006: MUISTONÄYTTELY
Valokuvia Raumasta 1960-luvulta 1990-luvun alkuun
Rauman taidemuseo, Einola

20.10. – 18.11.2007
SUUDELMAN JÄLKI TÄHTITOMUSSA
Sinikka Palonen, Janne Rehmonen
Rauman taidemuseon verstas

15.9. – 14.10.2007
TAJU KANKAALLA
Jukka Alapoti, Henri Hagman, Auli Järvelä, Tarmo Paunu, Helvi Tiisala, Sini Vihma

15.9. – 14.10.2007
EI AINA KEVÄT: LEILA SAROLAN VALOKUVATEOKSIA

20.4. – 3.6.2007
RISTO KEINONEN: KOLMAS PYSÄKKI
Rauman taidemuseo, Einola

16.6. – 9.9.2007
HAAVA – SIANTAPOSTA SIELUN VERESLIHAAN
Akseli Gallen-Kallela, Jukka Korkeila, Mauri Kuitula, Vilho Lampi, Mauno Markkula, Olavi Martikainen, Åke Mattas, Elina Merenmies, Paavo Paunu, Tarmo Paunu, Jyrki Riekki, Janne Räisänen, Tyko Sallinen, Mari Sunna, Henry Wuorila-Stenberg

17.8. – 9.9.2007
JOHNNY AMORE: 1000 FACES OF UNDERGROUND – OMAKUVIA TURHAMAISUUDESTA JA MUISTA ASIOISTA
John-Patrick Morarescu
RaumArs-taiteilijan valokuvanäyttely
Rauman taidemuseo, Einola

16.6. – 9.9.2007
JENNI HYVÄRILÄ: JÄTÄ SE AUKI
Installaatio ja ääniteos
Rauman taidemuseon kellari

16.6. – 12.8.2007
SIRKKU KETOLA: VARJELUS, VIRKKAUS JA VAUHTI
Rauman taidemuseo, Einola

12.5. – 10.6.2007
TAIKURIT – SATAKUNNAN AMMATTIKORKEAKOULUN KANKAANPÄÄN KUVATAITEEN KOULUTUSOHJELMAN OPINNÄYTETYÖNÄYTTELY
Hannu Ahosola, Malla Akkanen, Manu Alakarhu, Heidi Hakkarainen, Pekka Huhtala, Jenni Hyvärilä, Maria Kyrö, Jonna Löytynoja, Tommi Matikka, Hanna Miikkulainen, Erika Mikkola, Anton Nordqvist, Tiina Seppälä, Tarja Sulonen, Suvi Syvänen, Heikki Takala, Jaana Tuominen, Tiina Vehkaperä, Hanna Viimaranta
Rauman taidemuseon ylä- ja alakerta sekä kellari

12.5. – 10.6.2007
MIELIKUVIA – RAUMAN KAMERASEURAN VALOKUVANÄYTTELY
Rauman taidemuseo, Einola

31.3. – 6.5.2007
ARS RAUMA 2007: ANNA-MAIJA AARRAS – KOOTUT TEOKSET
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

31.3. – 6.5.2007
STEPHEN PARISE: MAALAUKSIA

31.3. – 6.5.2007
PAULINE CURNIER JARDIN: UJOJEN VIIHDETTÄ VIHDOINVIIMEINMAASSA

27.1. – 25.3.2007
MINÄ TAHTOISIN OLLA KOIRA
Lauri Anttila, Kristiina Heimonen, Tuovi Hippeläinen, Hanna Jaanisoo, Eemil Karila, Pekka Kauhanen, Tanja Koistila, Marjo Lahtinen, Outi Leinonen, Jarmo Mäkilä, Lotta Määttänen, Pekka Nevalainen, Pilvi Ojala, Sirpa Perä, Tarja Pitkänen-Walter, Ulla Rantanen, Seppo Renvall, Tuomo Saali, Pentti Sammallahti, Joakim Sederholm, Kim Simonsson, Hanna Tammi, Kai Tirkkonen, Noora Vainio, Titta Valla

2006

16.12.2006 – 14.1.2007
USKO – HENGELLISYYS SUOMALAISESSA VALOKUVASSA
Kalle Kataila, Johanna Ketola, Katja Lösönen, Tuomo Manninen, Hannu Pakarinen, Saara Pelkonen, Sari Poijärvi, Nina Tuittu, Maria Åsvik

