2000 – 2009

| 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 |

2009

7.11.2009 – 10.1.2010
IHMINEN ON
Aimo Lautalan retrospektiivinen näyttely

26.9. – 25.10.2009
ARVO IISSALO (1895–1970)
Arvo Iissalon maalauksia ja Inkeri Toikan lasiesineitä

13.11.2009 saakka
KUVATAITEILIJA ERKKI PÄIVÄRINNAN LAHJOITUSKOKOELMA
Taiteilija Erkki Päivärinnan Rauman taidemuseolle lahjoittamaa tuotantoa
Rauman kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikakeskus Fyyr

13.6 – 13.9. 2009
BY OFFICE
Office d’Art Contemporainin taiteilijoita Brysselistä
Isabel Baraona, David Clément, Maren Dubnick, Jacques Dujardin, Benoit Félix, Mikko Paakkola, Juan Paparella, Manuel Alves Pereira, J.-M. Stroobants

26.6.2009 alkaen
EINO VALTOSEN KOKOELMA
Rauman taidemuseon Broman-sali

14.3. – 31.5.2009
Ars Rauma 2009 – KNUPEI
Raumalaisia muotokuvia eri kokoelmista Rauman Taideyhdistyksen järjestämässä kutsunäyttelyssä

12.1. – 22.2.2009
HARHARETKI – sukelluksia liikkeen, valon ja varjon poluille
Lapsille ja nuorille suunnattu nykytaidenäyttely
Petri Eskelinen, Jari Haanperä, Terike Haapoja, Hanna Haaslahti, Helena Hietanen & Jaakko Niemelä, Anssi Kasitonni, Atte Uotila

2008

22.11.2008 – 4.1.2009
RAIKASTA ILMAA
Avoin nuorten näyttely

4.10. – 16.11.2008
8 SOLMUA – KUORO
8 SOLMUA -taiteilijaryhmän näyttely, lähtökohtana Jean Sibeliuksen sävellys J. L. Runebergin runoon Ensi suudelma
Raija Heikkilä, Henrika Lax, Annukka Majamäki, Anu Miettinen, Heidi Romo, Arttu Sailo, Riikka Wesamaa, Heli Änkö

4.10. – 16.11.2008
KADONNUT PUUTARHA
Onni Tuomiston (1894–1958) ja Raimo Tuomiston (1929–2007) valokuvia

14.6. – 21.9.2008
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2008 FLOWER POWER
Teija-Tuulia Ahola (FI), Maija Albrecht (FI), Lise Blomberg Andersen (DK), Dogan Dogan (DE), Hadassah Emmerich (DE/NL), Alya Esipovich (RU), Unni Gjertsen (NO), Tue Greenfort (DK), Teuri Haarla (FI), Kalle Hamm & Dzamil Kamanger (FI/IR), Minna Hint (EE), Ieva Iltnere (LV), Auste Jurgelionyte (LT), Matti Kallioinen (SE), Boris Kazakov (RU), Jukka Lehtinen & Marko Suomi (FI), Agnes Meyer-Brandis (DE), Malgorzata Markiewicz (PL), Lutz Mommartz (DE), Björn O.Olsson (SE), Satu-Minna Suorajärvi (FI), Aija Zarina (LV), Jasper Zoova (EE) jne.

11.4. – 1.6.2008
KARVAJOKI JA BANAALIT LAITA-ALUEET
Tuula Anttosen ja Tiina Nevanperän maalauksia
Rauman taidemuseon alakerta

11.4. – 1.6.2008
PAIKKA PAIKAN PÄÄLLE
Rauma-aiheiset teokset kaupunkikuvaa heijastamassa
Raimo Aarras, Hannu Artinaho, Akseli Gallén-Kallela, Axel Haartman, Ensio Harni, Reino Harsti, Karl Ignelius, Arvo Iissalo, Elis Ismari, Jalmari Karhula, K.Kari, Yrjö Kari, Unto Kaski, Kosti Koskinen, Tauno Leppänen, Into Linturi, Arvo Makkonen, Frans Nyberg, Toini Oiwo, Hilkka Palojoki, Tommi-Wihtori Roström, Aune Saarnisto-Juvonen, Jari Sallinen, Tyko Sallinen, Teuvo Salminen, Elina Salo, Maila Salo, Veli-Matti Selin, Henrik Tikkanen, Saima Tigerstedt-Ylinen, Kaarlo Trogen, Immo Tuominen, Pauno Tuominen, O. Virta, Vihtori Ylinen
Rauman taidemuseon yläkerta

