Rauma Biennale Balticum

Kuva: Hanna Husberg, Maailma sisätilassa, installaatio, 2015. Rauma Biennale Balticum 2016.

 

Rauma Biennale Balticum -näyttelysarjan historia on pitkä. Rauman taidemuseo on järjestänyt tätä Itämeren alueen näyttelyä yhtäjaksoisesti vuodesta 1977, jolloin järjestettiin ensimmäinen Pohjanlahden Biennale. Vuonna 1985 biennaali laajennettiin käsittämään koko Itämeren alue, ja vuodesta 1990 alkaen näyttely on koottu erillisten teemojen mukaan. Näyttely on vakiinnuttanut paikkansa kansainvälisesti yhtenä keskeisenä Itämeren alueen nykytaidetapahtumana ja Suomessa valtakunnallisesti merkittävänä taidenäyttelynä.

Viimeinen Rauma Biennale Balticum Vulnerability – Haavoittuvuus järjestettiin vuonna 2016.

Rauma Biennale Balticum 1985–2016

18.6. – 18.9.2016
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2016 VULNERABILITY – HAAVOITTUVUUS
Chto Delat, Jeannette Ehlers, Serina Erfjord & Magnus Oledal, Hanna Husberg, Polina Kanis, Grada Kilomba, Anton Krohn & Daniel Petersson, Ignas Krunglevičius, Petri Kuljuntausta, Anda Lāce, Kristiina Ljokkoi, Jumana Manna & Sille Storihle, Maritta Nurmi, Dominik Ritszel, Anna Shkodenko, Jenna Sutela

14.6. – 14.9.2014
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2014 CRIME SCENE – RIKOSPAIKKA
Aram Bartholl, Cooltūristės, Inga Erdmane, Group Helm, Evgenia Golant, Geir Tore Holm & Søssa Jørgensen, Stine Marie Jacobsen, JP Kaljonen, Karel Koplimets, Haidi Motola, Dorota Nieznalska, Nug & Pike, Pouk Teatteri, Lauri Rotko & Jukka Rapo, Telekommunisten

9.6. – 9.9.2012
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2012 HUMAN NATURE – IHMISLUONTO
Aigars Bikse, Anawana Haloba, Evaldas Jansas, Raoul Kurvitz, Ayumi Matsuzaka, Jarmo Mäkilä, Elisabeth Ohlson Wallin, Paavo Paunu, Agnieszka Polska, Mirka Raito, Pasi Rauhala, Asbjørn Skou, Theo Solnik, Marina Vinnik

12.6. – 19.9.2010
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2010 MITÄMERI? – WHAT’S UP SEA?
A Kassen, Johanna Billing, Katja Bjørn, BlueSoup Group, Ulu Braun, Sergey Bratkov, Egle Budvytyte, Terike Haapoja, Kaspars Groševs, Ruta Kiskyte, Dara Melnikova, Antti Laitinen, M.A.R.I.N. / Tapio Mäkelä, Miks Mitrevics, Jaanus Samma, Claudia Schmacke, Dominika Skutnik, Laura Stasiulyte, Jaan Toomik, Julita Wojcik, Vadim Zakharov, Graphics/Pasi Rauhala

14.6. – 21.9.2008
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2008 FLOWER POWER
Teija-Tuulia Ahola, Maija Albrecht, Lise Blomberg Andersen, Dogan Dogan, Hadassah Emmerich, Alya Esipovich, Unni Gjertsen, Tue Greenfort, Teuri Haarla, Kalle Hamm & Dzamil Kamanger, Minna Hint, Ieva Iltnere, Auste Jurgelionyte, Matti Kallioinen, Boris Kazakov, Jukka Lehtinen & Marko Suomi, Agnes Meyer-Brandis, Malgorzata Markiewicz, Lutz Mommartz, Björn O. Olsson, Satu-Minna Suorajärvi, Aija Zarina ym.

10.6. – 1.10.2006
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2006 WAKE UP!
Kathrine Ærtebjerg, Catti Brandelius, Factory of Found Clothes, Roman Dziadkiewicz, Gints Gabrans, Hanna Jaanisoo, Kaarina Kaikkonen, Alice Kask, Jacob Kirkegaard & Tessa Knapp, Markus Kåhre, Heidi Lunabba, Marko Mäetamm, Anu Pennanen, Vitaly Pushnitsky, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Ralf Schreiber, Liina Siib, Laura Stasiulyte, Sirja-Liisa Vahtra

19.6. – 12.9. 2004
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2004 TALKING TO ME?
G-Lab (Laura Garbštiene & Arturas Bumšteinas), Arunas Gudaitis, Mira Heija, Yuri Khorovski & Alexander Savko, Kristina Inciuraite, Karolis Jankus, Klara Kristalova, Elina Merenmies, Krišs Salmanis, Arsen Savadov, Björn Schülke, Dominika Skutnik, Marika Seidler, Jaan Toomik, Ania Witkowska, dokumenttielokuvia: Sergey Losznitsa, Alina Rudnitskaya

15.6. – 15.9.2002
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2002 BASIC ELEMENTS
Afrika (Sergei Bugaev), Georg Dietzler, Frančeska Kirke, Algis Lankelis, Dominik Lejman, Gintaras Makarevicius, Gintautas Martynaitis, Andreas Oldörp, Virpi Pahkinen, Ene-Liis Semper, Rikard Silwärn, Martin Sjöberg, Anu Tuominen, Viggo Wallensköld