15.12.2006 – 14.1.2007
SIVULLISIA – RAUMAN TAITEILIJASEURAN 61. VUOSINÄYTTELY
Merja Ala-Olla, Ilkka Aronen, Kirsi Backman, Eila Grundberg, Marjo Heino-Fihlman, Maija Kantanen, Salme Kauppi, Esko Lappalainen, Marko Mertala, Arja Nummi, Irene Nyholm, Hiltu Sallinen, Tiina Salo, Ulla Stenback, Eija Suneli
Rauman taidemuseo, Einola

15.12.2006 – 14.1.2007
JUHLAPÖYTÄ – RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN VUOSINÄYTTELY
Rauman taidemuseon verstas

11.11. – 10.12.2006
TÄSSÄ TALOSSA, NÄISSÄ HUONEISSA – NELJÄ UUTTA SUOMALAISTA VIDEOTAIDETEOSTA
Tanja Koistila, Marko Lampisuo, Elina Saloranta, Lena Séraphin

11.11. – 10.12.2006
TUUNATTUJA NUTTUJA
Näyttelyn toteutus yhteistyössä Emmauksen, Rauman museon, Satakunnan lastenkulttuuriverkoston ja Turun yliopiston Rauman opettajankoulutuslaitoksen käsityötieteen sivuaineopiskelijoiden kanssa
Rauman taidemuseon yläkerta ja verstas

11.11. – 10.12.2006
TEEMU KANGAS, JUSSI MATILAINEN, ANNE RAHKILA
Rauman taidemuseo, Einola

7.10. – 5.11.2006
SILMINNÄKIJÄT
Paula Holopainen, Teija Immonen, Pirkko Rantatorikka, Hannu Sillanpää, Heidi Wikström

7.10. – 5.11.2006
KOTI – KYLÄ
Marjo Heino-Fihlman, Liisa Punkari (projektivastaavat)
Valokuvanäyttely kotiseutuyhdistys Luvia Seor ry:n taide-, perinne- ja ympäristökasvatusprojektista Juuret ja siivet

7.10. – 5.11.2006
MATTI VAINIO: AJATUSSTADION
Rauman taidemuseo, Einola

10.6. – 1.10.2006
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2006 WAKE UP!
Kathrine Ærtebjerg (Denmark), Catti Brandelius (Sweden), Factory of Found Clothes (Russia), Roman Dziadkiewicz (Poland), Gints Gabrans (Latvia), Hanna Jaanisoo (Finland), Kaarina Kaikkonen (Finland), Alice Kask (Estonia), Jacob Kirkegaard (Denmark) & Tessa Knapp (Germany), Markus Kåhre (Finland), Heidi Lunabba (Finland), Marko Mäetamm (Estonia), Anu Pennanen (Finland), Vitaly Pushnitsky (Russia), Lilibeth Cuenca Rasmussen (Denmark), Ralf Schreiber (Germany), Liina Siib (Estonia), Laura Stasiulyte (Lithuania), Sirja-Liisa Vahtra (Estonia)

8.9. – 1.10.2006
KAISA MÄKELÄ 1931–1959
Rauman taidemuseo, Einola

30.6. – 30.7.2006
MINNA KANGASMAA: ISOÄIDIN PERINTÖ
Rauman taidemuseo, Einola

22.4. – 28.5.2006
ARS RAUMA 2006: MARKKU KOLEHMAINEN
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

22.4. – 28.5.2006
LAURA LILJA JA SOFIA SAARI: OTE AJASTA

22.4. – 28.5.2006
MARI ARVINEN: OMA MAAILMA
Rauman taidemuseo, Einola

22.4. – 28.5.2006
AARNO SALOSMAA: KOLME VIDEOTEOSTA
Rauman taidemuseon verstas

10.3. – 17.4.2006
TRR-420 -RYHMÄ
Reijo Kärkkäinen, Tapio Haapala, Riikka Viinikanoja

10.3. – 17.4.2006
HARRI KIVI: PLUTO LENTÄÄ KUUSTA 2005–2006

10.3. – 17.4.2006
HELENA LAINE: HÄKKISÄNKY JA MUITA TILATEOKSIA
Rauman taidemuseo, Einola