12.1. – 30.3.2008
TODELLA SIISTIÄ
Lapsille ja nuorille suunniteltu nykytaidenäyttely
Petri Ala-Maunus, Jan-Erik Andersson, Jasmin Anoschkin, Sanna Brunila, Kari Cavén, Jussi Heikkilä, Timo Heino, Emma Helle, Helinä Hukkataival, Hanna Jaanisoo, Jonna Johansson, Ismo Kajander, Eemil Karila, Pasi Kolhonen, Marjukka Korhonen & Sari Poijärvi, Henrietta Lehtonen, Laura Lilja, Jan Lindgren, Takashi Mitsui, Mimosa Pale, Merja Ranki, Riiko Sakkinen, Erkki Soininen, Axel Straschnoy, Ann Sundholm, Johanna Suonpää, Markus Tuormaa, Kalle Turakka Purhonen, Hanna Vahvaselkä, Jussi Valtakari

2007

24.11. – 30.12.2007
AVOINNA KAIKILLE
Rauman Taiteilijaseuran avoin jurytetty näyttely

24.11. – 30.12.2007
YHDESSÄ YKSIN
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely
Mari Aspola, Mirja Luukko, Katariina Mannio, Mari Mattila, Arja Nummi, Meri Pauniaho, Tommi-Wihtori Roström, Jari Sallinen, Ulla Stenback, Anu Sukanen, Irma Tyllilä, Kirsi Vihervirta

24.11. – 30.12.2007
NOTRE DAME
Risto Toivasen maalauksia, grafiikkaa, veistoksia
Rauman taidemuseon verstas

20.10. – 18.11.2007
MIKKO KALLIO, LEENA TURVANEN & KATJA ÖHRNBERG
Piirustuksia, maalauksia ja veistoksia
Rauman taidemuseon alakerta

20.10. – 18.11.2007
ANNA AHO, MARIA LIITOLA & ESSI PELTONEN
Rauman taidemuseon yläkerta

20.10. – 18.11.2007
PEKKA POHJANVALTA (1928–2006)
Raumalaisen valokuvaajan muistonäyttely
Rauman taidemuseo, Einola

20.10. – 18.11.2007
SUUDELMAN JÄLKI TÄHTITOMUSSA
Sinikka Palosen maalauksia ja Janne Rehmosen lyhytelokuva
Rauman taidemuseon verstas

15.9. – 14.10.2007
TAJU KANKAALLA
Jukka Alapoti, Henri Hagman, Auli Järvelä, Tarmo Paunu, Helvi Tiisala ja Sini Vihma
Rauman taidemuseon alakerta

15.9. – 14.10.2007
EI AINA KEVÄT
Leila Sarolan valokuvateoksia
Rauman taidemuseon yläkerta

20.4. – 3.6.2007
KOLMAS PYSÄKKI
Risto Keinonen
Rauman taidemuseo, Einola

16.6. – 9.9.2007
HAAVA
Siantaposta sielun vereslihaan
Akseli Gallen-Kallela, Jukka Korkeila, Mauri Kuitula, Vilho Lampi, Mauno Markkula, Olavi Martikainen, Åke Mattas, Elina Merenmies, Paavo Paunu, Tarmo Paunu, Jyrki Riekki, Janne Räisänen, Tyko Sallinen, Mari Sunna, Henry Wuorila-Stenberg

17.8. – 9.9.2007
1000 FACES OF UNDERGROUND, OMAKUVIA TURHAMAISUUDESTA JA MUISTA ASIOISTA
Johnny Amore
Rauman taidemuseo, Einola

16.6. – 9.9.2007
JÄTÄ SE AUKI
Jenni Hyvärilän installaatio ja ääniteos
Rauman taidemuseon kellari

16.6. – 12.8.2007
VARJELUS, VIRKKAUS JA VAUHTI
Sirkku Ketola
Rauman taidemuseo, Einola

12.5. – 10.6.2007
TAIKURIT
Satakunnan ammattikorkeakoulun Kankaanpään kuvataiteen yksikön lopputyönäyttely
Hannu Ahosola, Malla Akkanen, Manu Alakarhu, Heidi Hakkarainen, Pekka Huhtala, Jenni Hyvärilä, Maria Kyrö, Jonna Löytynoja, Tommi Matikka, Hanna Miikkulainen, Erika Mikkola, Anton Nordqvist, Tiina Seppälä, Tarja Sulonen, Suvi Syvänen, Heikki Takala, Jaana Tuominen, Tiina Vehkaperä, Hanna Viimaranta
Rauman taidemuseon ylä- ja alakerta sekä kellari