19.8. – 22.10.2000
RAUMA BIENNALE BALTICUM 2000 TULEVAISUUDEN JÄLJILLÄ – RETRACING THE FUTURE
Kestutis Andrasiunas, Christina Thomas Dahlberg, Tom Engblom, Gerhard Fuchs, Christian Hasucha, Jaroslaw Kozakiewicz, Katrin von Maltzahn, Kaido Ole, Sakari Peltola, Peeter Pere, Peter Rostovsky, Lars Siltberg, Ineta Sipunova, Lene Staehr, Erik Steffensen

15.8. – 27.9.1998
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1998 WHERE ARE YOU FROM?
Peeter Allik, Tomasz Bajer, Jolanta Bielanska, Izolde Cesniece, Teuri Haarla, Rune Fjord Jensen, Peter Johansson, Kai Kaljo, Gintaras Makarevicius, Andrey Popov, Roland Schefferski, Matthias K Wagner

11.5. – 14.7.1996
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1996 SURVIVAL – SELVIYTYMINEN
Per Bak Jensen, Kerstin Bergendal, Bigert & Bergström, Eriks Bozis, Alexander Florenski, Olga Florenski, Eglé Gineityte, Jaakko Heikkilä, Jussi Heikkilä, Sibylle Hofter, Grzegorz Klaman, Jørgen Carlo Larsen, Mikael Lundberg, Peeter Mudist, Armins Ozolins, Reijo Paavilainen, Audrone Petrasiunaite, Cai Ulrich von Platen, Tyyne Claudia Pollmann, Juha Suonpää, Jaan Toomik

17.6. – 4.9.1994
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1994 KESÄYÖN UNELMA – A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM
Marek Chlanda, Maya Eizin, Thomas Eller, Ieva Iltnere, Svetlana Kopystiansky, Olli Lyytikäinen, Mindaugas Navakas, Bjørn Nørgaard, Outi Markkanen, Ojars Petersons, Jorma Puranen, Toivo Raidmets, Lembit Sarapuu, Jan Svenungsson, Kirsi Tapper, Gintautas Trimakas, Dan Wolgers

10.4. – 5.8.1992
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1992 KOLLEKTIIVINEN MUISTI, HISTORIALLINEN TIETOISUUS, KANSALLINEN KULTTUURIPERINTÖ – COLLECTIVE MEMORY, HISTORICAL CONSCIOUSNESS, CULTURAL HERITAGE
Siim-Tanel Annus, Kari Cavén, Georgij Gurjanov, Katharina Karrenberg, Zofia Kulik, Vladimir Kuprianov, Leonards Laganovskis, Hardijs Ledins, Jaroslaw Modzelewski, Raffael Rheinsberg, Ane Mette Ruge, Paavo Räbinä, Sarunas Sauka, Lisa Schmitz, Maria Serebrjakova, Gediminas Urbonas, Marianna Uutinen, Anders Widoff, Fredrik Wretman

9.6. – 6.9.1990
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1990 VÄLIMATKOJA – DISTANCES
Krzysztof M. Bednarski, Andris Breze, Else Gabriel, BKH Gutmann, Kristaps Gelzis, Roman Klimavicius, Leonhard Lapin, Eva Löfdahl, Vladimir Mironenko, Terese Murak, Urmas Muru, Kestutis Musteikis, Pekka Nevalainen, Jürgen Partenheimer, Raul Rajangu, Mari Rantanen, Gerhard Richter, Elmer, Morten Skriver, Wolfgang Smy, Mindaugas Snipas, Otto Bernt Steffen, Larissa Swesdotschotowa, Leon Tarasewicz, Olegs Tillbergs, Sergej Voronzov, Marko Vuokola, Troels Wörsel, Petter Zennström

4.7. – 27.9.1987
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1987
Kjeld Riff Andersen, Minna Andersen, Gudrun Arnold, Hans-Dieter Bartel, Bertil Berntsson, Maija Voldemarovna Dragune, Wolfgang Eckardt, Lars Givell, Roland Haeberlain, Jaana Hytönen, Kazimierz Kalkowski, Arja Karppinen, Birthe Kronkvist, Berndt Kumlin, Jorma Kuula, Heiner Kühn, Jouni Lehtinen, Allan Lindqvist, Edvards Malinauskas, Pekka Ilmari Mattila, Galina Molchanova, Eva Myrhage, Jaakko Niemelä, Torfrid Olsson, Sinikka Palonen, Cezary Paszkowski, Juri Ivanovich Penushkin, Juris Petrashkevich ym.

6.7. – 29.9.1985
RAUMA BIENNALE BALTICUM 1985
Barbara Argasinska-Lozinska, Jordi Arkö, Rudolf Austen, Kristian Begtorp, Riitta Berczeli, Uwe Boschen, Jordi Bota, Arto Dahlbo, Wieslaw Demski, Reinhard Dietrich, Nikolai Nikolajevich Dulov, Martin Erdmann, Aleksandr Vladimirovich Faldin, Vladimir Nikitovich Faldin, Svetlana Jakovlevna Faldina, Aston Forsberg, Anna Gwiazda, Ingegerd Hadarsson-Lindholm, Juhani Hakalahti, Helena Heinrihsone, Fritz Jakobsson, Mogens Jensen, Lasse Kempas, Lauri Laine, Kari Laitinen, Kauko Lehtinen, Malle Leis, Silvi Liiva, Bengt Lindström ym.