15.1. – 5.3.2006
SOKERINA POHJALLA
Hanna Maria Anttila, Niran Baibulat, Edible Finns, Emma Hagman, Kalle Hamm & Dzamil Kamanger, Minna L. Henriksson, Mari Jarva-Yeo, Marika Kaarna, Jouni Kujansuu, Outi Leinonen, Henry Merimaa, Marja Mikkonen, Inka Nieminen, Nina Piilonen, Outi Puro ja lapset, Heidi Saramäki, Päivi Setälä ja lapset, Anu Sukanen, Mari Syrén, Pertti Toikkanen, Anu Tuominen, Maija Vainonen-Gryta, Virpi Vesanen-Laukkanen sekä Pirjetta Brander, Petra Lindholm, Juha Mäki-Jussila, Anneli Nygren, Iiris Saaren-Seppälä, Greta-Mari Voijola

2005

2.12.2005 – 1.1.2006
TÄSSÄ JA NYT – RAUMAN TAITEILIJASEURA 60 VUOTTA

2.12.2005 – 1.1.2006
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN AVOIN VUOSINÄYTTELY

2.12.2005 – 1.1.2006
SANNA KOHONEN
Rauman taidemuseon verstas

28.10. – 27.11.2005
ROSE-MARI TORPO JA TAIRA TIGER: MAALAUKSIA

28.10. – 27.11.2005
JOAN BACKES: SYVÄÄN JUURTUNUT – DEEPLY ROOTED

28.10. – 27.11.2005
JANI RUSCICA: SWAN SONG
Videoteos
Rauman taidemuseon verstas

28.10. – 27.11.2005
BÁTAI SÁNDOR: PAPERITAIDETTA UNKARISTA
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen sekä Helsingin Taiteilijaseuran tuottama näyttely
Rauman taidemuseo, Einola

23.9. – 23.10.2005
INTOHIMOISESTI – SATAKUNTALAISTA KUVATAIDETTA
Anna Arho, Hannu Artinaho, Ensio Härkönen, Päivi Jokinen, Teemu Kangas, Marko Lampisuo, Talvikki Lehtinen, Hanna Luukkonen, Jussi Matilainen, Eila Minkkinen, Anton Nordqvist, Mari Oikarinen, Nina Pörn, Janne Salomäki, Päivi Setälä, Veijo Setälä, Päivi Siikamäki, Taneli Stenberg

2.9. – 23.10.2005
KOSTI KOSKINEN – VÄRI ELÄÄ VARJOSSA
Näyttely raumalaisen modernistin Kosti Koskisen (1905–1983) tuotannosta
Rauman taidemuseo, Einola

11.6. – 18.9.2005
PYYTEETÖN RAKKAUS
Elina Brotherus, Minna Heikinaho, Hanna Jaanisoo, Ulla Karttunen, Tuuli Luukas, Marko Mäetamm, Jaakko Niemelä, Kaisu Paavilainen ja Anne Siirtola, Paavo Paunu, Seppo Renvall, Elina Saloranta, Hanna Vahvaselkä

9. – 28.8.2005
ANNA-LEENA HAARAMÄKI JA MARI SYRÉN: KORUJA ELOKUVISTA
Rauman taidemuseo, Einola

9. – 28.8.2005
ANNE LAKANEN: ELÄVIÄ KUVIA
Rauman taidemuseo, Einola

1.7. – 31.7.2005
MINNA POLUS: SUUNTA
Rauman taidemuseo, Einola

24.5. – 31.5.2005
AMMUELLA
Rauman kaupungin lasten ja nuorten kuvataidekoulun kevätnäyttely
Rauman taidemuseo, Einola

22.4. – 29.5.2005
4 VEISTÄJÄÄ
Anna-Kaisa Ant-Wuorinen, Anneli Sipiläinen, Barbara Tieaho, Jenni Tieaho

18.3. – 17.4.2005
VAIKEA YHTÄLÖ – TEOSDIALOGEJA KOKOELMISTA

18.3. – 17.4.2005
HEINI AHO JA PÄIVI KASTEMAA: MADE IN CHINA

18.3. – 17.4.2005
PESSI PARVIAINEN: KLANGRAUM – SOIVIA VEISTOKSIA JA ESITYKSIÄ
Rauman taidemuseon verstas

21.1. – 13.3.2005
SILMÄN KÄÄNTÄJÄT – NÄKEMISEN ILMIÖITÄ, ILLUUSIOITA JA YLLÄTYKSIÄ
Else Joutsi, Tellervo Kalleinen, Anssi Kasitonni, Markus Kåhre, Samuli Laurinolli, Maria Lähteenmäki, Reima Nurmikko, Maija Närhinen, Marja Pirilä & Petri Nuutinen, Markus Raetz, Veijo Setälä