12.5. – 10.6.2007
MIELIKUVIA
Rauman Kameraseuran valokuvanäyttely
Rauman taidemuseo, Einola

31.3. – 6.5.2007
Ars Rauma 2007 – ANNA-MAIJA AARRAS: KOOTUT TEOKSET

31.3. – 6.5.2007
STEPHEN PARISE
Maalauksia

31.3. – 6.5.2007
PAULINE CURNIER JARDIN
Ujojen viihdettä vihdoinviimeinmaassa

27.1. – 25.3.2007
MINÄ TAHTOISIN OLLA KOIRA
Lauri Anttila, Kristiina Heimonen, Tuovi Hippeläinen, Hanna Jaanisoo, Eemil Karila, Pekka Kauhanen, Tanja Koistila, Lahtinen Marjo, Outi Leinonen, Jarmo Mäkilä, Lotta Määttänen, Pekka Nevalainen, Pilvi Ojala, Sirpa Perä, Tarja Pitkänen-Walter, Ulla Rantanen, Seppo Renvall, Tuomo Saali, Pentti Sammallahti, Joakim Sederholm, Kim Simonsson, Hanna Tammi, Kai Tirkkonen, Noora Vainio, Titta Valla

2006

16.12.2006 – 14.1.2007
USKO
Hengellisyys suomalaisessa valokuvataiteessa
Kalle Kataila, Johanna Ketola, Katja Lösönen, Tuomo Manninen, Hannu Pakarinen, Saara Pelkonen, Maria Åsvik, Sari Poijärvi, Nina Tuittu

15.12.2006 – 14.1.2007
SIVULLISIA
Rauman Taiteilijaseuran 61. vuosinäyttely
Merja Ala-Olla, Ilkka Aronen, Kirsi Backman, Eila Grundberg, Marjo Heino-Fihlman, Maija Kantanen, Salme Kauppi, Esko Lappalainen, Marko Mertala, Arja Nummi, Irene Nyholm, Hiltu Sallinen, Tiina Salo, Ulla Stenback, Eija Suneli
Rauman taidemuseo, Einola

15.12.2006 – 14.1.2007
JUHLAPÖYTÄ
Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely
Rauman taidemuseon verstas

11.11. – 10.12.2006
TÄSSÄ TALOSSA, NÄISSÄ HUONEISSA
Neljä uutta suomalaista videotaideteosta
Tanja Koistila, Marko Lampisuo, Elina Saloranta, Lena Séraphin

11.11. – 10.12.2006
TUUNATTUJA NUTTUJA
Näyttelyn toteutus yhteistyössä Emmauksen, Rauman museon, Satakunnan lastenkulttuuriverkoston ja Turun yliopiston Rauman opettajankoulutuslaitoksen käsityötieteen sivuaineopiskelijoiden kanssa
Rauman taidemuseon yläkerta ja verstas

11.11. – 10.12.2006
TEEMU KANGAS, JUSSI MATILAINEN, ANNE RAHKILA
Maalauksia
Rauman taidemuseo, Einola

7.10. – 5.11.2006
SILMINNÄKIJÄT
Paula Holopainen, Teija Immonen, Pirkko Rantatorikka, Hannu Sillanpää, Heidi Wikström
Rauman taidemuseon alakerta

7.10. – 5.11.2006
KOTI – KYLÄ
Näyttely kotiseutuyhdistys Luvia Seor ry:n taide-, perinne- ja ympäristökasvatusprojektista Juuret ja siivet, projektivastaavat Liisa Punkari ja Marjo Heino-Fihlman
Rauman taidemuseon yläkerta

7.10. – 5.11.2006
AJATUSSTADION
Matti Vainio
Rauman taidemuseo, Einola

10.6. – 1.10.2006
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2006 WAKE UP!
Kathrine Ærtebjerg (Denmark), Catti Brandelius (Sweden), Factory of Found Clothes (Russia), Roman Dziadkiewicz (Poland), Gints Gabrans (Latvia), Hanna Jaanisoo (Finland), Kaarina Kaikkonen (Finland), Alice Kask (Estonia), Jacob Kirkegaard (Denmark) & Tessa Knapp (Germany), Markus Kåhre (Finland), Heidi Lunabba (Finland), Marko Mäetamm (Estonia), Anu Pennanen (Finland), Vitaly Pushnitsky (Russia), Lilibeth Cuenca Rasmussen (Denmark), Ralf Schreiber (Germany), Liina Siib (Estonia), Laura Stasiulyte (Lithuania), Sirja-Liisa Vahtra (Estonia)