2004

15.11.2004 – 9.1.2005
TOKIO – VALOTEOS
Taneli Seppälä (suunnittelija)
Toteutus Rauman Energia, Rauman taidemuseo, Taneli Seppälä
Rauman taidemuseo, Einola (julkisivu)

10.12.2004 – 9.1.2005
RAUMAN TAITEILIJASEURAN VUOSINÄYTTELY

10.12.2004 – 9.1.2005
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN VUOSINÄYTTELY

10.12.2004 – 9.1.2005
RISTO TOIVANEN: AVE MARIA
Rauman taidemuseon verstas

7.11. – 5.12.2004
LUONTOJA
Piia Hautamäki, Heli Heikkinen, Anne Hirvonen, Liisa Louhio, Vaula Valpola

7.11. – 5.12.2004
VALKOINEN LENTO – ISMO OLAVI HYVÄRISEN MAALAUKSIA

17.9. – 31.10.2004
JAAKKO HEIKKINEN: NÄIN UNTA ELÄMÄSTÄ
Paulon Säätiön kutsunäyttely

17.9. – 31.10.2004
JAN EERALA: NOLLA ASTETTA / DEGREE: ZERO
Valokuvasarja Porin Tahkoluodon satama-alueen tuntumassa sijaitsevasta Kallioholman saaresta

17.9. – 31.10.2004
JARMO MÄKILÄ: DAYDREAMER
Daydreamer-sarjakuvaan liittyvä näyttely
Rauman taidemuseon verstas

9.10. – 31.10.2004
PIMIÄÄ MENOA 2 – RAUMAN SEUDUN TAIDETAPAHTUMA
Anna-Leena Haaramäki, Maria Lähteenmäki, Marko Mertala, Paavo Paunu, Mari Syrén, Samppa Törmälehto, Jarno Vesala, Väinö Ylen
Rauman taidemuseon piharakennukset

19.6. – 12.9.2004
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2004 TALKING TO ME?
G-Lab (Laura Garbštiene & Arturas Bumšteinas) (LIETTUA), Arunas Gudaitis (LIETTUA), Mira Heija (SUOMI), Yuri Khorovski & Alexander Savko (VENÄJÄ), Kristina Inciuraite (LIETTUA), Karolis Jankus (LIETTUA), Klara Kristalova (RUOTSI), Elina Merenmies (SUOMI), Krišs Salmanis (LATVIA), Arsen Savadov (UKRAINA), Björn Schülke (SAKSA), Dominika Skutnik (PUOLA), Marika Seidler (TANSKA), Jaan Toomik (VIRO), Ania Witkowska (PUOLA), dokumenttielokuvia: Sergey Losznitsa, Alina Rudnitskaya (VENÄJÄ)

23.4. – 6.6.2004
ARS RAUMA 2004
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Eila Minkkinen, Sinikka Palonen
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

12.3. – 18.4.2004
INSPIRA RY:N JUHLANÄYTTELY
Raumalaisten harrastajataiteilijoiden yhdistyksen 25-vuotisjuhlanäyttely

12.3. – 18.4.2004
RAUMAN KAMERASEURA: MATKALLA

17.1. – 7.3.2004
MUSTA TUNTUU – KOSKETELTAVAA JA TUNTUVAA TAIDETTA
Suvi Aarnio, Oiva Gillsten, Mika Hasselqvist ja Sanna Syvänen, Maija Helasvuo, Antti Hämäläinen ja Maarit Nevanperä, Hanna Jaanisoo, Villu Jaanisoo, Anssi Kasitonni, Keanne van de Kreeke, Pia Lehti, Jani Leinonen, MC Plotte Svärd: Minna Alanko ja Outi-Illuusia Parviainen, Tuula Nikulainen, Kimmo Schroderus, Veijo Setälä, Sähkökissa

2003

29.11.2003 – 11.1.2004
SINIKKA PALONEN: ALUSSA OLI SANA
Rauman taidemuseon verstas

5.12.2003 – 4.1.2004
LÄHES TÄYDELLINEN: VALOKUVANÄYTTELY
Stefan Bremer, Pekka Elomaa, Jaakko Heikkilä, Ulla Jokisalo, Jouko Lehtola, Pertti Nisonen, Heli Rekula
Kehitysvammaliiton 50-vuotisnäyttely

31.10. – 30.11.2003
RAUMAN TAITEILIJASEURA 2003
Vieraana Matti Alapoti

31.10. – 30.11.2003
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN VUOSINÄYTTELY

29.8. – 26.10.2003
VEDEN ALTA KUUSEN LATVAAN – IMMO TUOMISEN TAITEEN MAISEMASSA
Immo Tuominen (1934–1985)

29.8. – 26.10.2003
UPOTTAJAT
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Immo Tuominen
Rauman taidemuseon verstas

8.8. – 28.9.2003
EEVA-MARI HAIKALA: KELLARINUKET
Rauman taidemuseon kellaritilat

19.6. – 17.8.2003
ARS RAUMA 2003: HELI REKULA, VALOKUVIA SEKÄ VIDEOITA – MERIMAALAREITA 1800- JA 1900-LUVUILTA
Raimo Aarras, Eva Cederström, Eero Järnefelt, Inari Krohn, Berndt Lindholm, Ali Munsterhjelm, Elias Muukka, Paavo Paunu, Heli Rekula, Lennart Segerstråhle, Venny Soldan, Nanna Susi, Thorsten Waenerberg, Victor Westerholm, Victoria Åberg
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

27.6. – 17.8.2003
HAROLD DE BREE: ENTRANCE A 37 – SISÄÄNKÄYNTI A 37
Installaatio
Rauman taidemuseon verstas

4.7. – 3.8.2003
IRENE NYHOLM: IRENEN LYHYTELOKUVA

10.5. – 8.6.2003
ULOSTULOS
Mari Järventausta, Saara Kariranta, Niina Laitonen, Samuli Laurinolli, Saku Levonperä, Katariina Mannio, Heli Mäkinen, Katri Paakkari, Maria Paasto, Riikka Rapo, Juha Sukanen, Eugene du Toit, Katja Vahteri, Lasse Vainikainen
SAMK Kuvataiteen Kankaanpään yksikön opinnäytetyönäyttely

16.4. – 25.5.2003
VENENÄYTTELY
Rauman kaupungin lasten ja nuorten kuvataidekoulun kevätnäyttely

21.3. – 4.5.2003
IRIA CIEKCA SCHMIDT: PUNAINEN KUU
Saamelaismytologiaan pohjautuvia sekatekniikkateoksia

21.3. – 4.5.2003
ARJA-RIITTA NIEMINEN: RIEKALEITA

21.3. – 4.5.2003
TOM OSMONEN: DECORATED EVIL
Tapettikollaaseja

17.1. – 16.3.2003
MITÄ KUULUU? – LASTENNÄYTTELY KUULOAISTISTA JA ÄÄNESTÄ
Simo Alitalo, Brian Eno, Juha van Ingen, Johanna Mannila, Viljami Ovaskainen, Sinikka Palonen, Aarno Salosmaa, Pekka Sassi, Juha Valkeapää

2002

7.12.2002 – 16.3.2003
MAAN ENKELI – SINIKKA PALOSEN TILATEOS
Rauman taidemuseon verstas

29.11.2002 – 5.1.2003
VESINIITTU I – SUUNNITTELUSTA TÄHÄN PÄIVÄÄN
Näyttely Rauman Vesiniitun alueen asemakaavan suunnittelusta ja suunnitelmien toteutumisesta

29.11.2002 – 5.1.2003
RAUMALAISET VALOKUVAAJAT
Päivi Bourdon, Esa Bragge, Kai Jalonen, Markku Korpi-Hallila, Jari Laine, Pekka Lehmuskallio, Pekka Leino, Kari Mankonen, Tero Rajala, Altti Salo, Juha Sinisalo, Raimo Sundelin, Esa Urhonen, Tommi Uusi-Kilponen, Pentti Virtanen

25.10. – 24.11.2002
TEOKSIA UPM KYMMENEN KOKOELMISTA
Wäinö Aaltonen, Väinö Blomstedt, Tuomas von Boehm, Elin Danielson-Gambogi, Akseli Einola, Gabriel Engberg, Antti Favén, Alfred William Finch, Håkan Gadolin, Akseli Gallen-Kallela, Pekka Halonen, Ester Helenius, Einar Ilmoni, Eero Järnefelt, Nikolai Konstantinovits, Antti Saarela, Tyko Sallinen, Santeri Salokivi, Pentti Sammallahti, Helene Schjerfbeck, Valentin Aleksandrovits Serov, Hugo Simberg, Vilho Sjöström, Venny Soldan-Brofeldt, Georg von Svetlik, Eugen Taube, Vihtori Ylinen