8.9. – 1.10.2006
KAISA MÄKELÄ (1931–1959)
Rauman taidemuseo, Einola

30.6. – 30.7.2006
ISOÄIDIN PERINTÖ
Minna Kangasmaa
Rauman taidemuseo, Einola

22.4. – 28.5.2006
Ars Rauma 2006 – MARKKU KOLEHMAINEN
Rauman taidemuseon alakerta

22.4. – 28.5.2006
OTE AJASTA
Laura Lilja, Sofia Saari
Rauman taidemuseon yläkerta

22.4. – 28.5.2006
OMA MAAILMA
Mari Arvinen
Rauman taidemuseo, Einola

22.4. – 28.5.2006
KOLME VIDEOTEOSTA
Aarno Salosmaa
Rauman taidemuseon verstas

10.3. – 17.4.2006
TRR-420 -RYHMÄ
Reijo Kärkkäinen, Tapio Haapala, Riikka Viinikanoja
Rauman taidemuseon alakerta

10.3. – 17.4.2006
PLUTO LENTÄÄ KUUSTA
Harri Kivi
Rauman taidemuseon yläkerta

10.3. – 17.4.2006
HÄKKISÄNKY JA MUITA TILATEOKSIA
Helena Laine
Rauman taidemuseo, Einola

15.1. – 5.3.2006
SOKERINA POHJALLA
Hanna Maria Anttila, Niran Baibulat, Edible Finns, Emma Hagman, Kalle Hamm & Dzamil Kamanger, Minna L. Henriksson, Mari Jarva-Yeo, Marika Kaarna, Jouni Kujansuu, Outi Leinonen, Henry Merimaa, Marja Mikkonen, Inka Nieminen, Nina Piilonen, Outi Puro ja lapset, Heidi Saramäki, Päivi Setälä ja lapset, Anu Sukanen, Mari Syrén, Pertti Toikkanen, Anu Tuominen, Maija Vainonen-Gryta, Virpi Vesanen-Laukkanen sekä Pirjetta Brander, Petra Lindholm, Juha Mäki-Jussila, Anneli Nygren, Iiris Saaren-Seppälä, Greta-Mari Voijola

2005

2.12.2005 – 1.1.2006
TÄSSÄ JA NYT
Rauman Taiteilijaseura 60 vuotta
Rauman taidemuseon alakerta

2.12.2005 – 1.1.2006
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOT
Avoin vuosinäyttely
Rauman taidemuseon yläkerta

2.12.2005 – 1.1.2006
SANNA KOHONEN
Rauman taidemuseon verstas

28.10. – 27.11.2005
ROSE-MARI TORPO JA TAIRA TIGER
Rauman taidemuseon alakerta

28.10. – 27.11.2005
SYVÄÄN JUURTUNUT – DEEPLY ROOTED
Joan Backes
Rauman taidemuseon yläkerta

28.10. – 27.11.2005
SWAN SONG
Videoteos
Jani Ruscica
Rauman taidemuseon verstas

28.10. – 27.11.2005
BÁTAI SÁNDOR – Paperitaidetta Unkarista
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen sekä Helsingin Taiteilijaseuran tuottama näyttely
Rauman taidemuseo, Einola

23.9. – 23.10.2005
INTOHIMOISESTI
Satakuntalaista kuvataidetta
Anna Arho, Hannu Artinaho, Ensio Härkönen, Päivi Jokinen, Teemu Kangas, Marko Lampisuo, Talvikki Lehtinen, Hanna Luukkonen, Jussi Matilainen, Eila Minkkinen, Anton Nordqvist, Mari Oikarinen, Nina Pörn, Janne Salomäki, Päivi Setälä, Veijo Setälä, Päivi Siikamäki, Taneli Stenberg

2.9. – 23.10.2005
VÄRI ELÄÄ VARJOSSA
Näyttely raumalaisen modernistin Kosti Koskisen (1905–1983) tuotannosta
Rauman taidemuseo, Einola

11.6. – 18.9.2005
PYYTEETÖN RAKKAUS
Elina Brotherus, Minna Heikinaho, Hanna Jaanisoo, Ulla Karttunen, Tuuli Luukas, Marko Mäetamm, Jaakko Niemelä, Kaisu Paavilainen ja Anne Siirtola, Paavo Paunu, Seppo Renvall, Elina Saloranta, Hanna Vahvaselkä

9. – 28.8.2005
ANNA-LEENA HAARAMÄKI JA MARI SYRÉN
Koruja elokuvista
Rauman taidemuseo, Einola

9. – 28.8.2005
ANNE LAKANEN
Eläviä kuvia
Rauman taidemuseo, Einola

1.7. – 31.7.2005
SUUNTA
Minna Poluksen tekstiiliteoksia
Rauman taidemuseo, Einola

24.5. – 31.5.2005
AMMUELLA
Rauman kaupungin lasten ja nuorten kuvataidekoulun kevätnäyttely
Rauman taidemuseo, Einola

22.4. – 29.5.2005
4 VEISTÄJÄÄ
Anna-Kaisa Ant-Wuorinen, Anneli Sipiläinen, Jenni Tieaho, Barbara Tieaho
Rauman taidemuseon yläkerta

18.3. – 17.4.2005
VAIKEA YHTÄLÖ
Teosdialogeja kokoelmista
Rauman taidemuseon alakerta

18.3. – 17.4.2005
MADE IN CHINA
Heini Aho ja Päivi Kastemaa
Rauman taidemuseon yläkerta

18.3. – 17.4.2005
KLANGRAUM – SOIVIA VEISTOKSIA JA ESITYKSIÄ
Pessi Parviainen
Rauman taidemuseon verstas

21.1. – 13.3.2005
SILMÄN KÄÄNTÄJÄT
Näkemisen ilmiöitä, illuusioita ja yllätyksiä
Else Joutsi, Tellervo Kalleinen, Anssi Kasitonni, Markus Kåhre, Samuli Laurinolli, Maria Lähteenmäki, Reima Nurmikko, Maija Närhinen, Marja Pirilä & Petri Nuutinen, Markus Raetz, Veijo Setälä

2004

15.11.2004 – 9.1.2005
TOKIO
Valoteos
Suunnittelija Taneli Seppälä, toteutus Rauman Energia, Rauman taidemuseo, Taneli Seppälä
Rauman taidemuseo, Einola (julkisivu)

10.12.2004 – 9.1.2005
RAUMAN TAITEILIJASEURA
Rauman taidemuseon alakerta

10.12.2004 – 9.1.2005
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOT
Rauman taidemuseon yläkerta

10.12.2004 – 9.1.2005
AVE MARIA
Risto Toivanen – Maalauksia ja veistoksia
Rauman taidemuseon verstas

7.11. – 5.12.2004
LUONTOJA
Piia Hautamäki, Heli Heikkinen, Anne Hirvonen, Liisa Louhio, Vaula Valpola
Rauman taidemuseon alakerta

7.11. – 5.12.2004
VALKOINEN LENTO
Ismo Olavi Hyvärisen maalauksia
Rauman taidemuseon yläkerta

17.9. – 31.10.2004
NÄIN UNTA ELÄMÄSTÄ
Jaakko Heikkinen
Paulon Säätiön kutsunäyttely
Rauman taidemuseon alakerta

17.9. – 31.10.2004
NOLLA ASTETTA / DEGREE: ZERO
Valokuvaaja Jan Eerala kuvaa Kallioholman saarta ja siellä tapahtuneita muutoksia
Rauman taidemuseon yläkerta

17.9. – 31.10.2004
DAYDREAMER
Jarmo Mäkilän Daydreamer-sarjakuvaan liittyvä näyttely
Rauman taidemuseon verstas

9.10. – 31.10.2004
PIMIÄÄ MENOA 2
Rauman seudun taidetapahtuma
Maria Lähteenmäki, Jarno Vesala, Väinö Ylen, Paavo Paunu, Samppa Törmälehto, Anna-Leena Haaramäki, Mari Syren, Marko Mertala
Rauman taidemuseon piharakennukset

19.6. – 12.9.2004
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2004 TALKING TO ME?
G-Lab (Laura Garbštiene & Arturas Bumšteinas) (LIETTUA), Arunas Gudaitis (LIETTUA), Mira Heija (SUOMI), Yuri Khorovski & Alexander Savko (VENÄJÄ), Kristina Inciuraite (LIETTUA), Karolis Jankus (LIETTUA), Klara Kristalova (RUOTSI), Elina Merenmies (SUOMI), Krišs Salmanis (LATVIA), Arsen Savadov (UKRAINA), Björn Schülke (SAKSA), Dominika Skutnik (PUOLA), Marika Seidler (TANSKA), Jaan Toomik (VIRO), Ania Witkowska (PUOLA), dokumenttielokuvia: Sergey Losznitsa, Alina Rudnitskaya (VENÄJÄ)

23.4. – 6.6.2004
ARS RAUMA 2004
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Eila Minkkinen ja Sinikka Palonen

12.3. – 18.4.2004
INSPIRA RY:N JUHLANÄYTTELY
Raumalaisten harrastajataiteilijoiden 25-vuotisjuhlanäyttely
Rauman taidemuseon alakerta