21.9. – 20.10.2002
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN JA RAUMAN TAITEILIJASEURAN VUOSINÄYTTELY 2002
Raimo Aarras, Ilkka Aronen, Mari Aspola, Kirsi Backman, Eila Grundberg, Pirjo Hamm-Hakamäki, Tarja Helander, Else Joutsi, Annette Juusela, Salme Kauppi, Maija Kantanen, Lasse Kempas, Taina Levonen-Leino, Mari Luukko, Mirja Luukko, Sinikka Majama, Arja Nummi, Irene Nyholm, Tom Osmonen, Meri Pauniaho, Paavo Paunu, Tommi-Wihtori Roström, Tiina Salo, Hiltu Sallinen, Ulla Stenback, Anu Sukanen, Eija Suneli, Eeva Trygg, Irma Tyllilä, Valto Vaalikivi, Lemmikki Vihavainen
Raumalaisten taiteilijaseurojen yhteisnäyttely

15.6. – 15.9.2002
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2002 BASIC ELEMENTS
Afrika (Sergei Bugaev) (Venäjä), Georg Dietzler (Saksa), Frančeska Kirke (Latvia), Algis Lankelis (Liettua), Dominik Lejman (Puola), Gintaras Makarevicius (Liettua), Gintautas Martynaitis (Liettua), Andreas Oldörp (Saksa), Virpi Pahkinen (Suomi/Ruotsi), Ene-Liis Semper (Viro), Rikard Silwärn (Tanska), Martin Sjöberg (Ruotsi), Anu Tuominen (Suomi), Viggo Wallensköld (Suomi)

9.5. – 9.6.2002
PORIN TAIDEKOULUN LOPPUTYÖNÄYTTELY
Tuija Ekholm, Tiia Hovi, Satu Ketola, Minna Lehto, Maila Malm, Mikko Neirala, Anssi Okkonen, Tuomo Rosenlund, Pia Salo, Katja Skinnari

22.3. – 5.5.2002
ARS RAUMA 2002
Mikko Paakkola, Paavo Paunu, Marja Uusitalo
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

23.2. – 1.3.2002
DIGITAALISEN KULTTUURIN TALVIPÄIVÄT
Näyttely 1980-luvun tietokonepeleistä ja pelikulttuurista
Rauman taidemuseon verstas

8.2. – 17.3.2002
MAAN JA TAIVAAN VÄLILLÄ
Marjo Heino-Fihlman, Kirsi Jaakkola, Leena Passilahti

18.1. – 17.3.2002
VOIHAN NENÄ – LASTENNÄYTTELY HAJUISTA

2001

7.12.2001 – 3.2.2002
ON THE ROAD
Antti Arkoma, Stig Baumgartner, Ylva Holländer, Mika Hytti, Niilo Hyttinen, Jari Jula, Heli Kurunsaari, Esa Laurema, Antti Linnovaara, Heli Mäki-Arvela, Reima Nurmikko, Juha Okko, Henni Oksaman, Mikko Paakkola, Liisa Pesonen, Pauno Pohjolainen, Anna Retulainen, Hannu Rönkkönen, Alli Savolainen Tapani Tamminen, Anna-Leena Vilhunen
Suomen Taidemaalariliiton järjestämä kiertonäyttely
Rauman taidemuseo ja Lönnströmin taidemuseo

Joulukuu 2001
ILOMIEHET-RYHMÄ
Antti Arkoma, Niels Haukeland, Petri Hytönen, Aarne Jämsä, Mikko Paakkola, Paavo Paunu, Henry Wuorila-Stenberg
Valokaapelipiirros Lämmin koti pakkasella, jouluseimi sekä piparkakkupiirroksia
Rauman taidemuseon sisäpiha ja piharakennukset

7.12.2001 – 13.1.2002
PYLVÄS
Mari-Kaarina Arvinen, Mari Aspola, Mirja Luukko, Arja Nummi, Aulikki Miettinen, Meri Pauniaho, Tommi-Wihtori Roström, Vesa-Matti Selin, Ulla Stenback, Ola Tukiainen, Irma Tyllilä
Rauman Taidegraafikoiden 25-vuotisjuhlanäyttely