12.3. – 18.4.2004
MATKALLA
Rauman Kameraseuran näyttely
Rauman taidemuseon yläkerta

17.1. – 7.3.2004
MUSTA TUNTUU
Kosketeltavaa ja tuntuvaa taidetta
Suvi Aarnio, Mika Hasselqvist ja Sanna Syvänen, Oiva Gillsten, Maija Helasvuo, Antti Hämäläinen ja Maarit Nevanperä, Hanna Jaanisoo, Villu Jaanisoo, Anssi Kasitonni, Keanne van de Kreeke, Pia Lehti, Jani Leinonen, MC Plotte Svärd: Minna Alanko ja Outi-Illuusia Parviainen, Tuula Nikulainen, Kimmo Schroderus, Sähkökissa, Veijo Setälä

2003

29.11.2003 – 11.1.2004
”ALUSSA OLI SANA”
Maalauksia joulusta pääsiäiseen
Sinikka Palonen
Rauman taidemuseon verstas

5.12.2003 – 4.1.2004
LÄHES TÄYDELLINEN
Kehitysvammaliiton 50-vuotisnäyttely
Stefan Bremer, Pekka Elomaa, Jaakko Heikkilä, Ulla Jokisalo, Jouko Lehtola, Pertti Nisonen, Heli Rekula

31.10. – 30.11.2003
RAUMAN TAITEILIJASEURA 2003
Vieraana Matti Alapoti
Rauman taidemuseon alakerta

31.10. – 30.11.2003
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOT
Rauman taidemuseon yläkerta

29.8. – 26.10.2003
VEDEN ALTA KUUSEN LATVAAN
Immo Tuomisen taiteen maisemassa
Immo Tuominen (1934-1985)

29.8. – 26.10.2003
UPOTTAJAT
Hannu Artinaho, Kerttu Horila, Immo Tuominen
Rauman taidemuseon verstas

8.8. – 28.9.2003
KELLARINUKET
Eeva-Mari Haikala
Rauman taidemuseon kellaritilat

19.6. – 17.8.2003
ARS RAUMA 2003
Heli Rekula valokuvia, video
Merimaalareita 1800- ja 1900-luvuilta

27.6. – 17.8.2003
ENTRANCE A – 37
Harold de Bree
Rauman taidemuseon verstas

4.7. – 3.8.2003
IRENEN LYHYTELOKUVA
Irene Nyholmin teoksia

10.5. – 8.6.2003
ULOSTULOS
SAMK Kuvataiteen Kankaanpään yksikön opinnäytetyönäyttely

16.4. – 25.5.2003
VENENÄYTTELY
Rauman kaupungin lasten ja nuorten kuvataidekoulun kevätnäyttely

21.3. – 4.5.2003
PUNAINEN KUU
Iria Ciekca Schmidtin saamelaismytologiaan pohjautuvia sekatekniikkateoksia
Rauman taidemuseon yläkerta

21.3. – 4.5.2003
ARJA RIITTA NIEMINEN
Maalauksia
Rauman taidemuseon alakerta

21.3. – 4.5.2003
DECORATED EVIL
Tom Osmosen tapettikollaaseja
Rauman taidemuseon alakerta

17.1. – 16.3.2003
MITÄ KUULUU?
Lastennäyttely kuuloaistista ja äänestä
Simo Alitalo, Brian Eno, Juha van Ingen, Johanna Mannila, Viljami Ovaskainen, Sinikka Palonen, Aarno Salosmaa, Pekka Sassi, Juha Valkeapää

2002

7.12.2002 – 16.3.2003
MAAN ENKELI. ÖINEN PUUTARHA JA KUKKAMUSIIKKIA
Sinikka Palosen tilateos – valoa ääntä ja kristalleja
Rauman taidemuseon verstas

29.11.2002 – 5.1.2003
VESINIITTU I – suunnittelusta tähän päivään
Näyttely Rauman Vesiniitun alueen asemakaavan suunnittelusta ja suunnitelmien toteutumisesta
Rauman taidemuseon yläkerta

29.11.2002 – 5.1.2003
RAUMALAISTEN VALOKUVAAJIEN NÄYTTELY
Päivi Bourdon, Esa Bragge, Jari Laine, Raimo Sundelin, Altti Salo, Markku Korpi-Hallila, Esa Urhonen, Kai Jalonen, Juha Sinisalo, Pekka Lehmuskallio, Kari Mankonen, Pekka Leino, Tommi Uusi-Kilponen, Tero Rajala, Pentti Virtanen
Rauman taidemuseon alakerta

25.10. – 24.11.2002
TEOKSIA UPM KYMMENEN KOKOELMISTA
Wäinö Aaltonen, Väinö Blomstedt, Tuomas von Boehm, Elin Danielson-Gambogi, Akseli Einola, Gabriel Engberg, Antti Favén, Alfred William Finch, Håkan Gadolin, Akseli Gallen-Kallela, Pekka Halonen, Ester Helenius, Einar Ilmoni, Eero Järnefelt, Nikolai Konstantinovits, Antti Saarela, Tyko Sallinen, Santeri Salokivi, Pentti Sammallahti, Helene Schjerfbeck, Valentin Aleksandrovits Serov, Hugo Simberg, Vilho Sjöström, Venny Soldan-Brofeldt, Georg von Svetlik, Eugen Taube, Vihtori Ylinen

21.9. – 20.10.2002
RAUMAN TAIDEGRAAFIKOIDEN JA RAUMAN TAITEILIJASEURAN VUOSINÄYTTELY 2002
Raumalaisten taiteilijaseurojen yhteisnäyttely
Raimo Aarras, Ilkka Aronen, Mari Aspola, Kirsi Backman, Eila Grundberg, Pirjo Hamm-Hakamäki, Tarja Helander, Else Joutsi, Annette Juusela, Salme Kauppi, Maija Kantanen, Lasse Kempas, Taina Levonen-Leino, Mari Luukko, Mirja Luukko, Sinikka Majama, Arja Nummi, Irene Nyholm, Tom Osmonen, Meri Pauniaho, Paavo Paunu, Tommi-Wihtori Roström, Tiina Salo,Hiltu Sallinen,Ulla Stenback, Anu Sukanen, Eija Suneli, Eeva Trygg, Irma Tyllilä, Valto Vaalikivi, Lemmikki Vihavainen

15.6. – 15.9.2002
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2002 BASIC ELEMENTS
Afrika (Sergei Bugaev) (Venäjä), Georg Dietzler (Saksa), Frančeska Kirke (Latvia), Algis Lankelis (Liettua), Dominik Lejman (Puola), Gintaras Makarevicius (Liettua), Gintautas Martynaitis (Liettua), Andreas Oldörp (Saksa), Virpi Pahkinen (Suomi/Ruotsi), Ene-Liis Semper (Viro), Rikard Silwärn (Tanska), Martin Sjöberg (Ruotsi), Anu Tuominen (Suomi), Viggo Wallensköld (Suomi)

9.5. – 9.6.2002
PORIN TAIDEKOULUN LOPPUTYÖNÄYTTELY
Tuija Ekholm, Tiia Hovi, Satu Ketola, Minna Lehto, Maila Malm, Mikko Neirala, Anssi Okkonen, Tuomo Rosenlund, Pia Salo, Katja Skinnari

22.3. – 5.5.2002
ARS RAUMA 2002
Mikko Paakkola, Paavo Paunu, Marja Uusitalo

23.2. – 1.3.2002
DIGITAALISEN KULTTUURIN TALVIPÄIVÄT
Näyttely 1980-luvun tietokonepeleistä ja pelikulttuurista.
Rauman taidemuseon verstas

8.2. – 17.3.2002
MAAN JA TAIVAAN VÄLILLÄ
Kirsi Jaakkola, Marjo Heino-Fihlman, Leena Passilahti
Rauman taidemuseon alakerta

18.1. – 17.3.2002
VOIHAN NENÄ!
Lastennäyttely hajuista
Rauman taidemuseon yläkerta

2001

7.12.2001 – 3.2.2002
ON THE ROAD
Suomen Taidemaalariliiton järjestämä kiertonäyttely, osa näyttelystä esillä Lönnströmin taidemuseossa
Antti Arkoma, Stig Baumgartner, Ylva Holländer, Mika Hytti, Niilo Hyttinen, Jari Jula, Heli Kurunsaari, Esa Laurema, Antti Linnovaara, Heli Mäki-Arvela, Reima Nurmikko, Juha Okko, Henni Oksaman, Mikko Paakkola, Liisa Pesonen, Pauno Pohjolainen, Anna Retulainen, Hannu Rönkkönen, Alli Savolainen Tapani Tamminen, Anna-Leena Vilhunen
Rauman taidemuseon alakerta
Ilomiehet – Antti Arkoma, Niels Haukeland, Petri Hytönen, Aarne Jämsä, Mikko Paakkola, Paavo Paunu ja Henry Wuorila-Stenberg
Rauman taidemuseon sisäpiha ja piharakennukset

7.12.2001 – 13.1.2002
PYLVÄS
Rauman Taidegraafikot ry:n 25-vuotisjuhlanäyttely
Rauman taidemuseon yläkerta

17.8. – 2.12.2001
VOLTTI
Näyttely taiteen ja urheilun kohtaamisesta, järjestetty yhdessä Lönnströmin taidemuseon kanssa

Kesä 2001
RAUMAN TAITEILIJASEURAN KESÄNÄYTTELY
Rauman taidemuseon verstas

8.6. – 12.8.2001
ARS RAUMA 2001
Ritva Puotila ja Kaj Franck

20.4. – 3.6.2001
KOLMAS PYSÄKKI
Risto Keinosen maalauksia
Rauman taidemuseon yläkerta

20.4. – 3.6.2001
IRENE NYHOLM
Maalauksia, piirroksia, grafiikkaa
Rauman taidemuseon alakerta

9.3. – 16.4.2001
TUULA LUKKARINEN
Maalauksia
Rauman taidemuseon yläkerta

9.3. – 16.4.2001
RAUMAN TAITEILIJASEURA 2001
Rauman Taiteilijaseuran vuosinäyttely, vieraana Jarmo Mäkilä
Rauman taidemuseon alakerta

2.2. – 4.3.2001
VALO
Uusikaupunkilaisen valokuvaajan Jukka Salosen kuvia 20 vuoden ajalta
Rauman taidemuseon yläkerta

2.2. – 4.3.2001

Raija Korppila, Anja Kurikka, Juha Laakso, Risto Toivanen
Rauman taidemuseon alakerta

2000

3.12.2000 – 28.1.2001
AJASSA – MENNEN TULLEN
Ruman kaupungin lasten ja nuorten kuvataidekoulun 20-vuotisjuhlanäyttely

27.10. – 26.11.2000
HANNU ARTINAHO
Hannu Artinahon 30-vuotistaiteilijajuhlanäyttely

19.8. – 22.10.2000
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2000 TULEVAISUUDEN JÄLJILLÄ – RETRACING THE FUTURE
Kestutis Andrasiunas, Christina Thomas Dahlberg, Tom Engblom, Gerhard Fuchs, Christian Hasucha, Jaroslaw Kozakiewicz, Katrin von Maltzahn, Kaido Ole, Sakari Peltola, Peeter Pere, Peter Rostovsky, Lars Siltberg, Ineta Sipunova, Lene Staehr, Erik Steffensen

22. – 30.7.2000
KIWI JA KANTO
Suvi Hongiston öljyvärimaalauksia ja Harri Likin kipsiveistoksia ja akvarelleja
Rauman taidemuseon piharakennus

16.7. – 13.8.2000
PELLAVAN VUOSI
Sorkan kyläkoulu ry:n toteuttama näyttely
Rauman taidemuseon piharakennus

30.6. – 19.7.2000
KASVU
Rauman Taidegraafikot ry:n toteuttama tilaustyö Rauman taidemuseon 30-vuotisjuhlavuoden kunniaksi
Rauman taidemuseon verstas

30.6. – 13.8.2000
ARS RAUMA 2000
Aino Favénin ja Maarit Mustosen tekstiiliteoksia ja Kristiina Riskan keramiikkateoksia Rauman Taideyhdistyksen kokoamassa kutsunäyttelyssä

5.5. – 18.6.2000
ELINA SALON MUISTONÄYTTELY
Muistonäyttely luo läpileikkauksen raumalaisen taidegraafikon tuotantoon vuosien varrelta
Rauman taidemuseon yläkerta

5.5. – 18.6.2000
YHTEISKOULUSTA ARONAHTEELLE 40 VUOTTA
Rauman taidemuseo ja Aronahteen lukion oppilaat kokoavat yhteistyönä valtakunnalliseen Suomen Tammi -projektiin liittyvän näyttelyn, jossa esitellään kuvataiteilijoiksi ja sovelletun taiteen aloille ryhtyneiden koulun entisten oppilaiden tuotantoa
Rauman taidemuseon alakerta

31.3. – 30.4.2000
PERTTI LOHINIVA
Rauman taidemuseon alakerta

31.3. – 30.4.2000
KATSAUS SUOMEN TAIDEYHDISTYKSEN JA SUOMEN TAITEILIJASEURAN TALLETUSKOKOELMIIN
Rauman taidemuseon yläkerta

3.3. – 26.3.2000
MIELEN TILOJA – MENTAL SITES
Hannu Raevuori

18.2. – 26.3.2000
SYYNI
Rauman Taiteilijaseuran ja Rauman Taidegraafikoiden vuosinäyttely