17.8. – 2.12.2001
VOLTTI – TAITEEN JA URHEILUN KOHTAAMISIA
Rauman taidemuseo ja Lönnströmin taidemuseo

29.6. – 19.7.2001
RAUMAN TAITEILIJASEURAN KESÄNÄYTTELY
Kirsi Backman, Eila Grundberg, Marjo Heino-Fihlman, Maija Kantanen, Salme Kauppi, Väinö Kuro, Sinikka Majama, Eila Minkkinen, Arja Nummi, Irene Nyholm, Hiltu Sallinen, Eeva Trygg
Rauman taidemuseon verstas

8.6. – 12.8.2001
ARS RAUMA 2001
Kaj Franck, Ritva Puotila
Rauman Taideyhdistyksen vuosinäyttely

20.4. – 3.6.2001
RISTO KEINONEN: KOLMAS PYSÄKKI

20.4. – 3.6.2001
IRENE NYHOLM: KUVAKIRJA

9.3. – 16.4.2001
TUULA LUKKARINEN: MAALAUKSIA MATKAN VARRELTA

9.3. – 16.4.2001
RAUMAN TAITEILIJASEURA 2001
Rauman Taiteilijaseuran vuosinäyttely, vieraana Jarmo Mäkilä

2.2. – 4.3.2001
JUKKA SALONEN: VALO
Uusikaupunkilaisen valokuvaajan kuvia 20 vuoden ajalta

2.2. – 4.3.2001

Raija Korppila, Anja Kurikka, Juha Laakso, Risto Toivanen

2000

3.12.2000 – 28.1.2001
AJASSA – MENNEN TULLEN
Ruman kaupungin lasten ja nuorten kuvataidekoulun 20-vuotisjuhlanäyttely

27.10. – 26.11.2000
HANNU ARTINAHO: NURKKAPÖYTÄ
Raumalaisen taiteilijan 30-vuotistaiteilijajuhlanäyttely

19.8. – 22.10.2000
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2000 TULEVAISUUDEN JÄLJILLÄ – RETRACING THE FUTURE
Kestutis Andrasiunas, Christina Thomas Dahlberg, Tom Engblom, Gerhard Fuchs, Christian Hasucha, Jaroslaw Kozakiewicz, Katrin von Maltzahn, Kaido Ole, Sakari Peltola, Peeter Pere, Peter Rostovsky, Lars Siltberg, Ineta Sipunova, Lene Staehr, Erik Steffensen

22. – 30.7.2000
KIWI JA KANTO
Suvi Hongisto, Harri Likki
Rauman taidemuseon piharakennus

16.7. – 13.8.2000
PELLAVAN VUOSI
Sorkan kyläkoulu ry:n toteuttama näyttely
Rauman taidemuseon piharakennus

30.6. – 19.7.2000
KASVU
Rauman Taidegraafikot ry:n toteuttama tilaustyö Rauman taidemuseon 30-vuotisjuhlavuoden kunniaksi
Rauman taidemuseon verstas

30.6. – 13.8.2000
ARS RAUMA 2000: SCULPTURES EN TEXTILE ET EN CERAMIQUE
Aino Favén, Maarit Mustonen, Kristiina Riska
Rauman Taideyhdistyksen kutsunäyttely

5.5. – 18.6.2000
ELINA SALO 1914–1999: MUISTONÄYTTELY
Läpileikkaus raumalaisen taidegraafikon tuotannosta vuosien varrelta

5.5. – 18.6.2000
MENESTYKSEN TIKAPUUT – YHTEISKOULUSTA ARONAHTEELLE 40 VUOTTA
Rauman taidemuseon ja Aronahteen lukion oppilaiden yhteistyönä koottu, valtakunnalliseen Suomen Tammi -projektiin liittyvä näyttely, jossa esitellään kuvataiteilijoiksi ja sovelletun taiteen aloille ryhtyneiden koulun entisten oppilaiden tuotantoa

31.3. – 30.4.2000
PERTTI LOHINIVA: MAALAUKSIA

31.3. – 30.4.2000
SUOMEN TAIDEYHDISTYKSEN JA SUOMEN TAITEILIJASEURAN TALLETUSKOKOELMAT

3.3. – 26.3.2000
HANNU RAEVUORI: MIELEN TILOJA – MENTAL SITES
Valokuvia ja puuveistoksia

18.2. – 26.3.2000
SYYNI
Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely